ИН4С

ИН4С портал

Статус вјерских заједница под лупом Савјета Европе

Парламентарна скупштина Савјета Европе (ПССЕ) расправљаће данас о ситуацији у Црној Гори, а након тога ће и одлучити да ли ће продужити надзор над спровођењем кључних реформ

Храм у Подгорици

Парламентарна скупштина Савјета Европе (ПССЕ) расправљаће данас о ситуацији у Црној Гори, а након тога ће и одлучити да ли ће продужити надзор над спровођењем кључних реформи. Посланицима је уочи расправе понуђен нацрт извјештаја о Црној Гори, у који је укључено шест амандмана које је предао Комитет ПССЕ за надзор над спровођењем чланства у Савјету Европе, пише Дан.

Неколико амандмана тиче се људских права и слобода, а један се односи на мирну транзцију власти, након избора прошлог августа.

Два посљедња амандмана односе се на Закон о слободи вјероисповијести, а у првом се поздравља усвајање измјена тог закона крајем прошле године.

“ПССЕ поздравља усвајање измјена закона од 28. децембра 2020. године као рјешења које поштује демократију и владавину закона и усредсређује се на контроверзне одредбе, а задржава оне које представљају истински напредак. Истовремено жали због тога што консултације са свим вјерским заједницама о овим амандманима нису биле потпуно инклузивне”, пише у том амандману.

У другом амандману је наведено да ће ПССЕ пратити примјену закона.

“Што се тиче Закона о слободи вјероисповијести, Парламентарна скупштина ће надгледати да ли ће примјена закона бити у складу са европским стандардима, као и са препорукама Венецијанске комисије”, наводи се у том амандману.

Извјестиоци ПССЕ у нацрту извјештаја оцјењују да су у Црној Гори неопходна бројна побољшања, посебно када је у питању спречавање изборних малверзација и корупције.

Према нацрту дневног реда, током расправе о постмониторинг дијалогу са Црном Гором планирана су уводна излагања извјестилаца за Црну Гору Дамијена Котијера и Емануелиса Зингериса.

Текст извјештаја о Црној Гори и нацрта, о којима ће се гласати након расправе, достављен је члановима скупштине.

Према наводима из извјештаја, темељна изборна реформа је неопходна, а ако је не буде, прва жртва ће бити повјерење грађанау изборни систем. Наглашено је и да је неопходно ојачати борбу против корупције.

Извјестиоци ПССЕ су поздравили владину одлуку да пошаље захтјев Венецијанској комисији да да експертско мишљење о сету правосудних закона, који, ако би били усвојени, знатно мијењају структуру тужилаштва.

“Такође смо примијетили да је тренутна већина нестрпљива да примијени свој програм. Међутим, политичка воља за реформама не би требало да надјача потребу за широким консултацијама, посебно када су у питању кључна питања. Већ смо истакли важност консултација након исхитреног усвајања законодавног пакета у децембру 2020. године”, навели су Зингерис и Котијер.

Комитет за надзор над спровођењем обавеза поднио је амандман који се тиче правосудних закона.

“ЕП похваљује одлуку црногорских власти да затраже мишљење Венецијанске комисије о нацртима закона о измјенама и допунама Закона о Државном тужилаштву и Закона о тужилаштву за организовани криминал и корупцију и да обуставе њихово усвајање до издавања мишљења и позива их да у потпуности примијене препоруке формулисане од Венецијанске комисије”, навели су из ПССЕ.

Један од амандмана се односи и на дешавања у земљи након смјене власти на изборима прошле године.

“ЕП похваљује политичку зрелост коју су показали и нова већина и нова опозиција непосредно након избора одржаних у августу 2020. године, а која је омогућила мирну смјену власти, и позива их да наставе с тим позитивним трендом. Истовремено жали што је изборни правни оквир остао углавном непромијењен током последњих општих избора”, наводи се у том амандману.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Статус вјерских заједница под лупом Савјета Европе

  1. Ovima iz EU kao da Sveto Marović sva saopštenja piše.
    Svašta kažu, a ništa ne kažu.
    Dobro je što je mir, ali treba da trpite nemir dok se nemirni ne smire, jer ako bi se nemirni uznemirili onda možda ne bi bilo mirno.
    Sad to neka kažu Francuskoj sa onim zakonom koji brani fotografisanje policajaca koji tuku protestante.

  2. Најбољи показатељ апсолутне потчињености каже:

    Под непрестаним робовласничким надзором оних који и сами незаустављиво пропадају,толико о „независности“ Монтенегра, о безбожни и православни Монтенегрини!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *