ИН4С

ИН4С портал

Тоталитаризам Чомићкиних закона; др Миша Ђурковић у „Српском св(иј)ету“

1 min read
Гледајте Националну ИН4С телевизију!

Др Миша Ђурковић у емисији "Српски свијет"

„Свако тумачи на неки свој начин. Ми смо поред Дана победе над фашизмом 9. маја славили и 15. мај, као Дан победе над домаћим издајницима, при чему су домаћи издајници представљали први антифашистички покрет који се формирао у Европи. Као и увек када уђете у историју која је везана за јавни дискурс, имате много тумачења, геополитике и слично. Ово данашње тумачење је повезано са новом ‘офанзивом’ коју ће Бајденова администрација покренути према Русији првенствено, јер је то традиција Клинтонових која се наставља, па отуда и та настојања да се умањи руски допринос победи над нацизмом и фашизмом у Другом светском рату. Када узмете како мејнстрим медији извештавају о Сирији, видећете да је то преузимање информација од западних сервиса“, одговорио је у „Српском св(иј)ету“ др Миша Ђурковић на питање о појављивању неке нове реторике у овдашњим медијима, гдје се умјесто Дана побједе над фашизмом више помиње Дан Европе и умањује значај руских, али и домаћих жртава и хероја.

Централна тема гостовања су били предлози закона о родној равноправности и истополним браковима, као и измјене закона о дискриминацији. Др Ђурковић је, након увода о самом политичком и професионалном интегритету предлагача министарке у Влади Србије Гордане Чомић, рекао:

„Честа је ситуација да су нам закони наметнути. У образложењу закона о дискриминацији се експлицитно каже да Европска унија тражи да се појачају ингеренције повереника за равноправност, како би он могао радикалније да спроводи ту целу причу. Ради се о томе да они наводно траже да се појачају ингеренције повереника који мене прогони и још пет- шест људи, уважених доктора наука, и да нам забране да уопште говоримо и да нам забране да се уопште бавимо својим послом. Након 15 дана се појављују ти закони и 18 дана је била ограничена јавна расправа што је скандалозно. Госпођа Чомић је дефинисана као неко ко треба да развија дијалог. А о тако контроверзној и сложеној ствари би расправа требало да се води барем шест месеци до године дана, да се види неколико наука, медија и расположење људи, као што је било око твз. унутрашњег дијалога везаног за Косово и Метохију“.

Гост Националне телевизије је концизно предочавао гледаоцима проблематичне предлоге закона, односно њихове чланове, наглашавајући да је очигледно да су преписани, чак нестручни и не припадају српском правном нити уопште научном корпусу. Закон о родној равноправности и измјене Закона о дискриминацији су прошле Владу, и долазе пред Скупштину, а Коалиција за природну породицу, чији је Миша Ђурковић истакнути члан је једна од оних организација која је спријечила да Закон о истополним заједницама уђе у Скупштинску процедуру, а постигнуто је и да члан 18 из предлога измјене Закона о дискриминацији буде избачен из предлога. Овај члан је иначе требало да ограничи могућност свештеним лицима да говоре о својој догми било гдје ван храма, што би довело у питање вјеронауку и Богословски факултет, јер би их довело у дискриминаторан однос.

Парадокси у које улазимо, а који у свијету су већ дуже или краће вријеме редовна појава, објашњава уз више примјера, од којих издвајамо овај:

„ Закон о родној равноправности угрожава жене, и ‘прозападни’ медији игноришу чињеницу да је координаторка Коалиције која пише и говори против ових предлога закона  једна жена – Марија Стајић. Она је лепо показала да ово лудило које омогућава да можете да пишете да сте једно данас, а друго сутра, да оно угрожава жене конкретно када су у питању спортска такмичења. Око 40 земаља је омогућило твз. трансродним особама, односно биолошким мушкарцима да учествују у спортским надметањима са женама. Имате ситуацију да нпр. Ивана Шпановић која целог живота ради врло крваво се надмеће са неким просечним спортистом који није могао да успе у мушкој конкуренцији и одједном процени да се осећа као жена. Онда више ни једна жена неће моћи да освоји медаљу ни новац. Недавно је била таква ситуација, мислим баш на 200 метара. Особи која је просто одувала учеснице друга такмичарка није хтела ни да честита“.

„Сваки тоталитаризам, ка коме крећемо, а овај Закон о дискриминацији покушава да то тако савремено и постави, жели да разори заједницу, почев од природне породице, која је ‘црква у малом’ па преко нивоа твз. посредних друштава, односно преко комшилука, парохије и свег где се људи организују, и да направи ‘квир- флуидне’ идентитете који треба да се мењају данас- сутра, да је све једна земља номада где сви путујемо, сви се крећемо, везани смо искључиво за своје индивидуалне потребе, хедонизам… И онда то њима омогућава да људе третирају као биомасу, са којом могу да раде шта год хоће. Отуд фасцинација промовисањем ове идеологије“, каже гост Српског св(иј)ета, надовезујући и причу о скорашњој наредби да све америчке амбасаде у свијету треба да истакну заставе дугиних боја.

Говорио је надаље о појединим предлозима који су пристизали последњу деценију, а који нијесу прихватани, јер су препознавани на вријеме као опасност, а који су помогли да се препознају међусобно они који и данас стављају свој научни и професионални углед у корист борбе против ових предлога закона. Против многих од њих је повјереница Јанковић подизала оптужнице, које би их онемогућиле да се баве својим послом и да јавно говоре о овим проблемима.

Позвао је јавност да се бори против ових предлога закона, тако што ће их сами прочитати интегрално са Апелима и образложењима против ових предлога закона на порталу Светског конгреса породица, српско издање Ifamnews и да пишу Гордани Чомић, ангажују своју заједницу у борби за заштиту својих права.

Погледајте цијело гостовање на Јутјуб каналу ИН4С.

Аутор и водитељ Милијана Ераковић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *