Srbija razmatra molbu Crne Gore za izručenje Lakića
1 min read
Dejan Lakić
Ministarstvo pravde Srbije, dobilo je molbu za izručenje podgoričkog bisznismena Dejana Lakića.
Kako javlja portal Standard, on će uskoro biti izručen Crnoj Gori, ipak nema još uvijek takve zvanične informacije.
“Iz Srbije smo nezvanično dobili pozitivan odgovor za izručenje Lakića. Rekli su da nema nikakvih prepreka za tu akciju”, rečeno je Standardu iz nadležnih crnogorskig sluzbi.
Dejan Lakić koji je je u posljednje vrijeme objavljivao više dokaza o upletenosti članova porodice Đukanović u višemilionske pronevjere uhapšen je 21. avgusta u Beogradu.
Lakić je objavio niz dokumenata i računa koji govore o pranju novca pojedinaca i vlasnika firmi koji su bliski porodici Đukanović. On je i dio medija optužio za lažiranje podataka o tiražima kako bi na taj način stekli velike prihode. On je optužio i aktuelni režim da je 16. oktobra pripremao ubistvo jednog od lidera DF-a.
Istraga o zloupotrebama pokrenuta je u maju kada je više osoba procesuirano, a nakon prikupljene dokumentacije i novih nepobitnih dokaza krajem jula uslijedila su nova hapšenja.
Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, Specijalni policijski tim je u maju uhapsio 16 osoba zbog sumnje da su utajom poreza oštetili državni budžet za više od pet miliona eura.
Tada su uhapšeni Ivan Vuković (40), Dragoslav Lakić (57), Radomir Karadžić (39), Tihomir Lakić (64), Bojan Petričević (36), vlasnik firme ,,Namos Dajković“ Vladan Dajković, osnivač kompanije ,,Fidija“ Joko Blagojević (70), Aleksandar Ivanović (45), Filip Lopičić (35), Nataša Tvrdišić (45), direktor i ovlašćeni zastupnik više firmi među kojima su Arhimed i agencija ,,Mama“ Nikola Dobričanin (40), direktor konobe ,,Maruška“ Vlatko Ražnatović (50), Radovan Terzić (38), Danijela Bošković (36), Dejan Petričević (36) i B. B. (identitet nepoznat redakciji)
U nastavku ove akcije, Specijalni policijski tim uhapsio je 30. jula 14 osoba po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva zbog utaje poreza.
U toj akciji su uhapšena četiri poreska inspektora – Branislav Magdalinić, Nevenka Đurović, Slavojka Savić i Miljana Radonjić.
Stav profesora krivičnoprocesnog prava Stanka Bejatovića i Milana Škulića u slučaju Kovačević: Ustav Srbije ne dozvoljava ekstradiciju državljana R.Srbije, da nadležno tužilaštvo R.Srbije u koliko proceni da ima elementa krivičnog dela može pokrenuti postupak u Srbiji, te u toliko Lakić ne može biti isporučena Crnoj Gori .
Konvencija protiv torture sadrži odredbe KOJIMA SE ZABRANJUJE IZRUČIVANJE LICA DRŽAVI U KOJOJ JE IZLOŽENO TORTURI, pa je tako:
U članu 3. stav 1. i 2 izričita da : ” Nijedna država članica neće proterati, isterati niti IZRUČITI jedno lice drugoj državi ako postoje ozbiljni razlozi da se posumnja da može biti podvrgnuto torturi. Da bi utvrdili postojanje takvih razloga, nadležni organi vodiće računa o svim relevantnim okolnostima, uključujući, eventualno, postojanje niza sistematskih, ozbiljnih, očiglednih ili masovnih povreda prava čoveka u toj državi. “