Српски научници ушли у историју: Објављена књига о хаварији у „Винчи“ 1958. из пера физичара
1 min read
Радојко Максић
Шесторо српских научника који су у том тренутку радили у Институту било је изложено огромној количини радиоактивног зрачења, због чега су одмах сутрадан морали да оду у Француску на лечење.
Нису ни сањали да ће у париској клиници ући у историју, јер ће њима први пут бити урађена људска трансплантација коштане сржи. Своје доживљаје из француске болнице описао је један од њих и једини живи сведок акцидента Радојко Максић (1933), у књизи „Дневник из болнице Кири“, коју је недавно објавио „Креативни центар“.
– Побуде да се после толико времена објави овај дневник су вишеструке, а пре свих, да на једном месту остане забележено како су учесници догађаја лично доживели све од тренутка удеса па до краја лечења у болници „Кири“, која је тада била најбоља институција за негу озрачених особа – наводи Катарина Трајковић Ковчин у предговору књиге.
Озрачени научници су се на неизвесно путовање у Град светлости упутили јер им је једина шанса да преживе била у клиници „Кири“. Први пацијент на свету коме је успешно пресађена коштана срж био је управо аутор књиге Радојко Максић, због чега ће заувек остати упамћен у историји светске медицине.
Спомен-плоча
У октобру 2018. године у Институту за нуклеарне науке „Винча“ постављена је спомен-плоча у знак захвалности и сећања на француске грађане који су донирали своју коштану срж петорици српских истраживача, као и доктору Жоржу Матеу и тиму болнице који су први пут извели ову операцију.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

