Србија стала уз Русију: Београд није подржао оснивање тзв. специјалног суда за злочине у Украјини
1 min read
© Министарство спољних послова
На Комитету министара Савета Европе, који је данас одржан у Луксембургу, Србија није подржала намеру да се оснује тзв. специјални трибунал за наводне злочине Руса у Украјини.
Нашу земљу је представљао шеф српске дипломатије Марко Ђурић и он је у три минута, колико су појединачно министри имали времена за дискусију, изнео став наше земље.
„Србија je на састанку Комитета министара Савета Европе принципијелно подржала територијални интегритет и суверенитет Украјине, али се истовремено оградила од неких других одлука у складу са својим интересима. Србија се оградила од одлука које се тичу оснивања трибунала и судова по питању ситуације у Украјини. Србија је подржала стратешке циљеве Савета Европе када је реч о глобалним темама“, рекао је Ђурић новинарима.
Према његовим речима, „придржавамо се принципа територијалног интегритета и Повеље УН, држимо до демократских вредности и не мешамо се у унутрашње послове других држава“.
Овај састанак је био церемонијалног карактера, свако је изнео свој став и он није заокружен неким документом, те учесници нису, овога пута, гласали ни о чему, већ су износили мишљења.
Међу документима за седницу, била је изјава генералног секретара Савета Европе Ален Берсеа коју је дао у Лавову, на састанку 9. маја.
„Украјина је део наше европске породице и остаје главни приоритет. Успоставили смо функционалан Регистар штете за Украјину. Европски суд за људска права испитује хиљаде случајева наводног кршења људских права. Пружамо оквир за специјални трибунал за злочин агресије против Украјине. Страдање украјинске деце постало је и наше. Правди су такође потребни ресурси. Мора се обезбедити финансирање и пружити неопходна подршка за функционисање будућег трибунала„, рекао је Берсе, преноси РТ Балкан.
У материјалима за седницу се подсећа на самит одржан у Рејкјавику 16. и 17. маја 2023. године, где се „осуђује Русија“, „поздравља именовање специјалног изасланика генералног секретара за ситуацију деце у Украјини“, а изразили су „дубоку забринутост због ситуације украјинских цивила које држи у заробљеништву Руска Федерација“…
Међународни кривични трибунал у Хагу је раније расписао налоге за хапшење руских функционера због наводних злочина у Украјини и наводне „депортације“ украјинске деце, али је Москва неколико пута рекла да овај суд не признаје. Суд у Хагу издао је налог за хапшење председника Руске Федерације Владимира Путина, који је оптужен за наводне ратне злочине у Украјини. Москва је више пута оповргла оптужбе да су њене снаге починиле злочине током трајања Специјалне војне операције.
Србија је на својој кожи осетила оснивање тзв. специјалог суда „правде“. Хашки трибунал је основан како би истражио злочине у ратовима у бившој Југославији, а када је спуштена завеса на суд испоставило се да су Срби осуђени на 1.347 година затвора, а за злочине над Србима досуђено је тек 64 година робије, преноси РТ Балкан.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Hrabra , prijateljska Crna Gora pismeno i usmeno trazila da laznu drzavu Kosovo prime u Savet Evrope !!!!
Hvälä Bogu da se i to dogodi da Srbija ne glasa tj ne podrzi anti Rusku politiku. Ovi natovci ne vide stradanja hiljada djece u Gazi nezabiljezeno u svijetu