ИН4С

ИН4С портал

СТЕЖЕ СЕ НАТО ОБРУЧ ОКО СРБИЈЕ – Запад појачава притиске на Београд!

1 min read
"Ако се уведу нове, још оштрије санкције Русији, западне силе ће притиснути Србију да им се придружи, уз свест да би то дестабилизовало власт у Београду, јер би такав потез изазвао противљење велике већине популације. У сваком случају, после руског признања Донбаса, више ништа није исто, и сви Срби ће се наћи у још тешњем обручу НАТО-а. Ваљало би се за то спремити и још ближе координисати потезе и одбрану са Москвом, а и са Кином", саопштио је за ИН4С истакнути српски аналитичар Александар Павић

Илустрација

Јучерашње признање ДНР и ЛНР од стране председника Руске Федерације, Владимира Путина, изазвало је праву буру у светској јавности.

Који сат раније, београдске Вечерње Новости, изашле су са тезом да се у склопу све јачих притисака на Србију око Косова и Метохије и Републике Српске, у западним центрима моћи „кува“ још један план – а то је да се лажна косовска држава и БиХ „погурају“ ка НАТО и тако да се заокружи обруч око наше земље. Тиме би се, истичу аналитичари, Београд довео у ситуацију да сам затражи чланство у овој организацији!

Подсетимо, према том плану, стављање Косова и БиХ „под шапу“ НАТО одвијало би се у два кључна корака. Први је да се промени систем одлучивања у самој Алијанси, где је сада на снази принцип консензуса држава чланица. Уколико би се усвојио механизам о доношењу одлука простом или двотрећинском већином, отклониле би се препреке да се, рецимо, Косово, које не признаје пет чланица ЕУ (Словачка, Кипар, Шпанија, Румунија и Грчка) стави под безбедносни кишобран НАТО.

Илустрација

Други корак је да се мимо воље Републике Српске и тамошњих Срба и БиХ угура у Алијансу. Противљење Срба било би амортизовано променом власти у РС, на изборима у БиХ који се очекују у октобру и доласком оних који су прозападно и пронатовски оријентисани на кључне позиције.

„Американци ће подстицати даљу интеграцију Косова* са Албанијом и стварање нове Велике Албаније“

Истакнути српски аналитичар, Александар Павић, изјавио је за ИН4С да ће се у светлу руског признања Доњецке и Луганске републике, западни притисци на Србију и српски простор ће неминовно појачати.

„Што се тиче лажне државе Косово, Американци ће је свакако још више третирати као НАТО протекторат, а подстицаће даљу интеграцију КиМ са Албанијом и стварање нове Велике Албаније. На тај начин би се могао и заобићи компликовани и неизвесни процес приступања НАТО-у, који захтева ратификацију свих 30 држава чланица. С обзиром да је Албанија већ чланица НАТО, кроз својеврсни аншлус КиМ, НАТО би могао ”безболно” да се прошири и на простор јужне српске покрајине“, саопштио је Павић.

Александар Павић Фото: Медија Центар Београд

Што се тиче БиХ, истиче он, додатно ће се сада појачати притисци на Републику Српску, а поготово Милорада Додика, и тражиће се начин да се доведе неки кооперативнији српски лидер, спреман да гласа за приступање БиХ НАТО-у.

„Наравно, уз поменуте опције, постоји омиљена западна опција дестабилизације како би се регион ставио под чвршћу западну, односно НАТО контролу. То се може остварити путем терористичких акција, провокација попут покушаја хапшења српских лидера у БиХ, организовања предизборних или изборних инцидената у Србији уочи 3. априла, или нових упада приштинских терориста у униформама лажне државе на север КиМ. И за крај, ако се уведу нове, још оштрије санкције Русији, западне силе ће притиснути Србију да им се придружи, уз свест да би то дестабилизовало власт у Београду, јер би такав потез изазвао противљење велике већине популације. У сваком случају, после руског признања Донбаса, више ништа није исто, и сви Срби ће се наћи у још тешњем обручу НАТО-а. Ваљало би се за то спремити и још ближе координисати потезе и одбрану са Москвом, а и са Кином“, закључио је Павић у изјави за наш портал.

„Опасност од увлачења у НАТО реалнија за БиХ него за Косово*“

С друге стране, проф. др Срђа Трифковић у краткој изјави за ИН4С истиче да је за БиХ опасност увлачења у НАТО реалнија него за „Косово“.

„Статут НАТО не предвиђа механизам да се та промена спроведе без сагласности свих, укључујући и оне земље-чланице које би биле надгласаване“, саопштио је он.

Срђа Трифковић (Фото: You Tube принтскрин)

Трифковић, такође, сматра да је за БиХ ствар далеко деликатнија, пре свега услед штетног деловања (да не употребим тежу реч!) прозападних представника РС у институцијама у Сарајеву у претходном периоду.

„Они и сада откривају своје право лице, пактирајући са Ескобаром против интереса Републике Српске“, закључио је Трифковић.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “СТЕЖЕ СЕ НАТО ОБРУЧ ОКО СРБИЈЕ – Запад појачава притиске на Београд!

  1. Kao da je okruženje 1999-te bilo drugačije. NATO je napadao Srbiju iz Hrvatske, Mađarske, Rumunije, Bugarske, Makedonije, Albanije, slao spasilačke misije za pilote iz FBiH preko RS. Pa smo odoleli. Jedino što je sada i bratska C. Gora na strani naših krvnika. Eto, jači su za C. Goru nego 1999-te, a mi slabiji. Mada ako se uzme u obzir otvoreno izdajničko delovanje M. Đukanovića i njegovih saradnika, koje je uključivalo predaju najpoverljivijih vojnih strateških i ratnih dokumenata, kao i postavljanje lokatora po SRJ od strane ANB, onda smo ustvari jači bez takve C. Gore, a ne slabiji. A sa druge strane svet nije isti kao i te1999-te. A Boga mi, ni Srbija. Tako da sem izazivanja zebnje kod naroda, ne vidim da je išta gore nego 1999-te, čak naprotiv. Braća Rusi za sada igraju genijalno i batinom koju je zapad napravio sebi, da bi kinjio slabije i neposlušne, sada taj isti zapad mlate po njihovoj odvratnoj glavi. Bez panike, sve se postavlja na svoje mesto.

  2. Mislim da nama Srbima, ma đe živjeli, sada treba samo mirna glava, i mudrost. Jedna mudra izreka kaže, da kad se slonovi tuku, najprije strada trava. Zato emocije na stranu, treba nam jedinstvo i mudra glava, mudra politika. Sa jedne strane vezano za odluku Rusije i presjednika Putina, možda bi nam odgovaralo kada je u pitanju Republika Srpska, a sa druge strane nikako nam ne odgovara kada je Kosovo u pitanju. Zato polako…po mom skromnom sudu, jedina srpska ispravna pozicija bila bi u ovom teškom momentu, insistiranje na poštovanju međunarodnog prava, kao jedinstven princip svugdje u svijetu.

  3. Ако им је то план онда су пукли скроз. И шта би то променило? Добили би полу државе које би се прве распале и напустиле Нато. Глупостима никад краја. Уједно Нато им никада у БиХ заживео не би. Ово је последња шанса за БиХ. Ако испуни обавезе из Дејтонског споразума можда и опстане ако не звршит ће се као у Украјини

  4. Само треба да будемо сложни у уједињени и супротставимо се крвницима православља и нашим џелатима и душманима !! Само слога Србина спашава !!!

    6
    1
  5. можда се стеже НАТО обруч, али је зарђао до сржи, те се сам распада …

    ако лидери $ Рајха, вишеструко подмлађивани из Жуте Куће, нису свесни да је данас 2022, а не 1992, требало би ми остали јасно да видимо право стање ствари. Русија има младу, свежу моћ засновану на реалним основама, која је у успону, док моћ супарника је у гомили емитованих $, сећању на „она“ времена и истрошеној идеологији

    Ако Кина уради исто са Тајваном… оде Винча у ваздух

    18
    1
    1. Ovo posljednje ti je dobro. Kina i Tajvan. Bilo bi lijepo da Kina iskoristi ovo i zauzme Tajvan jer to je isti narod. Tajvanci Tajvan ne zovu Tajvan negoli Kina. Povukli se Amerikanci iz Avganistana, nesuspjele ( ustvari istrošene ) obojene revolucije u Bjeorusiji i Kazahstanu, sve se više govori da će se povući i sa Bliskog istoka.
      Da,…. ovo više nisu devedesete prošlog vijeka, moć se polako ali sigurno seli na istok.

      14
      1
    2. Српски политичари треба да се праве да су мртви ( болесни) и предремају овај период, а пар милиона Срба, не обазирући се на А.У границе, би требало сваке недеље на литијама да се моле за мир у свету, не због Русије, него да нашим политичарима дамо оправдање што не слушају квинташе

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *