ИН4С

ИН4С портал

У Србији 30 одсто деце живи на линији сиромаштва

У Србији 8,4 одсто деце живи у апсолутном сиромаштву, а чак 30,2 одсто деце живи на линији сиромаштва, саопштио је УНИЦЕФ поводом обележавања Светског дана детета.

У Србији 8,4 одсто деце живи у апсолутном сиромаштву, а чак 30,2 одсто деце живи на линији сиромаштва, саопштио је УНИЦЕФ поводом обележавања Светског дана детета.

По тим подацима, скоро 20 одсто деце није примило све вакцине, близу 30 одсто деце млађе од пет година нема адекватну исхрану, а 50 одсто деце узраста од три до пет година не иде у вртић.

Само девет одсто најсиромашније деце и шест одсто деце из ромских насеља похадја вртиће.

Наведено је да скоро 80 одсто деце која живе у установама су деца са сметњама у развоју, а да је више од 40 одсто деце изложено насилним методама, дисциплиновања код куће које негативно утичу на њихов развој.

„Положај деце у Србији је бољи него пре 10 година, смањена је смртност новорођенчади и мале деце за 50 одсто, више деце се уписује у школу, али и даље има пуно посла у свим областима“, изјавио је директор Уницефа у Србији Мишел Сен Лот на Н1.

Директор Уницефа каже да су у Србији видљиви напори да се ситуација побољша.

„Влада Србије успоставља системе прописа, улаже у образовање, у вртиће, као и у основно и средње образовање, где покушава да побољша квалитет наставе“, каже Лот и додаје да медији играју важну улогу у ширењу тих вредности.

Лот је изјавио да је свако треће дете у Србији у ризику од сиромаштва.

У Србији 30 одсто деце од 15 година не поседује адекватне вештине читања и писања.

„Образовање је кључно за развој сваког друштва. Доказ за то је да су сва истраживања до сада показала да модел образовања може да разбије циклус сиромаштва. Морамо да се потрудимо да образовање буде квалитетно и да буде инклузивно“, рекао је директор Уницефа у Србији.

Ипак, 30 одсто деце од 15 година у Србији не поседује адекватне вештине читања и писања.

„На жалост, једна трећина деце у Србији је неписмено, а то значи да нису припремљена за свет. И због тога уницеф у сарадњи са Владом Србије се сложио да између 2016. и 2020. има програм за инклузивно образовање, које ће бити квалитетно. Промениће се наставни план и програм како би се учење вршило по компетенцији“, рекао је Лот.

Наглашава да ће деца моћи да похађају дуално образовање у средњим школама, како би могли, како је рекао, да се спреме за тржиште рада.

Говорећи о положају Рома, Лот каже да свега шест одсто ромске деце похађа вртиће.

Директор Уницефа каже да је то запањујући податак.

„И уопштено, ако погледате најсиромашније породице, имате 22 процената деце која не иду у вртиће. То је такође опало ове године. Два су разлога за то: сиромаштво и недостатак разумевања за то шта се дешава у животу детета до пете године“, рекао је Лот.

Додаје да није више само важно да дете у том периоду проводи време с родитељима, већ је важно и рано учење и социјализација детета.

УНИЦЕФ подсећа да ће данас на Светски дан детета, деца широм света, па тако и у Србији, указати на највеће проблеме са којима се суочавају.

Тим поводом данас ће у Скупштини Србије бити представјени резултати истраживања, у којем су деца, посебно рањива деца, исказала своје мишљење о томе како виде проблем насиља и дала предлоге како оно може да се спречи.

Истраживање је спровела организација Пријатељи деце Србије, а као део процеса развоја националног стратешког оквира за превенцију и заштиту деце од насиља.

Светски дан детета су установиле Уједињене Нације 1954. године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *