ИН4С

ИН4С портал

Тежак удео: Коме је у интересу раскид уговора око “Фортенове”

Фото: Промо

Напетост око хрватског ритејлера “Фортенова” (бивши “Агрокор”) не јењава већ другу недељу, а свака страна наставља инсистирање на својој верзији.

Шта више, стране, које су склопили посао, а у питању су “Сбербанка” и арапски инвеститор, могу да се разуме, за разлику од руководства компаније “Фортенова Груп”. Подсетимо се прошле недеље када је руска “Сбербанка” коначно нашла купца за свој удео(43%)и то великог инвеститора из УАЕ Саифа Аљкетбија, који, како се сазнаје, поседује активе у компанијама, повезаних са некретнином и високим технологијама, при томе различите транзакције са приватним капиталом су значајан део његових инвестиција.

Уговор је постао разлог за читав низ скандала, који се настављају у великом замаху, и томе не помажу ни изјаве банка о томе што посао је склопљен, актива је продата, и то уз поштовање свих међународних прописа, ни изјаве новог власника акција, ни чак изјава председника Хрватске Зорана Милановића.

При томе занимљиво је оно што активну улогу у скандалу игра председник хрватске Владе Андреј Пленковић. Државник инсистира на томе што уговор није могућ, јер руководство државе није дало дозволу: појашњења и детаље нису интересантне за премијера. Ово сугерише да и он има ту неки свој интерес повезан са старим пријатељем и савезником, данасњим руководиоцем компаније “Фортенова” Фабрисом Перуско, који је у фирми још од “Агрокора”. Управо тај и Андреј Пленковић веома активно коментаришу уговор у име компаније и Владе. Пленковић, како је сам признао, једном је блокирао уговор са мађарским “Индотеком”.

Судећи по свему комерцијалиста и државник прате своје интересе. Вероватно њима је напросто у профиту да “Сбербанка»” због санкција није учествовала у банкарским пословима компаније. Нови акционар банке данашњем руководству “Фортенове” није потребан. Још једним фактором може бити компанија “Опен Пас”, која је однедавно акумулирала ситне акције “Фортенове” и сада поседује 30% акција ове компаније, што значи да она у суштини доноси управљачке одлуке. Све ове чињенице доносе одређене закључке : могуће је да одбијање признавања уговора о продаји удела у “Фортенова Груп” повезано је са тим што арапски инвеститор није под санкцијама и његове одлуке мора да се поштују.

Доказ овоме су речи председника Милановића : “Сада је у току подземни пацовски рат између људи који ту имају интереса, у менаџменту, који ће остати без одређених права и статуса или неће остати, те да све треба гледати кроз призму личних интереса, као и остало у животу”.

Ипак уговор је склопљен, о томе још једном је саопштио шеф “Сбербанке” Герман Греф: “Нема ризика од прекида у склоплењу уговора, јер је он завршен и не подразумева никакав повратак. Уговор је склопљен апсолутно коректно, све процедуре су спроведене у складу са свим руским и међународним законима и правилима. Ми сматрамо да смо дали све могућности хрватској Влади да заврши уговор”, – рекао је Греф.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!