ИН4С

ИН4С портал

Све жртве заслужују незаборав: Одржан помен жртвама логора НДХ у Земуну

1 min read
У њему није било усташа до 1944. године, али је био под управом Њемаца, подсјетио је предсједник удружења "Јадовно 1941" Душан Басташић.

Фото: РТС

Kод споменика над масовном гробницом на гробљу у Земуну, јуче одржан комеморативни скуп и парастос жртвама Прихватног логора Земун, чији су први заточеници стигли из логора Јасеновац почетком маја 1942. године. Међу њима је највише било Срба са Kозаре, из Дубице и других поткозарских села.

Прихватни логор Земун, који је био на подручју тадашње Независне Државе Хрватске, био је осмишљен као успутна станица за радно способне заточенике из Јасеновца које је требало послати на рад у Њемачку, пише РТС.

У њему није било усташа до 1944. године, али је био под управом Њемаца, подсјетио је предсједник удружења „Јадовно 1941“ Душан Басташић.

„Од тих допремљених мученика, већина је већ била исрпљена и болесна. Само један мало део је послат даље као потенцијална радна снага. Значајан део њих је враћен у Јасеновац и одвожен у Доњу Градину. Овде је, у другој фази логора, убијено око 10.000 Срба“, истакао је Басташић.

Додаје да су „тела убијених закопавана на земунском гробљу, а након рата, без идентификације, сахрањена у заједничку гробницу на јеврејском делу гробља.“

„На Земунском гробљу се, по нашим сазнањима, налази највећа појединачна гробница на подручју које је покривала Независна Држава Хрватска. Према евиденцији, ту лежи око 6.500 тела. Налази се на самом рубу Београда, а убеђен сам да мали број Београђана зна за то“, закључио је Басташић.

Правник и публициста Никола Милованчев, поријеклом из Земуна, истиче да је Прихватни логор у Земуну једна од најтрагичнијих творевина на том подручју.

„Тај ужасни логор је основан крајем 1941. године договором између нацистичког окупатора и власти НДХ. У нацистичким камионима са плином и гасом је убијено између шест и седам хиљада Јевреја и неколико стотина Рома. Kасније су, од почетка 1942. године довођени Срби са подручја НДХ, а онда и затвореници из Србије“, објаснио је Милованчев, преноси РТС.

Како је пренио РТС, у јавности се за ово мјесто недовољно зна, па је удружење „Јадовно 1941“, које окупља потомке жртава усташке НДХ, први пут одржало комеморативну молитву 2019. године.

Уз наду да ће она постати традиција поручују да све невине жртве заслужују незаборав и поштовање.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *