Спорни закон је „блицкриг“ против СПЦ као кохезионог фактора; народ ће обранити светиње
1 min read
Адвокат Владан С. Бојић
Закон о слободи вјероисповијести, који је због најављеног отимања цркава и манастира Српске православне цркве дигао на ноге као никада њене припаднике, и то не само у Црној Гори, ступа на снагу 8. јануара, а власт би већ наредног дана могла да почне да поступа по њему.
Објашњавајући могући слијед догађаја, адвокат Владан Бојић из Подгорице за Спутњик каже да су посљедице његове примјене драстичне и да већ од 9. јануара, заштитник имовинско-правних интереса Црне Горе може да поднесе захтјев за прекњижбу, односно укњижбу права својине над манастирима и црквама који су власништво СПЦ на државу.
Писац закона, свјестан да у судском поступку доказивања власништва над имовином СПЦ држава Црна Гора не би имала шта да тражи, прибјегао је маневру и пребацио све на управни поступак.
„Ово је изум прекњижбе у управном поступку, а управни и парнични поступак су два правна свијета. Парнични подразумијева вјештаке, сва могућа доказна средства, а управни поступак воде људи у катастру који немају ни положен правосудни испит“, објашњава Бојић.
Саговорник Спутњика напомиње да је ријеч о прекњижби у управном поступку, који је чисто административни и може да траје врло кратко.
„Не бих се усудио да кажем један дан, али теоретски може и један дан. Они ће вјероватно бити ’демократични‘, па ће то бити у року од два, три, четири мјесеца и завршиће цијелу причу. И то ће гађати неке непокретности као што су Цетињска богословија, манастир Острог… Оно што је најболније за народ“, истиче Бојић, који је последњих 20 година адвокат, а 10 година пре тога бавио се судском праксом.
За све то вријеме, како каже, није никада видио да о својини одлучује катастар, мјесто гдје се у ствари само региструју посљедице договора и купопродајног уговора. Он напомиње да се и у складу са Чланом 6 Европске конвенције из 1950. године право својине доказује у судском поступку.

„Да су хтјели поштено да то ураде, држава Црна Гора би поднијела тужбе пред својим судом, па нека је и партијски, нема везе. Али својинске парнице трају три, четири, пет година, а Милу Ђукановићу то није у интересу, јер има задатак да то заврши и зато што цио посао треба да се прелије и у Сјеверну Македонију и на Косово и Метохију. Јасно је да је добио задатак, да га неко гура“, истиче Бојић.
Критична маса за одбрану
Зато је законописац све и препустио управном поступку да би цио посао могао лако да буде завршен, за неколико мјесеци.
„Невоља је када се једном то прекњижи на власништво државе Црне Горе. Ако се то после врати пред Судом за људска права у Стразбуру за пет, 10, 15 година — ко жив, ко мртав. Сада још постоји та критична маса која је свјесна идентитета и која се бори“, каже Бојић.
О томе свједочи велика буна народа на улицама градова Црне Горе, који је стао у одбрану својих светиња, али је питање како ће то изгледати за неколико година, јер захваљујући систему образовања у Црној Гори стасава генерација која ће о свом идентитету мало шта знати.

Држава на суду ништа не би добила
Ако би држава ушла у судски поступак никада не би могла да добије ниједну грађевину зато што је протекао такозвани рок за одржај који је првобитно из 1878. године износио 30 година, а потом 20.
Адвокат објашњава да, у складу са међународним правом, рок за одржај представља вријеме после чијег истека, иако немате никакав уговор, имовина остаје у вашем власништву, ако током тог периода нико то није оспоравао. Значи, прошли су рокови за одржај и последњих година је већ било неколико пресуда у корист СПЦ баш на основу одржаја. И то је, између осталог, разлог што се ишло на управни поступак, јер је позивање на ванредни одржај могуће само у судском поступку.
„Колико знам, они су све припремили за геополитички подухват уништавања СПЦ као кохезионог фактора. Ово је блицкриг. Законе пратим већ 35 година, али овако нешто још нисам видио“, закључио је Бојић.
Прочитајте још:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


POSTOVANI GOSPODINE BOJICU, IMALI STE DELOTVORNE,
PRAVNICKI GENIJALNE IDEJE ZA KOJE STE DOBILI BLAGOSLOV
PATRIJARHA IRINEJA. OCIGLEDNO VAM JE ODUZETO PRAVO
DA TO SPROVODITE U DELO.
U PITANJU JE IZDAJA ONIH KOJI VAM U PRVOM REDU MOGU DATI MANDAT.
SADA SE POSTAVLJA PITANJE KAKO
DA DOBIJETE MANDAT OD NEKOG DRUGOG SUBJEKTA U IME
VERUJUCEG NARODA, PRAVNE TEORIJE, ILI NEKIH VISIH PRINCIPA?
MOLIM VAS NE ODUSTAJTE OD VASIH IDEJA I PRONADJITE NACIN
DA SPRECITE OVO PRAVNO LUDILO. VAZNO JE I ZA PRAVNU NAUKU
DA SE DOKAZE NEMOGUCNOST PRIMATA UPRAVNOG NAD SUDSKIM POSTUPKOM.
OCEKUJEMO TO OD VAS I MOLIMO.
VRSNI STE PRAVNIK I SERVIRACETE NAM VRHUNNSKE PRAVNE POSLASTICE.
UKOLIKO STE U OPASNOSTI, RAZUMECEMO I NECEMO VAS MANJE POSTOVATI.
SA DUBOKIM POSTOVANJEM !
Опростите господине Бојићу. Мислио сам да је, у ситуацији када Правни савјет МЦП није успио да спријечи доношење ове наказе од закона, тај савјет у најмању руку проширен, те да сте Ви као предсједавајући Правног савјета ИН4С истовремено и члан Правног савјета МЦП. За то Вас је свакако препоручивала Ваша радна биографије и објављени текстови на овом слободном порталу, а који се односе на статус МЦП и Епархије будимљанско – никшиће и спорни закон. Не бих даље коментарисао.
Слажем се с Вама господине.
Међутим, ја нисам члан Правног савета МЦП, нити имам било каква овлашћења. Имао сам конкретне, по мом суду и правној оцени делотворне предлоге, али се од њих одустало. У разлоге не бих залазио. Надам се да ће надлежни повући делотворне стручне правне радње.
Господине Бојићу,
Знам да сте врсни правник, али ово Вше излагање превише одише песимизмом. Можда ће вјерни народ одбранити (не обранити како стоји у наслову) своје светиње, али ме интересује шта ћете ви у правном свјету Митрополије црногорско приморске урадити да се Закон о слободи вјероисповијести сруши правним средствима и обраћањима на релевантне међународне адресе које се баве правима и слободама вјерника и гаранцијом самосталног уређења и функционисања вјерских заједница и заштитом њихове имовине. Не пада ми напамет да Вас подучавам, али без синхронизације народног бунта и ваших активности тешко да ће бити успјеха. Постојећа маса народа је јак аргумент да се у поступку оцјене Закона пред Уставним судом ЦГ изборите за мјеру одлагања примјене дискриминаторских и протиуставних одредби Закона до окончања поступка пред Уставним судом. Имамо посла са насилницима без скурпула што изискује колико одлучно, толико правовремено промишљено поступање. Свака евентуална прекњижба власништва црквене имовине мора имати адекватан одговор у року одмах. Народни и ваш. Имамо задивљујућу енергију православног народа у Црној Гори, Србији и шире. Имамо и врсне ауторитете у области права. Надам се да имамо или ћемо имати и тим који ће у случају наствака насилног понашања власти осмислити адекватан одговор.
Као неко ко је, осим Закона, прочитао Устав СПЦ, Темељни уговор Црне Горе са Светом Столицом, уговоре о уређењу односа од заједничког интереса између Владе и Исламске и Јеврејске заједнице, Закон о црквама и вјерским заједницама Републике Србије, Закон о правном положају вјерских заједница Републике Хрватске, надам се више акцији на пољу права. Пуко одушевљавање масовношћу протеста неће само по себи дати резултате уколико не знадемо да искористимо енергију вјерника у циљу постизања циља.
I šta dalje???
Скупштина закон аброгира и закључи Темељни уговор са СПЦ као и са Св. столицом. Крај!
Ovaj prljavi scenario mora se preduprediti. PRVI ZAHTEV KAD DRZAVA PODNESE KATASTRU TREBA SE NAROD OKUPITI DOK SE NE POVUCE!
ВЕЛИКА ИСТИНА! ВЕЛИКА ОПАСНОСТ!
Siri kontekst, stvaranje medijske slike, Kad govorimo o imovini Srpske pravoslavne crkve, zaista trebalobi je utvrdi da znamo sta je to, ( Vrednost imovone je neprocenjiva to je jasno pa o tome nema smisla govoriti. Imovina su knjige, ikone…. a o tome se ne govori.) ako posmatramo samo nepokretnu imovinu, trebolo bi zaista utvrditi sta je to , provesti restituciju, crkvi vratiti sto se moze vratiti, ostalo, kao prvo proceniti kolika je to vrednost, traziti u dijalogu kompromise. Treba imati ,uvek, u vidu imovina Srpske pravoslavne crkve sticala se vekovima. Pogledajmo imovinu koju su stekli neki ljudi za samo 30 godina i uporedimo sa 8 vekova. Zapravo nasa crkva je siromasna, duhovno bogatstvo je neprocenjivo, zato se moraju zastititi objekti od skrnavljenja. Jos nesto o percepciji , svestenici voze dzipove, da voze i dzipove, sta da radimo da ih prijavimo Amfilohiju dobro. Neznam tu proceduru ali recimo Amfilohije im oduzme dzipove, mogu oni i peske,
proda dzipove i starac krene u Majami a ako uzme i onu Moldavku malo mu je morao bi da proda recimo Arapima konak pod Ostogom pa nek Arapi zaradjuju. Zanimljivo, ali ne za Amfilohija. Amfilohije sa svestenstvom monastvom i vernim narodom gradi velelepne hramove, crkve, krstionice obnavlja manastire konake kuhinje groblja puteve. I sve to nema kud Amfilohije da ponese, nemoze poneti cak i kadbi hteo a nece ni u Srbiju. Sve to ostaje Crnoj Gori pa zasto otimaju?
mili ponistena je sramna podgoricka skupstina na osnovu koje je kralj aleksandar autokefalnu crnogorsku crkvu 1920 godine prisajedinio da bi osnovao spc kojoj je 19.02.1922.godine kupio tomos…tada su crkve crnogorske fizicki otete i pravno prevedene u imovinu spc…mili spc je otimac crkvene imovine u crnoj gori…mili mili
Mili Stevo i Adžo i falsifikati, mili, nakljukana si..
Lupi i osta ziva.
I odbraniti, bez icije podrske.
Prilika je da se srusi zlo.
Iza naroda je sve cisto, a iza njih sve prljavo.
AПОСЛУТНО ОГОЉЕНА ИСТИНА И ПОЗАДИНА СВЕГА!