ИН4С

ИН4С портал

СТАМБЕНИ ПАТРИОТИЗАМ: Испитати начин на који су додјељивани станови и стамбени кредити носиоцима бивше власти

1 min read
Меденица је тражила 30.000 евра за реконструкцију куће коју је наслиједила, добила је 40.000 и да врати 8.000 уз попуст од 15 одсто, а нема обавезу да врати ни цент.

Фото: ИН4С

„Судијама и тужиоцима Влада је давала станове и кредите супротно Закону о одржавању стамбених зграда, а Национални савјет за борбу против корупције на високом нивоу је прикупио информације о подјели око 25 милиона евра кредита за око 175 функционера и 405 државних службеника и намјештеника“, саопштено на јуче на конференцији Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу која је организована поводом додјеле станова и кредита јавним функционерима.

Руководитељка стручног тима Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу, Вања Ћаловић Марковић, казала је да су податке прикупили од Генералног секретаријата Владе, Заштитника имовинско-правних односа државе и Нотара (51 одговорило, осам није), док су додатни извори били Нотарска комора, Судови, Управа за имовину, Катастар, Пореска управа, Министарство финансија и Државни архив.

Она је указала да су многим функционерима дијељени станови и кредити супротно критеријумима из Одлуке Владе, а да су наводне тржишне цијене станова биле знатно испод реалних, „док су цијене станова које су функционери мијењали биле пренадуване“.

Како се све добијао стан: Седма некретнина, поклањање, превелика тераса…

Међу функционерима који су добили кредите, станове од државе по повољним условима и друге погодности су и предсједник Привредног суда Блажо Јованић, предсједница Управног суда Бранка Лакочевић, предсједник Уставног суда Драгољуб Драшковић, специјални тужилац Саша Чађеновић, некадашњи министар културе Бранислав Мићуновић, бивши министар просвјете Дамир Шеховић, бивши министар правде Зоран Пажин, бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица...

Меденица не враћа ни цента, један стан од државе поклонила

Меденица је тражила 30.000 евра за реконструкцију куће коју је наслиједила, добила је 40.000 и да врати 8.000 уз попуст од 15 одсто, а нема обавезу да врати ни цент.

Двије године раније је поклонила ћерки стан од 80 квадрата који је раније добила државе, а већ је била власника куће од 146 метара квадратних и зарађивала преко 40.000 годишње.

Лакочевићи добили седми стан

Јованић и Лакочевић су добили по 40.000 евра, а да врате осам хиљада.

Лакоћевић је већ тада имала један, а супруг још један, а сувласник је још четири стана.

Драшковић је добио стан од 109 квадрата, иако је у Никшићу имао кућу од 110 и стан од 52 квадрата.

Десанка Лопичић је добила стан од 75 квадрата, а већ је тада са супругом имала више некретнина, укључујући и пословне просторе.

Мевлида Муратовић, судија Уставног суда, добила је 40.000 евра, а никад није купила стан, а њен супруг је већ имао два стана.

Чађеновићу била превелика тераса, у комисији био Шегрт

Специјални тужилац Саша Чађеновић је, према документима који је представила Ћаловић Марковић, вратио први стан који му је дала Влада тврдећи да му је тераса превелика.

Он је добио стан претходно од 92 квадратних метара, од којих је 40 чинила тераса, па је Владина Комисије за стамбена питања прихвтила његову молбу и додијелила му стан од 89 квадрата.

„Добио је нови од 89 метара квадратних и платио га под повољним условима за 15.326 евра,“ наводи се у налазу, гдје се додаје да му је рата за стан била 77,4 евра.

Члан Владине Комисије у том тренутку био је тадашњи министар здравља Будимир Шегрт.

Шегрт је касније био свједок тужилаштва у случају „државни удар“, у ком је тужилац био Чађеновић. Стан за Чађеновића је тражио главни специјални тужилац Миливоје Катнић.

Шеховић све исплатио за два дана

Веселин Вучковић, тужилац Врховног државног тужилаштва, састао се са премијером Душком Марковићем, па добио кредит.

Лидија Вукчевић, тужитељка Специјалног тужилаштва, добила је стан од 75 метара квадратних, иако живи сама.

Министар културе Бранислав Мићуновић је стан од 75 квадрата добио као радни простор за умјетничко стваралаштво, а већ тада је имао стан од 187, а супруга пословни од 222 квадрата.

Он је добио смањење од 15 одсто, па стан од 75 квадрата добија за непуних 11.000 евра.

 

Има га од 2013, али га пријављује неколико година касније.

Бивши министар просвјете Дамир Шеховић је 2019. од Владе добио стан од 89 квадрата за око 23.000 евра.

 

„Само два дана од закључења уговора је исплатио комплетан износ,“ истакла је Вања Ћаловић Марковић.

Напоменула је да подаци из имовинског картона за ту годину не садрже податке о званичном извору тог новца.

Он није имао пријављену штедњу, позајмицу или кредит, којим је исплатио тај износ. Цијена коју јавни функционер мора да исплати за стан умањује се за 15 одсто уколико се цијена исплати једнократно.

Ђукановић „нема информације“ о додјели станова

Не могу да претпоставим да је Влада током својег пуног или техничког мандата урадила нешто што је незаконито, те би ме изненадило уколико се испостави супротно.

То је рекао предсједник Црне Горе Мило Ђукановић, коментаришући наводе руководилца стручног тима Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу Вање Ћаловић Марковић, која је казала да је, најмање 175 функционера добило помоћ путем додјеле стамбених кредита и станова под повољним условима, од укупно њих 580, те да је њима је подијељено око 25 милиона евра.

Мило Ђукановић

„Немам те информације… Те информације треба прво провјерити. Одговорне за те одлуке треба питати о чему се ту заправо ради. Оно што може бити медијски интригантно може бити сасвим законски утемељено“, рекао је Ђукановић.

И Бошковић „незнавен“

Функционер ДПС-а и бивши предсједник Комсије за стамбена питања Предраг Бошковић саопштио је да је стамбена комисија коју су сачињавали представници различитих државних органа „радила законито уз коначну одлуку Владе, што је и тужилаштво констатовало у својим одлукама“.

„Неистина је да је за мандата техничке Владе додјељено 119 станова. Посљедња стамбена комисија је одржана 25.12. 2019. јер у буџету за 2020. годину нијесу ни била предвиђена средства за стамбену комисију јер су се на нашу иницијативу ослушкујући реакцију јавности припремале измјене и допуне закона како би се на другачији начин уредила ова област. Тако да стамбена комисија не само у мандату техничке Владе већ у цијелој 2020. није донијела ни једну одлуку о додјели стана/кредита“, навео је Бошковић на Твитеру.

МАНС Бошковићу: Влада 17. септембра прошле године дала сагласност за станове

Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) реаговала је након тврдњи посланика ДПС-а и бившег министра одбране Предрага Бошковића да претходна Влада, у техничком мандату након избора 30. августа, није додијелила 119 станова. МАНС је је објавио документ који показује да се у Закључку Владе од 17. септембра 2020. године наводи да је Влада сагласна да се за 119 стамбених простора закључе уговори о купопродаји.

Ивановић за ИН4С: Невјероватно да су поједини аплицирали за станове иако су већ имали по два или више станова

Посланик Социјалистичке народне партије Драган Ивановић каже да је извјештај Националног савјета за борбу против корупције потврдио сумње које постоје већ годинама да су бројни функционери бивше власти користили свој привилеговани положај како би, на терет државног буџета, рјешавали своја стамбена питања.

„Нарочито је проблематично што је међу њима много судија и тужилаца, што отвара сумњу да они нису били непристрасни и независни у свом раду, већ су врло вјероватно у бројним случајевима доносили одлуке које су одговарале припадницима ДПС власти“, истиче Ивановић за ИН4С.

Каже да невјероватно звучи да су поједини од њих аплицирали за станове и стамбене кредите иако су већ имали по два или више станова, а познато је да хиљаде грађана Црне Горе живе као подстанари и немају шансу да стекну кров над главом.

Драган Ивановић

„Из тих разлога сматрамо да би требало испитати начин на који су додјељивани станови и стамбени кредити носиоцима власти, по којим критеријумима, те да ли у овим случајевима има елемената за отварање евентуалне истраге. Вјерујемо да ће Национални савјет за борбу против корупције на високом нивоу у том правцу предузети одређене мјере и покренути процедуре. Очекивали смо и да ће специјални државни тужилац покренути поступке у овим случајевима, али њему то очигледно није приоритет, што је још један доказ да је његова смјена нужна“, закључио је наш саговорник.

Максим Вучинић

И прије него су јавности дати на увид резултати истраживања стручног тима Националног савјета за борбу против корупције, опште је познато да су функционери ДПС-а, СД-а као и судије и тужиоци уживали бројне повластице тадашње власте, казали су нам из Радничке партије.

„Умјесто да су као представници власти стали иза својих грађана и обезбиједили повољније кредите за рјешавање стамбеног питања социјално угрожених категорија становништва, самохраних родитеља, младих брачних парова који са изузетно малим платама не могу себи да ријеше стамбено питање, бивша власт је пунила џепове својим најоданијим људима који су прикривали њихове криманалне радње, прије свега богаћење на рачун својих грађана“, наводе из ове партије.

Према њиховим ријечима, када буду усвојени тужилачки закони, многе нелегалне радње бивших чиновника власти изаћи ће на видјело, па ће на ред доћи и одузимање нелегално стечене имовине.

„Срамотно је високим функционерима, посланицима, врховним тужиоцима који примају високу накнаду за посао који обављају, давати предност за повољнији кредит за рјешавање стамбеног питања у односу на огроман број радника са минималним зарадама, породицама која користе социјална давања, самохраним родитељима… Морамо да се окренемо нашим грађанима, да коначно кажемо НЕ корупцији, овдје смо због народа, како би грађанима обезбједили основна људска права, право на рад, да за то што раде буду адекватно плаћени како би себи створили нормалне услове за живот, што велики број грађана данас у Црној Гори нема“, закључују из Радничке партије.

Прочитајте ЈОШ:

Кнежевић Ђукановићу: Ако је Вучић монструм, зашто пушташ сестру и сестрића да вену за Црном Гором по Врачару

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

17 thoughts on “СТАМБЕНИ ПАТРИОТИЗАМ: Испитати начин на који су додјељивани станови и стамбени кредити носиоцима бивше власти

  1. Све лопужа до лопуже.Печено гледају и лажу овај народ.Сав поштен народ добио деменцију па не знамо шта су радили.Дједови и очеви им оставили у наслество.Смрдови и љиге.

  2. OVO JE UZAS. KAKO SU OVU DRZAVU OPLJCKALI I OPUSTOSILI. RASPOLAGALI IMOVINOM KAO DA IM JE OCA OSTALA. I ONI BRANE CRNU GORU. OD KOGA. OD POSTENOG NARODA, JER VISE NE MOGU DA KRADU I PLJCKAJU.
    PIH. SRAM IH BILO.
    SVE IM TREBA ODUZETI

  3. Dase ovo desilo u bilo kojoj uredjenoj drzavi, svi ovi kriminalci, bi davno zavrsili u prdekanu.Ali ovo je monteprkno, sprdnja od drzave.

  4. „Patriote“ – Poglavnikove podtrpezne kučke. Daj Gospodaru nama, pušti raju-stoku.
    Prvo razbucati ovaj bašibozuk, a poslije toga perjanice pljačke i uništenja Crne Gore

  5. Srecno im bilo kao sto su ga posteno zaradili ! Dzaba im sve isto ce poc u dva metra zemlje. Ovo je patriotizam ,oni vole vise Crnu Goru od nas . Pi .

  6. И они сад, наравно, бране своје станове, а овамо причају како бране државу.

  7. Sve su živo stavili u svoje džepove, dijelili pravdu, progonili srbe , ugradili se u svaku mafijašku privatizaciju, rasturili radničku klasu, sve koji ne misle ko oni izvrgavali poniženju, izmišljali lazne udare i afere i na kraju krivi Srbi i Srbija.
    Ničija ne svijetli do zore !!! Samo pravda za sve!!

  8. Dobro, evo vidi se da su dodjeljivani stanovi bez sjednice, odoka, po zaslugama, zadužen je Njuco Šaranović da krčmi 119 stanova u 2020. onda je dokumentacija uništena. Mislio je Buljavi kikerez Bošković sa povezanim licima iz OKGDPS da je očistio tragove! Nijesu se ni on ni ostale lopine nadale da će Ćalovićka da sklapa informacije iz Notarske komore, Sudova, Uprave za imovinu, Katastra, Poreske uprave, Ministarstva finansija i Državnog arhiva! I da će ubrzo novi tužioci privoditi Kradijatore i slične mufljuze tamo đe im je mjesto!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *