ИН4С

ИН4С портал

Српски манастир Свете Тројице у Пљевљима 1913. године

1 min read

Свете Тројице манастир

Пише: Никола Милованчев, члан Правног савјета ИН4С

Одређене политичке структуре у Црној Гори жељеле су 2019. да отуђе имовину Српске православне цркве у Републици Црној Гори. При томе су им асистирали и поједини квазиисторичари, оспоравајући чињеницу да већ осам вијекова на том подручје дјелује Српска православна црква. Позивали су се на тобожњу насилну промјену 1918. године итд. Са њима расправљати се нема смисла – знају и сами, о чему се ради.
Због оних пак људи, који не знају, а желе да сазнају истину, треба износити доказе. Да видимо на примјер, чији је 1913. био манастир Свете Тројице у Пљевљима, када је то подручје припадало Краљевини Црној Гори. Доносимо факсимил документа о именовању о. Серафима Џарића за привременог старешину манастира Свете Тројице (овај познати духовник и национални радник убијен је од комуниста као игуман тог манастира, 1. децембра 1941). То именовње је 4. (17) маја 1913. потписао митрополитски намесник у Пљевљима, свештеник Димитрије Шиљак.

„Српско православно протопрезвитерско звање“ у Пљевљима, 4. маја 1913. год.
Службени препис документа из 1923. год, Извор документа: Архив Југославије, фонд 69 – Министарство вера Краљевине Југославије, фасц. 215.

Читав текст овог документа ћемо навести у чланку о животу игумана Серафима Џарића, а сада скрећемо пажњу на један детаљ у заглављу: „Срп. прав. протопрезвитерско звање“. За оне који не знају да сами растумаче кратице „Срп. прав.“, доносимо тумачење: Српско православно.

Да буде свима сасвим јасно, чији је 1913. године био манастир Свете Тројице у Пљевљима, у независној Краљевини Црној Гори.
Неки српски историчари упуштали су се задњих 20 – 30 година у маргиналну, небитну расправу да ли је православна црква у Црној Гори до Првог свјетског рата била аутокефална или не. То је неважно питање, јер се 1918-1920. вршило поновно уједињавање свих дијелова СРПСКЕ ЦРКВЕ (дијелова некадашње Пећке патријаршије), били они аутокефални или не. Уосталом, до тада је сједиште српских патријараха било у Аустро-угарској, у (Сремским) Карловцима, у тамошњој АУТОКЕФАЛНОЈ Митополији карловачкој, а не у Краљевини Србији, чија црква је такође била АУТОКЕФАЛНА. Кратко и јасно: читав српски народ је 1918. желио да му се црква уједини, да се сатре подјела коју су непријатељи српски узроковали.

Стјепан племенити Белошевић – Србско-православној црквеној обштини у Вараждину, 26. 4. 1889, Извор документа:Архив Српске православне црквене општине Вараждин.

Не треба при томе да нас збуњује то што у службеној употреби до 1918. није био назив Српска православна црква – знали су сви добро о чему се ради. За примјер доносим и документ из 1889, из архива Српске православне црквене општине у Вараждину, у сјеверозападној Хрватској. Иако званични назив у Аустро-угарској није био Срп(б)ско-православна црква, 26. травња (априла) 1889. се краљевски жупанијски тајник у Вараждину Стјепан племенити Белошевић (каснији поджупан а 1910-1917. и жупан у Вараждину) обраћа „Славном предсједништву србско-православне црквене обштине Вараждин“. Знао је аустро-угарски државни орган чија је то црква, а и у цркви је било поштовано црквено уређење, органи црквених општина су били бирани, дјеловали су и штитили интересе црквених обшестава од несавјесних појединаца, узурпатора унутар црквене заједнице.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Српски манастир Свете Тројице у Пљевљима 1913. године

  1. A tzv vasa crkva se tada nije protezala na Boku i Pljevlja. A sad bi teli da srbima otmete sve crkve po boki i po pljevljima, bijelom polju i beranama. Postenjacine jedne.

  2. Nikola, opet vi o vlasništvu crkava. Ne sporim da su eparhije autekafalnij srpskih crkava željele da se ujedine. Ali to nije bio slučaj sa autokefalnom crkvom crnogorskom. To je bio prisilni potez na sinod naše crkve i oni se nijesu mogli oduprijeti vojnoj sili. Uostazto je izjavio i Dožić, da se osjeća grobarem Crnogorske crkve.

    14
    1. Ух. Опет сте ме запослили, да се и томе посветим. Да ли знате за договор: ако је краљ из Србије, да патријарх буде из Црне Горе! И требало је да буде Митрофан Бан, али га је болест и смрт претекла. Вјероватно знате да је, маја 1919, митрополит Митрофан Бан изабран за председника конференције епископа за црквено уједињење. Па, он је водио уједињење!

      1. Ne znam za taj dogovor, pa ako je i postojao nije podrazumijevao gubljenje samobitnosti Crne Gore kao sastavne članice konfederalne ili federalne Kraljevine.
        Ali dobro sad su to dvije države, po istom principu trebalo bi da crkva u CG bude ponovno autokefalna da bi se izbjegao ukrajinski scenario.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *