ИН4С

ИН4С портал

Свјетски портали о „Дари из Јасеновца“: Болно остварење о заборављеним ужасима

1 min read
У фокусу текста је маестрална улога Биљане Чекић као младе Даре, која за неколико дана, суочена са нестанцима најближих, нагло одраста и сјајно парира у глуми својим неколико пута старијим колегама.

фото: Профимедиа

Портал „Film reviews“ /Филмски прегледи/ објавио је прави панегирик о филму „Дара из Јасеновца“, оцјењујући га као болно, емотивно разарајуће, али дубоко потребно остварење.

У фокусу текста је маестрална улога Биљане Чекић као младе Даре, која за неколико дана, суочена са нестанцима најближих, нагло одраста и сјајно парира у глуми својим неколико пута старијим колегама.

„Дара из Јасеновца“ говори о заборављеним ужасима геноцида на Србима у Хрватској током Другог свјетског рата, наводи се у овом осврту.

У тексту је истакнута и улога Дариног оца, који је принуђен да закопава лешеве невиних људи и своје породице и који је разапет између жеље да и сам нестане и покушаја да се поново нађе са преживјелом дјецом.

И Дара и њен отац мало говоре у филму, али су свједоци многих ужаса у логору.

Овај портал даје филму „Дара из Јасеновца“ максималну оцјену.

Портал „Визуелна алегорија“ /Visual parables/ одбацује наводе да је филм антихрватски и истиче да, онима који су заинтересовани за посљедице Холокауста, „Дара из Јасеновца“ говори о чињеницама које су заборављене.

Филм показује невјероватну бруталност у хрватском логору, уз мале акте помоћи и пријатељства који слабашно сјаје.

„Дара из Јасеновца“ није антихрватски филм. Ако би га неко могао оптужити да је антикатолички – то и даље не умањује срамоту Католичке цркве /у Независној Држави Хрватској/ јер су неки њени чланови сарађивали са усташама и нацистима.

Портал сматра да су неке сцене бруталног насиља можда предуге, али то значајно не умањује квалитет филма, коме даје четири од пет звјездица

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Свјетски портали о „Дари из Јасеновца“: Болно остварење о заборављеним ужасима

  1. Pa zovite istoricark umetnosti Sorosevku da napise kritiku.To bi ona sa zadovoljstvom uradila.Sve tragicno, lokalno ,nacionalno , ljudsko , sa znanjem po njoj treba protijerati, zabraniti , bunkerisati tj treba napraviti da upotrebim njenu omiljenu frazu OTKLON od toga i takvoga i umetnika protagonista ove tematike pa i Jasenovca.treba zabraniti. .Da radi se o Gebelsu u suknji Svetlani Racanovic cedu totalitarizma i modernizma plagijatorstva koje je jos davne 1995 godineu Beogradu ispljuvao njihov guru Bonito Oliva kao plagijate.i neidgovorne.
    Kasno je da umetnicki Gebels pardon Svetlana postane ljudsko bice bolest je uznaprefovala

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *