ИН4С

ИН4С портал

Стејт департмент о Црној Гори: Главни проблеми правосуђе, корупција и слобода говора!

1 min read

Стејт департмент

Америчко министарство спољних послова саопштило је вечерас да је корупција у Црној Гори и даље проблем.

Стејт департмент у извјештају о глобалном стању људских права за 2021. годину у дијелу о Црној Гори наводи да се наша држава суочила са бројним изазовима из области људских права, преноси Глас Америке.

У извјештају је наведено да су значајни изазови у области људских права, на основу поузданих информација, обухватали извјештаје о наводним мучењима која су спроводили припадници Владе, озбиљним проблемима са независношћу правосуђа, ограничења у области слободе изражавања, корупцију владиних службеника.

Такође, побројана су и кривична дјела која обухватају насиље или пријетње усмјерене према особама са инвалидитетом и припаднике националних, расних или етничких мањинских група, као и слична кривична дјела чије су мете ЛГБТИQ особе.

“Некажњивост је и даље проблем, а влада је учинила мало да идентификује, истражи, кривично гони или казни званичнике који су починили кршење људских права”, наводи се, између осталог, у извјештају Стејт департмента.

Додаје се да је влада генерално поштовала слободу изражавања, али да медијску сцену и даље карактеришу неријешени напади на новинаре, политичко мијешање у извјештавање јавног сервиса, политички пристрасно извјештавање медија и прилив садржаја који изазивају етничке подјеле и дезинформација из српских медија.

„Насиље и малтретирање новинара и даље су проблем. Повишене политичке тензије у земљи представљају пасност за новинаре који су били мете физичкх и вербалних напада док су извјештавали или коментарисали изборне скупове, политичка и вјерска окупљања, и протесте“, наводи се у извјештају.

Стејт департмент оцјењује и да је корупција и даље проблем у Црној Гори и да се није ефикасно спроводио закон о кажњавању случајева корупције међу званичницима.

„Корупција и ниско повјерење јавности у владине институције били су велики проблем на парламентарним изборима 2020. године. Постоје бројни извјештаји медија и невладиних организација да је нова влада наставиле старе трендове и да јавност сматра корупцију у пракси запошљавања, заснованој на личним односима или политичким везама, ендемском у влади као и на другим мјестима у јавном сектору, и на локалном и националном нивоу, нарочито када је ријеч о здравственој заштити, високом образовању, правосуђу, царини, политичким странакама, полицији, оружаним снагама, урбанизму, грађевинској индустрији и запошљавању“, поручује се у извештају.

Подсјећа се и да су у Црној Гори одржани парламентарни избори у августу 2020. године и оцјењује да су „били конкурентни и да су одржани у веома поларизованој атмосфери због питања религије и националног идентитета“.

„Канцеларија за демократске институције и људска права (ОДИХР) саопштила је да су избори у суштини били транспарентни и ефикасни али је нагласила да је владајућа странка стекла непрописну предност злоупотребом положаја и државних ресурса и доминатним медијским извјештавањем“, истиче Стејт Департмент, уз напомену да су, за разлику од избора 2016. године, све странке прихватиле резултат и да су опозиционе партије први пут послије 30 година освојиле већину мјеста у парламенту.

Наводи се и да је било кредибилних извјештаја да је „влада селективно ограничавала слободу мирног окупљања у вези са мјерама Министарства здравља – које су донијете да би се спријечило ширење Ковида 19 – кроз произвољна хапшења, притварања и новчање казне“.

Указује се и на извјештаје неколико невладиних организација, међу којима је Грађанска алијанса, да је током устоличења митрополита Српске православне цркве Јоаникија на Цетињу 5. септембра, „полиција користила диспропорционалну силу против демонстраната, укључујући сузавац и шок бомбе, изван дозвољених средстава за контролу окупљених“

„Такође је било непотрвђених извјештаја о томе да је полиција користила гумене метке“, наводи Стејт департмент.

Оцјењује и да је било кредибилних извјештаја да је влада покушала да злоупотреби међународна средства за спровођење закона у политички мотивисане сврхе, као „освету против одређених појединаца ван земље“.

У извјештају се наводи да је Комисија Интерпола за контролу међународних налога за хапшење у августу 2020. године усвојила жалбу одбјеглог бизнисмена Душка Кнежевића и поништила налог за његово хапшење издат 2019. године. Подсјећа се да је специјални тужилац у Црној Гори подигао 6 оптужница против Кнежевића за неколико кривичних дјела, међу којима су организовање криминалне групе, прање новца и утаја пореза.

Извјештај о људским правима амерички Стејт департмент објављује посљедњих 46 година. Тај документ обухвата процјену стања међународно признатих појединачних, грађанских, политичких и радничких права, утврђених у Универзалној декларацији о људским правима и другим међународним споразумима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Стејт департмент о Црној Гори: Главни проблеми правосуђе, корупција и слобода говора!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *