ИН4С

ИН4С портал

Срби у Црној Гори и нису Срби, само то још не знају

1 min read
"У Црној Гори поред традиционалног српског, православног и надасве православно-словенског идентитета, сада треба направити нови, који је суштински 'антисрпски, римокатолички и глобално латинично-западњачки' идентитет", наглашава Стаматовић.

Срби у Црној Гори

Пише: Небојша Поповић

Срби у Црној Гори су се нашли у чуду након тврдње предсједника Демократске партије социјалиста Мила Ђукановића да су црногорски Срби продукт „политичких процеса“ из деведесетих година прошлог вијека и да се никако не могу сматрати дијаспором, какав год национални или вјерски идентитет имали.

„Срби у Црној Гори не могу бити третирани као дијаспора и то не зато што су већина њих постали Срби у политичким процесима деведесетих, него првенствено због тога што су и они и сви њихови преци рођени у Црној Гори“, рекао је Ђукановић за „Побједу“.

Наравно, већина Срба у Црној Гори затечени су сазнањем да су постали Срби прије само неких двадесетак година, а многи се такође питају откуд то да се у 21. вијеку осјећају као грађани другог реда и то управо у земљи у којој су по признању Ђукановића старосједиоци.

Коментаришући најновији став првог човјека ДПС-а поводом српског питања у Црној Гори, историчар Александар Стаматовић за Спутњик каже да Ђукановићева изјава представља „само дио већ препознатљивог миљеа политичког и државно-идентитетског пројекта, који је почео од његовог разлаза са Слободаном Милошевићем 1996. године“, када је он, како Стаматовић додаје, „извјесно врбован од стране Сједињених Америчких Држава да разбије Савезну Републику Југославију“.

Ради се заправо о контратези, гдје треба створити потпуно нови црногорски идентитет, који је оличен у повезаности идентитета — црногорска држава, црногорски језик и црногорска црква. Притом се иде корак даље у унификацији тог идентитета, који је заснован на концепцији античког Рима, то јест civis romanusa (римског грађанина), гдје је Римљанин био свако ко је грађанин Рима. У ширем контексту, то се сада ради и у Црној Гори, јер свако ко је држављанин Црне Горе, био он Србин, национални Црногорац, Албанац, муслиман, или Хрват, он је дакле — Црногорац“, каже Стаматовић.

Да се ради о класичној замјени теза говори и чињеница да је црногорска нација, према виђењу нашег саговорника, у суштини „вјештачки створена од стране комуниста после побједе у рату 1945. године“, при чему се, како каже, заправо радило о „истом моделу какав је употријебљен у Совјетском Савезу од стране бољшевика, тј. разбијања руског народа и руског етничко-националног идентитета, на руски, бјелоруски и украјински“.

„Југословенски комунисти у том смислу нијесу ништа ново измислили. Касније комбинацијом декрета и наметања црногорског идентитета репресијом, црногорски идентитет је усађиван на сваки могући начин ван српског и он је завршну фазу добио у Ђукановићево вријеме. Дакле, ради се о једном процесу који не траје посљедњих 10, 15 или 20 година и који се може само везати за Ђукановића. То је процес који је започет 1945. године, он траје деценијама, а ова Ђукановићева ера представља некакав кров или завршницу разбијања тог српског националног идентитета у Црној Гори“, каже Стаматовић.

Како објашњава наш саговорник, у Црној Гори поред традиционалног српског, православног и надасве православно-словенског идентитета, сада треба направити нови, који је суштински „антисрпски, римокатолички и глобално латинично-западњачки“ идентитет.

У том циљу у Црној Гори су, како Стаматовић додаје, „потпуно промијењени школски програми, уведена је латиница као искључиво писмо у државној кореспонденцији“, присутни су видови „кроатизованог“ изражавања (односно, хрватског), док се „српски и ћирилички идентитет брише на сваком кораку и проглашава за антидржавни и антицрногорски“.

Ако се изражавате као Србин ви сте антидржавни и непоћудан елемент и ту се може успоставити једна генеза паралелности са Независном Државом Хрватском, а поред институционалне индоктринације, на сцени је и ванинституционална у свим културолошким облицима и притом је нарочито на удару историја – то кажем као професионални историчар. Формиран је читав један ешалон културолошких посленика разних провенијенција, међу њима свакако и историчара, који су своје каријере изградили буквално негирајући све што је српско у Црној Гори“, каже Стаматовић.

На крају разговора за Спутњик, наш саговорник је изразио забринутост и по питању креирања политичког амбијента, који би након силаска Ђукановића са власти требало да обезбиједи континуитет његовог политичког наслеђа у односу на српско питање у Црној Гори.

Поставља се и питање у политичком смислу шта је алтернатива Ђукановићу, јер репресија према Србима првенствено има упориште у политичкој сили и власти. Другим ријечима, шта послије Ђукановића, шта дан послије њега и шта је алтернатива њему, када се као алтернатива појављују политичке групације које баштине резултате глобалне Ђукановићеве антисрпске политике. Да ствари по Србе буду горе, за неке од тих групација Срби масовно гласају на изборима, иако заузврат Срби не добијају никаве гаранције или политичка обећања да ће они поправити свој положај када дођу и ако дођу на власт“, закључује Стаматовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

12 thoughts on “Срби у Црној Гори и нису Срби, само то још не знају

  1. Druze Tito tebe Srbi lazi, oni vole Pavla i Drazu. Mislile su komunjare da su zavrsili posao sa „pasjim“ grobljima. No su se prevarili, ima nas previse da bi mogli da uspiju sa svojim bolestnim namjerama.

  2. Ceca iz dobrote

    znaci imaju ponovo slobodnjake,jer im nemogu dati hranu, pa ih pustaju napolje,naravno one lakse bolesnike,cuvaj se Ceco,cuvaj,blizu je porat Montengro, da te ko ne spovrnja?

  3. Он је то увјек помињао, Цеви. Треба да одгледао емисије његове на Јутјубу па да знаш да човјек не сматра ако му је ђед био зеленаш да није био Србин! То су данас подјеле да се сматра да су националне а не династичке!!!
    Цеви, остани ђе си, молим те!
    А овај Ма$а лаже да је било толико Црногораца, ја ниједног нисам знао сем са Цетиња а њих ако је тада тамо било свега 10.000.

  4. Sram te I stid bilo stamatovicu!! Djed ti je kao castan oficir kralja nikole bio zelenas I borio se protiv srpske okupacije 18 I za to odrobijao tri godine I jusovaci. Kucu su mu zapalili bjelasi a djeda od 80 godina staroga crnogorskoga barjaktara odveli u podgoricu dje ga je saslusavao I.mucio marko dakovic licno! To znaju svi stari katunjani I ja sam potomkinja jedne take porodice.a sad se ti nasao da srbujes!piiii

  5. Masane,jesi li procitao sto kaze Brajovic -cetnicki unuk,da se pocelo sa formiranjem nacije,eto vidis da bez cetnika nemozete ni naciju napraviti.a povo sto skrbas sa popismo to ti je isto kao sa glasanjem ,ko plati taj se klati.
    al dobro i tome se primice kraj,kad nestane para nestaje i ta nacija zasnovan na novcu i Brozovim privilegijam,karte za voz i avion ,boracke nosioci spomenica pomocnici nosioca spomenica i sve do lokalnih spijuna je bilo na grbaci naroda ,a svako je morao biti crnogorac ,ovako kao ti,to su vi istoriski izvori,ako sto ovaj cosovic putem gentike ne dozna ,sve se cini da hoce,da pricekamo?

  6. Evo što vele činjenice :
    Prema popisu stanovništva 1981. bilo je 584,310 stanovnika:

    Crnogorci: 400,488 (68.54%)
    Muslimani: 78,080 (13.36%)
    Albanci: 37,735 (6.46%)
    Jugoslaveni: 33,146 (5.67%)
    Srbi: 19,407 (3.32%)
    Hrvati: 6,904 (1.81%)
    A na potonjem popisu stanovništva broj srba je porastao na blizu 30% ?????
    Dakle , zaključak je jednostavan , neka čeljad su za svog života , pod uticajem politike , promjenili naciju !!!
    Imamo snimljeno da su npr Peđa Bulatović i onaj Kaluđerović javno , u poznim godinama , priznali da su bili crnogorci i da su od sad srbi ????
    U narodu se takav politički korak , zove posrbljavanjem , a takva čeljad se od milja zovu posrbice !
    Nemam ništa protiv takvih , što se mene tiče mogu biti i eskimi na sledeći popis , ali kad uzmu da drobe kako su nam „očevi i đedovi“ bili srbi , sve se čudim kako pečeno lažu , kad se lijepo vidi da su bili crnogorci , tako vele činjenice !
    Svijež primjer je naš kolumnista , uvaženi inženjer građevinarstva , gospodin Vośa Grubač , koji se te 1985 godine dragovoljno nacionalno izjasnio kao crnogorac u vojnu knjižicu JNA , a samo 5-6 godina kasnije postao srbin ???
    E ajde ga znadi .

    1. Да занимљиво, а у Боки по свим аустријским пописима и историјским извештајима није било ни једног Црногорца, а Срба и српских удружења, организација, разних друштава је било прилично, нека постоје и данас Као Српско пјевачко друштво „Јединство“. Постојала је у ХН додуше Црногорска пијаца, што би по теби био апсурд, чему црногорска пијаца ако су сви тамо Црогорци, а не само они који доносе и продају. То је као кад би на Цетињу постојала Црногорска пијаца, зашто би? Садржај и идеологија црногорства у време тог пописа који наводиш није био исти као сад. У то време у црногорство је спадала и ћирилица, и тробојка, и српски језик, и СПЦ, и Његош и немањићко наслеђе и српско порекло бар у некој мери. Црногорци у то време нису били странци у Србији , нити обрнуто. Уосталом зашто је проблем да се неко опредељује као Црногорац? Па и Његош је био Црногорац, али то не значи да није Србин ширем смислу. Црногорац није аутоматски мој непријатељ нити непријатељ Срба, ви сте измислили усташоидну идеологију крцату полуистинама па и чистим фалсификатима, где све који не мисле као ви називате издајницама, „посрбицама“ итд. Црногорци са тог пописа нису дискриминисали нити прогонили никог.

      1. To „srpsko“ je znacilo pravoslavno – i nista vise. Definisite nam pojam „Srbin“ – u cemu se „Srbin“ (moze se isto reci i za „Crnogorca“ ili „Bosnjaka“) razlikuje od ostalih ljudi.? Samo po ideologiji „svetosavlja“ i garasinovske „velike srbije“?

  7. Зашто Мило то не изјави за Бошњаке? Кад су то Бошњаци постојали у Црној Гори пре деведесетих? Велико поштовање имам према онима који се поред фашистичких притисака и данас изјашњавају као Срби. Поштујем и националне Црногорце који нису из црногорства избацили тробојку, српски језик, ћирилицу, српску цркву. Знам да се неки неће сложити са мном, посебно Владика Амфилохије, али имам у породици националне Црногорце који више воле Србе и Србију од многих Срба.

  8. Да се ради о класичној замјени теза говори и чињеница да је црногорска нација, према виђењу нашег саговорника, у суштини „вјештачки створена од стране комуниста после побједе у рату 1945. године“, при чему се, како каже, заправо радило о „истом моделу какав је употријебљен у Совјетском Савезу од стране бољшевика, тј. разбијања руског народа и руског етничко-националног идентитета, на руски, бјелоруски и украјински“.

    Sve je ovo tacno samo je to postalo zanimanje,a to neko placa,u tome je problem,zasto ne uvodu fonf Crnogorac iz kojega ce vrsiti finasiranje te nacije ,pa svako ko hoce da je Crnogrca neka mu se i odbija od plate,tako Njemci finasiraju crkvu.Izvolte gopsod,vrsiti majorizaciju kao siptrai na Kosovo i Metohiju ,i Iridentom napraviti to sto se napravilo ,skoro slicno ovo kod nas sa laznim refrendumom,koji je sprovedna radi lopova ali pod moto samostalnosti!
    Zato uvedite fond u koji cete upalcivati za penzije i osiguranje,ja da imam vlasti svaka bi nacija imala svoj fond osiguranja penzioni i sve drugo ,pa da vidimo dicni moji kao bi to izgledalo,jer ovu drzavu finasiraju svi koji u te fondove uplacuju,e kod dodjele sredstava i prava na srestva iz tih fondova odlucuju opet nacinalni Crnogorci Mila Djukanovic,vama treba zvidat sredstva pa se vi cojkate koliko vas volje,i na kraju to je isprvano resenje,razmislite o ovome ,kad vec hocet tako,u stvari tako se ponasate ,samo sto srbi i drugi placaju.Odakle dug Cetinaj toliki. ko ce ga vracati,cetinjai ,odkle,ako pocnu prodavati kamenje!
    Ztao podjela po fondovima ,to se moze lako i vrlo legalno napraviti,nemoraju bit oni oznaceni imenima nacija,nego se zna kod uclanjivanja moras se izjaniti sta si i kako i to je uredu,staviti to javno i gotova stvar,pa se vi junacite becite i cinite sta vas je volja!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *