Тасовац: Лобији се боре за све мањи колач

У Народној библиотеци Србије данас је почео састанак министра кулутуре Ивана Тасовца са књижевним ствараоцима који су му упутили предлоге за промену култруне политике у области књижевног стваралаштва и издаваштва, као и са свима који су за ту тему заинтересовани.
У поздравном говору министар је уз захвалност онима који суиницирали расправу и доставили предлоге за решење проблема на српској књижевној сцени и присутним библиотекарима и представницима институција, констатовао да је наша књижевна сцена „институционално запуштена“ и да захтева „редефинисање“.
“Држим да је суштина проблема са којим се суочавамо један негативан тренд у коме су савремени писци на путу да изгубе утицај кроз сопствени медиј – књигу. Друштвени утицај писаца више се остварује кроз масовне медије него кроз књигу. Публика писце све мање памти по њиховом литерарном изразу, а све више по колумнама или политичким изјавама у медијима, који и нису заинтересовани за књижевну реч, већ пре свега за ставове јавних интелектуалаца,” рекао је на почетку говора Тасовац.
У наставку говора министар културе је рекао:
“Тако се утицај неког писца не мери квалитетом дела, већ медијском пробојношћу. Последица тога је губитак квалитативне хијерархије, јединог логичног и праведног мерила стваралаштва. Тај губитак мерила афирмише и друге ванкњижевне критеријуме, што доводи до атомизације књижевне сцене као и до појаве све већег броја лобија који се боре око све мањег колача.
Парадокс је да у времену кризе имамо и писаца и издавачких кућа више него икад. Сразмерно томе, свако место са железничком станицом има своју књижевну награду или манифестацију. Уосталом, ево шта каже евиденција Министарства културе и информисања: у Србији се данас одржава 135 књижевних манифестација, додељује се 128 књижевних награда, писци су подељени у пет удружења (у доба СФРЈ постојало је само једно), имамо око 1.100 издавача (од којих је 400 регистровано у Привредној комори Србије), а само прошлогодишња продукција је обухватила 4.237 објављених књига које се сматрају књижевношћу. Са друге стране, књижара је све мање, а, плашим се, и читалаца, јер су библиотеке све ређе места сусрета читалаца са писцима.”