ИН4С

ИН4С портал

Тајновидац „одгонета“ пословање Жељезничке инфраструктуре: Спорне исплате отпремнина, стамбени кредити, запошљавање родбине

1 min read
Службеници Специјалног полицијског тима јуче су преузели пословну документацију из државне компаније Жељезничка инфраструктура. Према информацијама “Вијести”, то је урађено по наредби Специјалног државног тужилаштва на основу кривичне пријаве бившег директора Љубише Ћурчића.

Катнић и Калач

Службеници Специјалног полицијског тима јуче су преузели пословну документацију из државне компаније Жељезничка инфраструктура.

Према информацијама “Вијести”, то је урађено по наредби Специјалног државног тужилаштва на основу кривичне пријаве бившег директора Љубише Ћурчића.

Ћурчић је био извршни директор компаније од маја 2018. године до јуна прошле године, када је смијењен.

Према сазнањима “Вијести”, Ћурчић (ДПС) је мјесецима прије смјене дошао у сукоб са Одбором директора, на чијем је челу и тада и сада Сафет Калач из Бошњачке странке.

Неслагање је почело због разлика у виђењу пословања компаније, а кулминирао је неколико седмица прије смјене када је Ћурчић, наводно, одбио да спроведе спорне одлуке о исплатама отпремнина и бесповратних стамбених кредита појединим функционерима и радницима, као и да запосли родбину чланова управе на непостојећа и непотребна радна мјеста.

Ћурчић је због “тих притисака као и спорних одлука управе”, за које је сматрао да су нанијеле штету компанији, док је био директор поднио кривичну пријаву против Борда директора. Одбор директора га је након тога смијенио.

Ћурчић је претходно био потпредсједник Општине Пљевља (ДПС), као и члан менаџмента Рудника угља.

Одбор је умјесто Ћурчића изабрао Здравка Меденицу за извршног директора Жељезничке инфраструктуре.

Специјално тужилаштво сада испитује наводе Ћурчића, као и цијелу пословну документацију компаније.

Такође, годинама постоје неслагања између група радника и Калача око проблема у компанији, као и честих измјена систематизација по којима је повећаван број директора сектора који до тада нијесу ни постојали као и радних мјеста која оцјењују непотребним компанији.

Према информацијама “Вијести”, то је настављено и након парламентарних избора. Одбор директора је измјенио Статут компаније и као радно мјесто увео предсједник Борда директора, чиме је Калач добио мјесечну плату од двије хиљаде евра умјесто ранијих накнада од цијеле или половине просјечне плате од 250 или 500 евра. Спори се и законитост одлуке Калача да из средстава Фонда заједничке потрошње исплати око 200.000 евра за отпремнине једном броју запослених који су били пред пензијом. Тај новац је, према правилима компаније, могао да се користи само за рјешавање стамбених проблема запослених, за коју сврху је и уплаћиван.

На државним јаслама

Жељезничка инфраструктура, и поред значајне државне помоћи, лоше послује и има нагомилани губитак.

Краткорочне обавезе компаније износе 40 милиона евра, а дугорочне 37 милиона, док су годишњи приходи у 2019. години били 14,5 милиона. Укупни акумулирани губитак је скоро четири милиона. За девет мјесеци ове године приказан је профит од 607 хиљада евра, док су као приход навели и помоћ и дотације из државног буџета од 11 милиона евра. Интерни ревизор је у извјештају о пословању компаније за прошлу годину навео више скретања пажње и издвојених мишљења. Указано је и на велики број изгубљених судских спорова, као и на могућност да компанија због тога изгуби значајне износе новца. Компанија више од 90 одсто својих трошкова покрива дотацијама из државног буџета, па је и сваки ненамјенски расход и изгубљени спор плаћен новцем грађана и пореских обвезника.

Прочитајте још:

Kонтроверзна кадровска решења нове Владе: Грађани се 30. августа НИСУ борили за високе функције чланова ДПС-а

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Тајновидац „одгонета“ пословање Жељезничке инфраструктуре: Спорне исплате отпремнина, стамбени кредити, запошљавање родбине

  1. Ево годинама видим колико се користи тај термин, компанија. Кад сам био млађи, чини ми се да је то коришћено углавном на западу, код нас су била предузећа, и да се под тим термином мислило на баш велике фирме са више хиљада радника и које су биле познате широм света. Ово данас на овим просторима, где „компанија“ може да постоји са само једним запосленим је чисто „покондирење“ што би рекао наш славни сатиричар. Чуј, компанија.

  2. Mili(Vo)je Milobran, DRŽAVNI UDAR NA MOZAK sa Stojankom bez mozga, kum raznih džukela каже:

    Ćurčić je maja 2019. podnio krivičnu prijavu a Nobel je juče počeo izviđaj i preuzeo dokumentaciju! Svaka čast na brzini, mora da se i ova dokumentacija prevodi sa engleskog, kao i ona od TELEKOMA iz Amerike. Zbilja, prevede li se više ta dokumentacija?

  3. Svi ovi DPS-ovci osim sto su moralne gromade, vidim da su i bas ljepotani. Svaki put se prepadnem kad vidim ovu galeriju likova.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *