ИН4С

ИН4С портал

Српски народ у САД-у обратио се америчкој администрацији у вези са ситуацијом на Космету

1 min read
kosovo je srbija

илустрација

Већ деветнаест године је српски народ на Косову и Метохији систематски лишен својих најосновнијих људских права—укључујући право да се слободно моле Богу, да користе своју имовину, па чак и права да посете своје домове и цркве од којих су насилно прогнани, налази се у заједничком писму српских парохија и организација у САД упућен америчким званичницима у Администрацији.
Њихово писмо достављено редакцији ИН4С преносимо у цјелини
Поштовани Сенатори, Представници у Конгресу и званичници у Администрацији:
Као лидери српских православних парохија и српско-америчких организација широм Сједињених Држава, обраћамо вам се да апелујемо за заштиту безбедности, људских права и верских слобода српског становништва на Косову и Метохији, као и да изразимо наше чврсто противљење предложеној подели те територије.
Већ деветнаест године је српски народ на Косову и Метохији систематски лишен својих најосновнијих људских права—укључујући право да се слободно моле Богу, да користе своју имовину, па чак и права да посете своје домове и цркве од којих су насилно прогнани. Узнемирује нас да после више године дијалога, и након пристајања власти у Приштини да примењују стандарде за заштиту Срба које су сагласне са европским и међународним нормама о људским правима, Косовски Срби настављају да се суочавају са дискриминацијом, претњама насиља, нападима на основно људско достојанство и егзистенцију, као и општи немар власти за владавину права.
У том контексту, ми се одлучно противимо предложеној територијалној подели Косова и Метохије које би узроковало масовни егзодус и унутрашње протеривање становништва—као што су све историјске поделе учиниле. Овај сценаријо би наше најважније цркве, манастири и света места оставио изложене и подложне нападима, без основних правних и институционалних заштита овог 21. века, и био би супрутан са РСБУН 1244 и Поруком светог архијерејског Сабора о Косову и Метохији од 13. маја 2018. године.
Вековима српска православна Црква дели судбину хришћнског становништва Косова и Метохије промовишујући мир, помирење и достојанство сваког појединца као непоновљивог човека створеног по Божијој слици и прилици. Ми сматрамо да, као минимум, тај глас Цркве исто заслужује да буде саслушан од стране званичника и одлучиоца док разматрају витална питања која ће утицати на њен живот.
С поштовањем,
Небојша Живковић
Председник, Српска Народна Одбрана
Џон Мартић
Председник, Српски Народни Савез
Марко Ђурић
Председник, Српска Адвокатска Комора у Америци
Драган Селаковић
Председник, Организација српских Четника “Равна Гора”
Предраг Бурсаћ
Председник, Српска Братска Помоћ
…и још 771 потписника: свештеника СПЦ и локалних лидера Црквено-школских општина, као и представника културних, образовних и националних организација широм САД
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Српски народ у САД-у обратио се америчкој администрацији у вези са ситуацијом на Космету

  1. Braćo Srbi dodjite ovamo pa da branimo,niste se pokazali do sada uticajem na administraciju USA,a ima vas 5 .puta vise od Arnauta.I sa jacim intelektualnim I politickim vezama 10 puta vecim od njih.Visevekovno uticajni Srbi su se borili za Srbiju ,tamo u Usa.Danas se Srbija tanji,a vi nemate predlog nikakav.Skoro sam razgovarao sa jednim iseljenikom ,starim covekom,koji mi je rekao da su Srbi americki prevareni devedesetih od mnogih srpskih „vodja“,koji su im uzeli pare donirane za srpski interes.To nisu bile male cifre.Ti ljudi su talasali beogradskim ulicama vukući narod folirajuci cetnike,demokrate,vojvode,Patti$ote.Dok su Arnauti radili slozno posao.Sad pitajte prvo vojvodinog djaka I vojvodu kome ste davali $ za granice Srbije,o obećanjima Karlovac Karlobag …trt mrt..na osnovu cega su vam izmuzli pare.A danas vojvoda predlaze da se isele Srbi iz Strpca u Presevo!!!!!A djak mu jos nije resio gde da pobije medju „Srbije“,na Zlatibor I Vranje ,ili Prokuplje Pančevo.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *