Српски се отпор по целом свету чује
1 min read
(принтскрин)
О агресији НАТО-а као апотеози униполарног америчког поретка заснованог на „западним правилима”, аларму за буђење Народне Републике Кине и Руске Федерације, и почетку процеса мултиполаризације у првој четвртини 21. века, данас се све више и убедљивије пише. С друге стране, осврт на Невесињску пушку указује на слободарску искру српског народа, која је не само запалила Балкан у последњој четвртини 19. века већ и последично утицала на дешавања која су довела до промене светског поретка у првој четвртини 20. века, након Првог светског рата.
Отуда и назив међународне научне конференције „150 година од Херцеговачког устанка: утицај на регионалну безбедност и европску геополитику”, у организацији Института за међународну политику и привреду из Београда и Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву.
Дводневна конференција, недавно одржана у Невесињу и Требињу, окупила је еминентне стручњаке из Француске, Велике Британије, Руске Федерације, Пољске, Чешке, Румуније, Бугарске, Северне Македоније, Црне Горе, Републике Србије и Републике Српске. Међу њима и политиколога Ричарда Сакву са Универзитета Кент, историчара Џона Лохланда са Католичког института за високе студије у Вандеји, Биљану Ванковску са Универзитета Св. Ћирило и Методије из Скопља, Екатерину Ентину из московске Високе школе за економију, те Константина Никифорова, директора Института за славистику Руске академије наука.
Њихов закључак је недвосмислен: дејство Херцеговачког устанка по значају увелико превазилази и географске и временске контексте у којима се одвијао.
Самим тим постао је део данашњег стратешког наратива српског народа. Наиме, модерни стратешки наративи описују како народи и државе усклађују разумевање своје прошлости, садашњости и будућности на кохерентан начин, са циљем убеђивања домаћег и спољног јавног мњења о легитимности стратешких одлука које се доносе. Они, дакле, обликују перцепцију о идентитету, намерама и месту једног народа и државе у свету. Иако су стратешки наративи окренути ка будућности, они се граде на основу разумевања кључних догађаја и процеса који су обликовали прошлост, као и оних који обликују садашњост.
Невесињска пушка је тако симбол борбе за независност и слободу, отпора опресији и окупацији велике силе, али и симбол српског утицаја на регион, на европску и светску геополитику.
Уочавамо три групе елемената који дефинишу модеран српски стратешки наратив. Прво, политичка независност и суверенитет, жртва и борба против дискриминације и окупације. У изградњи тог наратива дефинишућу улогу имају бој на Косову 1389. године, устанци против Османског царства 1804. године, 1815. године и 1875. године, отпорност и подизање из пепела након Османске окупације и окупација током Првог и Другог светског рата, те након агресије НАТО-а 1999. године. Ту је и себи дато обећање да никада више неће дозволити понављање геноцида над српским народом у Независној држави Хрватској током Другог светског рата, обећање које је довело до стварања Републике Српске 1992. године.