IN4S

IN4S portal

Tihi genocid: U Hrvatskoj izbrisano 67.000 Srba

1 min read

Poraลพavajuฤ‡i podaci hrvatskog Ministarstva uprave. Sledi ukidanje „specijalnih“ prava, a u mnogim sredinama i nestanak.

Podaci hrvatskog ministarstva uprave pokazuju da je primenom Zakona o prebivaliลกtu samo u poslednje vreme sa popisa biraฤa u Hrvatskoj izbrisano ฤak 67.496 hrvatskih graฤ‘ana srpske nacionalnosti. To znaฤi da ฤ‡e na ovogodiลกnjim lokalnim izborima u Hrvatskoj, veoma vaลพnim i za Srbe u Hrvatskoj, upravo toliko graฤ‘ana biti uskraฤ‡eno za to da bira i da bude izabrano u lokalnu vlast.

Sve u svemu, tako je smanjen ionako mali broj preostalih Srba u Hrvatskoj, a ako se taj trend nastavi, veoma brzo Srba gotovo neฤ‡e ni biti. Doveden je u pitanje i proces povratka, ฤak i u sredinama gde je do sada to iลกlo relativno dobro, pa je broj izbrisanih u Sisku i sisaฤkoj ลพupaniji ฤak 10.000.

Te neverovatne brojke beleลพe se i u svim drugim delovima Hrvatske, pa je u karlovaฤkoj ลพupaniji izbrisano 8.677 Srba, u ลกibensko-kninskoj 6.436, zadarskoj 6.207, u poลพeลกko-slavonskoj 5.222, a u liฤko-senjskoj 5.099. Nema dela Hrvatske gde nisu izbrisani Srbi, a broj nije manji od stanovnika manjih hrvatskih gradova. Tako je u nekim gradovima, poput Knina, viลกe Srba izbrisano nego ลกto ih je ostalo, a sliฤno je i u Pakracu, Lipiku, Graฤacu, na Plitviฤkim jezerima. U Voฤ‡inu u Slavoniji je izbrisan 1.161 graฤ‘anin srpske nacionalnosti, a ostalo ih je svega 300.

Masovno brisanje iz prebivaliลกta bilo je i u mestima gde je broj Srba koji su ostali neลกto veฤ‡i od onih koji su izbrisani, poput Vojniฤ‡a, Dvora, Donjeg Lapca. Brisani su i Srbi u Glini gde su nekoฤ‡ bili veฤ‡inski narod, kao i u Petrinji, a u Vukovaru je preostalo 9.280 Srba, dok ih je izbrisano 3.573.

Sve ukazuje na to da ฤ‡e se bitno izmeniti i poloลพaj Srba u Hrvatskoj, jer im je ustavni zakon u sredinama gde su bili veฤ‡insko stanovniลกtvo omoguฤ‡io koriลกฤ‡enje prava koja nemaju u drugim hrvatskim gradovima. To se pre svega odnosi na zagarantovana mesta u institucijama, od ลพupanija do moguฤ‡nosti zapoลกljavanja u drลพavnoj upravi. Kako pada broj povratnika, a srpsko stanovniลกtvo koje je ostalo u Hrvatskoj sve viลกe stari, oฤito je da se poloลพaj Srba krajnje komplikuje i da im preti nestanak iz Hrvatske. I sada se beleลพi trend odlaska, jer Srbi viลกe nemaju snage da se bore sa administracijom i trpe sve moguฤ‡e pritiske kojima su podvrgnuti veฤ‡ viลกe od dvadeset godina. Srpska zajednica u Hrvatskoj veฤ‡ sada ne moลพe da ostvari svoja prava prema ustavnom zakonu u mnogim sredinama, od Zadra do Daruvara i Lipika, a za koju godinu situacija ฤ‡e biti gotovo tragiฤna.

U Hrvatskoj ฤ‡e novi popis stanovnika biti sproveden za ฤetiri godine i ako se nastavi brisanje i odlazak Srba, znatno ฤ‡e se pogorลกati njihov poloลพaj u gotovo svim hrvatskim ลพupanijama. Izgubiฤ‡e i minimalna prava koja su jedva uspeli da ostvare primenom ustavnog zakona, a teลกko da ฤ‡e se zakon menjati u korist srpske zajednice. Kada se spozna realnost, a ona ukazuje da mnogi Srbi povratnici i dalje ลพive u izuzetno teลกkim uslovima, u mestima bez vode i struje, stanje postaje krajnje alarmantno. Mesta gde su pre ลพiveli Srbi ostaju prazna, polja napuลกtena, kuฤ‡e uruลกene, a jedino funkcioniลกe striktna kontrola koju policija provodi primenjujuฤ‡i Zakon o prebivaliลกtu, ลกto rezultira drastiฤnim smanjenjem broja Srba u Hrvatskoj.

Statistika pokazuje da danas u Hrvatskoj ลพivi samo 186.633 Srba, ลกto je 67,91 odsto manje od 581.663 Srba, koliko ih je bilo 1991. godine u Hrvatskoj. Broj hrvatskih graฤ‘ana srpske nacionalnosti u Hrvatskoj stalno opada, pa su veฤ‡ sada neka mesta gde su Srbi ลพiveli pre devedesetih opustela, bez ijednog stanovnika.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Tihi genocid: U Hrvatskoj izbrisano 67.000 Srba

  1. I niko viลกe ne spominje, srpsku krajinu, osim isprosipanog ล eลกe. Pa ljudi, i to je s punim pravom naลกa zemlja, okupirana.

  2. Sluลกo sam jednog naลกeg popa iz lijepe njine, kaลพe da mu je veฤ‡i dio ‘posla’ izdavanje krลกtenica Srbima koji se katoliฤke.

Ostavite odgovor

Vaลกa adresa e-poลกte neฤ‡e biti objavljena. Neophodna polja su oznaฤena *