ИН4С

ИН4С портал

Срећан празник: Србија слави Сретење – симбол слободе и државности

Србија ће данас низом манифестација обиљежити Дан државности, у спомен на дан када је на збору у Орашцу 1804. године подигнут Први српски устанак, и дан када је у Крагујевцу 1835. године донијет Сретењски устав.

Државна застава Србије

Србија ће данас низом манифестација обиљежити Дан државности, у спомен на дан када је на збору у Орашцу 1804. године подигнут Први српски устанак, и дан када је у Крагујевцу 1835. године донијет Сретењски устав.

Сретење – Дан државности Србије обиљежава се у спомен на почетак Првог српског устанка (15. фебруар 1804) и чин проглашења (Сретењског) Устава Књажевине Србије (15. фебруар 1835).

На Сретење 15. фебруар 1804. године почела је борба за коначно ослобођење од Турака. Процес ослобађања и обнављања државности био је сложен и дуготрајан, а окончан је 1878. године када је на Берлинском конгресу Кнежевина Србија призната за независну самосталну државу.

Истог датума, на Сретење, али 1835. године, кнез Милош Обреновић прогласио је први српски устав, који је сматран за један од најлибералнијих и најмодернијих у Европи тог времена, када већина европских земаља није ни знала за устав. Тим највишим правним актом земље, првим у историји Србије, било је све регулисано, од државних симбола, преко места и улоге Државног савјета до значаја Скупштине и самог кнеза у новом устројству земље.

Због историјског значаја за српски народ и државу, 15. фебруар је 10. јула 2001. године изабран за Дан државности Србије.

Такође, 15. фебруара обиљежава се и Дан Војске Србије, зато што су војни успјеси у Првом српском устанку водили ка стварању српске војске и државе у 19. вијеку и због тога што се тада јављају први организовани облици оружане силе будуће српске државе.

Прочитајте још:

Подгорица: Селаковић отвара Српску кућу

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Срећан празник: Србија слави Сретење – симбол слободе и државности

  1. У Сретењском уставу пише да је србска тробојка црвено бијло плава па исту треба и вратити да немамо ову коју су нам наметнули Турци и Руси..мада ја за масонске фр тробојке и нисам,више за црвеног орла Немањиа или бијелог Душановог.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *