ИН4С

ИН4С портал

Србија данас отвара два поглавља у преговорима са ЕУ

Влада Републике Србије

Србија данас, готово двије године након формалног покретања приступних преговора са ЕУ, отвара прва два од укупно 35 поглавља у преговорима о чланству у ЕУ.

vlada srbije

На Међувладиној конференцији вечерас у Бриселу биће отворена поглавља 35 о нормализацији односа са Приштином и 32 о финансијској контроли, а двије стране, Србија и ЕУ, размијениће преговарачке позиције.

На састанку учествују делгација Србије – премијер Александар Вучић, министар спољних послова Ивица Дачић и министарка за ервопске интеграције Јадранка Јоскимовић, представници Европске комисије – шеф дипломатије Луксембурга, предсједавајућег ЕУ Жан Аселборн, висока представница ЕУ Федерика Могерини и европски комесар Јоханес Хан, као и представници 28 земаља чланица.

Како је агенцији Бета речено у изворима ЕУ, Комитет сталних представника, амбасадора чланица ЕУ у потпуности је усагласио полазишта за поглавља 32 и 35 која ће бити отворена.

Процедура преговора за Србију најсличнија је оној која се примјењује за Црну Гору, будући да је за ове двије земље уведено правило да се поглавља 23 и 24, о правосуђу, безбједности и људским правима отварају међу првима, затварају међу последњима и да евентуални застој у та два поглавља може утицати на цјелокупан ток преговора.

Србија, међутим, има додатну специфичност, а то је поглавље 35 у којем се прати нормализација односа са Приштином и које ће за Србију имати исти значај као и поглавља 23 и 24 Та поглавља би, како се очекује и у Бриселу и у Београду, требало да буду отворена у првој половини 2016.

Премијер Србије Александар Вучић и шеф дипломатије Ивица Дачић изјавили су уочи отварања првих поглавља да је српска страна „апсолутно спремна“ и да жели да заврши преговоре до краја 2019.

Званичници у Европској комисији су у фази скрининга били сагласни да су српске власти добро припремљене и да је српска државна управа способна да изнесе терет дугих и захтјевних преговора.

Дужину преговора тешко је, међутим, предвидјети јер зависи од спремности саме земље, усклађености са ЕУ, брзине испуњавања постављених услова за отварање или затварање поглавља, али и од евентуалних билатералних спорења са неком чланицом ЕУ која може да блокира ток преговора пошто о сваком новом кораку одлучују све чланице.

Преговори најмлађе чланице ЕУ, Хрватске трајали су шест година. Црна Гора је преговоре покренула 2012. и до сада отворила двадесетак, а привремено затворила два од укупно 35 преговарачких поглавља.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *