Србија није заборавила НАТО бомбе
1 min read
Пише: Мирослав Лазански
Када је 1948. године совјетски амбасадор у Југославији дошао код Тита да му уручи писмо Информбироа, чији је садржај био ултимативан, Тито га је примио у Загребу. Седео је и нешто писао у свом кабинету у вили на Тушканцу. Амбасадор је ушао, Тито није ни подигао поглед са списа на столу.
„Оставите то што имате на сточићу поред врата. Слободни сте“, биле су једине маршалове речи. Ни да гост седне, да попије кафу, виски, или вотку. Била је то година идеолошког разлаза са Москвом, били смо сами, помало гладни и помало боси, истина нико нам још није рекао да се понос и национално достојанство не сипају у тракторе. Које још скоро да нисмо ни имали, јер су Американци мислили да само фингирамо сукоб са Стаљином, па је Вашингтону требало пуне две године да се увери да је разлаз стваран.
Увек када нас стране дипломате понижавају својим изјавама сетим се тог Титовог геста на Тушканцу. Знам, многи ће рећи да су то била друга времена и околности, но велики људи стварају историју, баш као што и историја ствара њих.
Заменик помоћника америчког државног секретара Хојт Ји оптужио је Русију за „малигни утицај“ на Балкану, рекавши „да српско-руски хуманитарни центар у Нишу врло вероватно има за крајњи циљ утицај на формирање јавног мњења у Србији и да око тог центра намере нису чисте“.
Добро да је премијер и будући председник Србије Александар Вучић пре неколико дана рекао „да су шпекулације о некаквој руској бази у Нишу глупости“. Што би значило, или да Хојт Ји није прочитао шта је изјавио будући председник Србије, или Хојт Ји није разумео Вучића, или се америчка дипломатија понаша империјално. Једно од тога је свакако истина. Пошто је Хојт Ји већ изјавио како се око његове балканске турнеје није претходно консултовао са државним секретаром Рексом Тилерсоном, па би то могло да значи да се ни око изјава није консултовао.
Хојт Ји наставља даље у стилу Бруса Лија: „Саветовали смо Србији да постави тешка питања: зашто им је потребна та установа у Нишу, зашто траже специјални статус за њу и шта ће да раде тамо што се већ не ради у Београду.“ Та тешка питања Србија, ваљда по Хојту, треба да упути Русима. Заменик помоћника државног секретара САД не саветује, већ јавно тражи од Србије да пита Русе шта то раде у Нишу, шта четири (4) руска ватрогасца у центру који нема ни ограду, и који је 24 сата отворен за било коју посету домаћих и страних новинара, дипломата и свих других заинтересованих, тамо раде? Што би рекла бивша браћа Хрвати: „То је шкандал.“ Па чији су то авиони слетали у Београду и у Нишу са хуманитарном помоћи у поплавама 2014. у Србији? Ја нисам видео ниједан амерички авион. Друже Тито са Тушканца…