ИН4С

ИН4С портал

Шта највише страда на аутомобилу током љетних врућина?

1 min read
Према статистикама ауто-клубова знатно више интервенција има љети на високим температурама него зими на ниским, а списак је подужи...

Фото: ambrozinio/Shutterstock

Према статистикама ауто-клубова знатно више интервенција има љети на високим температурама него зими на ниским, а списак је подужи…

У Канади је крајем јуна забиљежен температурни рекорд од 46 степени, чинећи ово љето најтоплијим у посљедње 84 године.

И код нас је овог љета често на снази тзв. црвени аларм због температура које се приближавају 40. подиоку, а људима се савјетује како да се заштите од високих врућина и јаког сунца, преноси Б92.

А шта је са аутомобилом?

Док је већина свјесна да се за њега треба побринути зими због ниских температура, он заправо теже подноси високе температуре.

Показује то и статистика ауто-клубова, па тако британски РАЦ биљежи од 20 до 30 одсто више интервенција за вријеме топлотних таласа.

Шта највише страда?

Највише, не бисте вјеровали, страдају акумулатори. Они су посебно изложени ризику љети јер немају хлађење, а уз високе спољне температуре додатно се грију пуњењем и пражњењем – тада електролит у акумулатору може испарити што ће оставити електроде изложеним и убрзати процес стварања наслага.

Притом се љети у аутомобилу користи пуно електричних потрошача, попут „климе“, због чега алтернатор може бити оптерећен до тог нивоа да престане да пуни акумулатор.

Прве на удару са ужареним асфалтом су наравно гуме, које су самим тиме и најизложеније љети. Нарочито приликом дужих путовања, као што је одлазак на годишњи одмор.

Ако је гума стара, високе температуре озбиљно пријете њеном распадању, нарочито ако је непрописно напумпана.

Већина експлозија гума догађа се управо у љетним мјесецима, а непрописан притисак узрокује претјерано трошење, али и додатно загријавање гума.

Расхладна течност мотора кључна је за његово хлађење, а мотор без „воде“ може, баш попут човјека, дословно умријети на високим температурама.

Притом нису узрок дуга путовања – мотор ће се најприје прегријати док ауто стоји у гужви и ради у „леру“ уз високу температуру ваздуха, него током вожње.

Још је горе ако расхладни систем губи течност јер она негдје цури.

Зими је моторно уље кључно за што боље подмазивање приликом хладног старта, али високе температуре су те које квалитативно уништавају и деградирају уље било да је ријеч о прегријавању мотора или бржој вожњи ауто-путем када се уље више грије.

На високим температурама оптерећени су и сви други склопови, попут кочница, квачила и електронике, а чак је и гориво ређе и брже испарава , па може порасти и потрошња.

Штетно УВ зрачење не утиче само на људе

Директно и јако УВ зрачење дјелује на лакиране површине једнако као и на вашу кожу – исушује лак и загријава га што може узроковати његово пуцање.

Уз то избјељује боје, а исто се догађа у унутрашњости аутомобила гдје температура додатно расте због ефекта стаклене баште.

УВ зраци уништавају боје, нарочито на тамним као и осјетљивим материјалима попут коже, те могу узроковати сушење и пуцање пластике у возилу.

Зато је корисно имати пресвлаке на сједиштима, а најбоље је аутомобил љети паркирати у хладу, уколико је то могуће.

Најкориснија и најједноставнија ствар коју можете купити је штитник за сунце којим ћете заклонити ветробранско стакло од директоног зрачења сунца.

Такође, савјетује се да, тамо гдје можете, оставите и мало одшкринуте прозоре – то може у доброј мјери да смањи загријевање кабине возила.

Укратко

Тамни аутомобили загријавају се више од свијетлих, а разлика у температури може бити и више од 20 степени.

Заштита за вјетробран је јефтина, а може бити од велике помоћи.

Прљавштине на лаку могу се запећи, а моторно уље деградирати на високим температурама.

Црни лак на директном сунцу љети се може загријати и на више од 70 степени Целзијуса, а температура у ентеријеру премашити 50. подиок.

Снажно сунце избјељује тамне боје и у унутрашњости аутомобила, нарочито тканине и кожу, па је пожељно на сједишта ставити пресвлаке како бисте их заштитили.

Јако УВ зрачење, висока температура и со у ваздуху (ако сте у близини мора) која се понаша попут финог абразивног средства, на јаком вјетру уништавају лак аутомобила.

Мало одшкринути прозори могу знатно смањити температуру у унутрашњости док је за избјегавање прегријајавања гума битно да су напумпане на прописан притисак.

(Извор: Независне новине)

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *