ИН4С

ИН4С портал

Сви запјевали и освојили симпатије

1 min read

hor njegoš

Послије дуже од 70 година Црквено Пјевачко друштво „Његош“ први пут је јавно наступало ван Цетиња, поводом прославе Недјеље православља одржане на Духовној академији у крипти Саборног храма у Београду.

Према ријечима публицисте Јована Маркуша, Пјевачко друштво на Цетињу из 1871. године радило је у саставу Цетињске читаонице, с тим што се конституисало у Самостално Пјевачко црквено друштво 1907. године.

„Пјевачко црквено друштво „Његош“, конституисано под тим именом 1909. настављач је безмало четрдесетогодишње организоване музичке умјетности на аматерској основи у црногорској престоници. Из званичних докумената види се да је друштво основано 1907. године, док му је име – Његош – дато почетком 1909. године. Самим тим, ово пјевачко друштво фактички датира од 1871. године, наводи Маркуш.

Црквено пјевачко друштво „Његош“ престало је са радом послије Другог светског рата, да би послије 70 година, а благословом архиепископа Цетињског Амфилохија, било обновљено 1. фебруара 2015. Хор данас броји 34 члана и наступа под диригентском палицом Милице Д. Пејовић професорице музике са Цетиња.

„Веома сам почаствована што ме Митрополит Амфилохије благословио да диригујем овим хором и поносна што је Хор „Његош“ послије више од седам деценија поново заживио“, казала је за „Дан“ проф. Пејовић.

Она је подсјетила да је први наступ хора био у Влашкој цркви 7. јуна, а потом 20. јуна у Цркви старог Цетињског манастира на Ћипуру.

„Чланови Хора носе позитивне утиске са концерта. Мислим да смо нашим радом и упорношћу успјели да отпјевамо, то јест донесемо дивне композиције на прави начин и да од публике измамимо аплауз. Заиста смо сви уживали“, казала је Пејовић.

Током својих активности, како је рекла, црквено пјевачко друштво при којем је почетком новембра почео са радом и Дјечји хор, организује Поклоничка путовања, па ће ове године посјетити све манастире и већи број цркава у Црној Гори.

„У претходној години посјетили смо Пивски манастир Острог, Ждребаоник, Режевиће гдје смо пјевали недељне литургије. Презадовољни смо пријемом и љубазношћу игумана и монаха који су нас тамо дочекали и угостили“, истакла је Пејовић и посебну захвалност за несебичну подрушку у раду
упутила ректору Цетињске Богословије протојереју, ставрофору Гојку Перовићу, осталим професорима и особљу Цетињске Богословије, игуману Цетињског манастира архимандриту Методију (Остојић), парохијанима и особљу Цетињског манастира, игуману манастира Стањевића Јефрему (Дабановић), предсједнику Црквене општине Цетиња Рајку Радусиновићу, Јовану Маркушу, Мису Мијушковићу, као и проф. Михаилу Лазаревићу, диригенту хора „Јединство“ из Котора.

Она је, такође, искористила прилику и да позиве заинтересоване који желе да пјевају да буду дио „Његоша“, да им се придруже.

„Заинтересовани се могу јавити својим парохијским свештеницима са Цетиња или доћи у Цетињски манастир на недељну литургију, гдје хор пјева“, поручила је Пејовић.

Оснивачи угледни Цетињани

Прво Цетињско црквено пјевачко друштво основано је на иницијативу групе грађана коју су чинили Франтишек Вимер, капелник Војне музике Лазар Бркић професор Цетињске гимназије, Душан Милић , писара Великог суда, Јована Сечујски, банкарски чиновник сам, Божо Чакић, занатлија. На годишњој скупштини одржаној 14. јануара 1909, друштво је одлучило да носи име „Његош“ па је од тада ново официјално име овог друштва било „Прво пјевачко друштво Његош“. У међуратном периоду Пјевачко друштво „Његош“ сматрало се за jедно од најбољих у Краљевини Југославији и било је, како пише на његовој застави, „под високом заштитом Његовог Величанства Краља Александра I Карађорђевића“, а просторије друшта су се налазиле у његовој родној кући на Дворском тргу, рекао је Маркуш.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *