ИН4С

ИН4С портал

Суђење за убиство Прелевића и Пековића: Читане Скај поруке, одбијен предлог за изузеће Ковачевић…

Виши суд, фото: Вијести

Суђење окривљенима за убиства Немање Прелевића (28) и Данила Пековића (20) на Веруши 17. октобра 2020. године, за које су окривљени Марко Зекић и још осам особа, настављено је данас у Вишем суду у Подгорици.

Читане су поруке са Скај апликације које су окривљени размјењвали.Одбрана је имала примједбе на начин извођења тог доказа. Браниоци окривљених су затим затражили изузеће предсједнице специјалног вијећа, суткиње Весне Ковачевић, као и комплетног вијећа.

Након паузе која је потрајала око сат времена, предсједник Вишег суда Зоран Радовић је одбио предлог одбране за изузеће вијећа суткиње Ковачевић.

Рочиште главног претреса данас је одложено јер је окривљени Мирчета Михаиловић, отказао пуномоћје свом браниоцу адвокату Милану Ковачевићу. Наредни главни претрес је заказан за 12. март.

Адвокат Стефан Јовановић, бранилац окривљеног Марка Зекића, у изјави медијима појаснио је разлоге за изузеће.

“Плод захтјева за изузеће јесте једно поступање, које је од адвоката одбране окарактерисано као нешто што није у складу са оним процесним које је законодавац имао на уму када су прописана процесна правила. Докази Скај комуникација се изводи на начин који није прихватљив за одбрану и који по ставу одбране представља повреду права окривљених. Из тог разлога тражено је изузеће цијелог вијећа. Међутим, одлука предсједника суда јесте да је такав захтјев неоснован. Очигледно је да се кристалише оно што су адвокати одбране истицали да у овим суђењима у којима постоји тај рок, притисак чини своје. Ми смо упозоравали да процесно може доћи до неких грешака у тим процесним корацима. Питање је до чега доводе. Доводе до тога да се донесе одлука која ће вјероватно трпјети одређене недостатке, а по жалбама бити враћене све на неки почетни стадијум, односно на поновно поступање. Можда ја прејудицирам, али дефинитивно да имамо трку са временом не би ли се поступак окончано у ток задатом року, а све на уштрб права на одбрану окривљених лица. Суд држи темпо онолико колико то тужилаштво диктира. Сви ти предмети имају нешто што је довело до дуго трајања процеса”, истакао је Јовановић.

Он је додао да “када причамо о конкретном предмету, од СДТ није било предложено суђење у одсуству за једног окривљеног”.

“Ми смо изгубили неколико термина. То није грешка суда. Али најмања је грешка адвоката одбране, а дефинитивно није оптужених. Из досадашњег поступања се врло лако може закључити да одбрана не врши опструкцију. Докази се изводе на начин који није прихватљив. Зашто се тако ради. Моје убјеђење је да се жури. Жури се због рока који постоји, а та журба сигуран сам да ништа добро не може донијети. Ако је поента да се донесе пресуда ради реда да окривљени не би изашли из притвора, поставља се питање коллико је то добро”, казао је Јовановић.

Поручио је да се ради о предмету гдје апсолутно не постоје материјални докази који би потврдили оно што се наводи у оптужници.

“Имамо Скај комуникацију што се нуди у смислу доказа и мимо тога нема апсолутно ништа”, нагласио је Јовановић.

Адвокат Милош Вуксановић је новинарима казао да је епилог оваквог начина извођења доказа, да је један од окривљених отказао пуномоћје својим браниоцима.

“Не видјећи сврху њиховог даљег поступања као његових бранилаца у овом кривичном поступку. Одбрана када нешто предлаже нешто смислено у корист одбране окривљених, осјећа се као да нешто краде. И има константну грижу савјести да ће неко да нас оптужи да опстришемо овај поступак. По сваку цијену се жели да се оконча кривични поступак па чак и свјесно починити битне повреде одредаба кривичног поступка само да догурамо до три године. То никаквог смисла нема. То више није кривични поступак него бесомучна трка са временом која не личи на нормалан процес”, истакао је Вуксановић.

Специјално државно тужилаштво подигло је оптужницу 13. маја 2022. Уколико до 13. маја 2025., не буде донијета првостепена пресуда, окривљени који се налазе у притвору, биће пуштени да се у даљем поступку бране са слободе. Осим Зекића, оптужени су и Миомир Ђукић, Драган Билетић, Василије Ђукић, Мирчета Михаиловић, Ненад Миличић, Горан Милашиновић, Бранислав Ивановић и Драган Тарић. Према прикупљеним доказима, Марко Зекић, Василије Ђукић и Михаиловић су 17. октобра 2020. године у мјесту Увач, са умишљајем и по претходном договору заједно убили Прелевића и Пековића.

Тешко убиство двојице Подгоричана умишљајно стварањем услова и отклањањем препрека помогли су Милашиновић, Билетић, Ивановић и Миличић. Задатак дијела групе био је да прате кретање Прелевића и Пековића како би одредили најповољније мјесто и вријеме за њихову ликвидацију.

<

“Након што су дознали да ће мете 17. октобра бити у кући Прелевића у мјесту Увач, ту су информацију саопштили Зекићу, Ђукићу и Мирчети Михаиловићу који су се упутили ка Веруши”, пише у оптужници. Додаје се да је Мирчета Михаиловић предао аутоматску пушку и пиштољ Зекићу и Ђукићу који су након краће расправе на вратима викендице убили Прелевића испаливши у њега више пројектила у главу и горњи дио тијела. Након што су убили Прелевића, ушли су у викендицу и убили Пековића. Транскрипти Скy апликације коју су користили припадници ове криминалне организације открили су да је убиство Прелевића и Пековића планирано неколико мјесеци раније. Беранац Марко Зекић физички се сукобио са Немањом Прелевићем у једном подгоричком локалу, након чега је донио одлуку да га убије, па је о томе обавијестио остале чланове криминалне организације коју је основао”, наводи се између осталог у оптужници.

У образложењу оптужнице пише да је о сукобу који је имао у једном подгоричком локалу, Зекић је, према доказима из Француске, путем Скај апликације обавијестио остале оптужене и саопштио им да је донио одлуку да убије Прелевића.

“Из даљих комуникација од 05.08.2020. године, Зекић саопштава да је донио одлуку да лиши живота Прелевић Немању управо због туче коју је имао са њим и са Бајчета Владимиром и Бановић Маринком у угоститељском објекту. У тим порукама Зекић наводи да је са собом имао пиштољ који је оставио и истовремено се распитује код других окривљених гдје живи Прелевић, које возило вози, те мјесто гдје му се налази кућа, односно каква је улица у којој се налазу кућа оштећеног”, пише у образложењу оптужнице.

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *