„Спашавање редова Рајана“: Влада даје 155 милиона евра за опстанак Монтенегроерлајнса

Влада Црне Горе
Влада Црне Горе је усвојила Предлог закона на основу кога планира да за опстанак Монтенегроерлајса опредијели 155 милиона евра
Ово је саопштено након сједнице Владе, која је била синоћ, преноси портал Аналитика.
Предложеним законом, који је Влада у парламентарну процедуру упутила по скраћеном поступку, предвиђају се докапитализација националне авио компаније улагањем 155 милиона евра у наредних шест година и то за покривање доспјелих обавеза Монтенегро Аирлинеса према повјериоцима и инвестиције у развој.
У ту суму је урачунато и издвајање до 50 милиона евра нето за куповину нових црногорских ваздухоплова.
Ради осигуравања ликвидности, одрживости и стабилности пословања националног авиопревозника као предузећа од посебног значаја за Државу, овим законом се уређују услови, начин и поступак измиривања обавеза које Монтенегро Аирлинес има према држави Црној Гори и трећим лицима, извор и начин обезбјеђивања средстава за ове намјене, као и друга питања од значаја за развој националне авио компаније, која својим пословањем утиче на економски развој Црне Горе у цјелини.
У расправи је истакнуто да црногорска национална авио компанија годишње приходује око 70 милиона евра, да је ове године превезла више од 660 000 путника чиме поред директног прихода остварује велики позитиван утицај на цјелокупну нашу економију који се ове године са приходима од туризма процјењује на више од 185 милиона евра.
Сходно томе евентуални стечај или ликвидација компаније би довели до низа кумулативних негативних ефеката по цијелу националну економију те бројних директних негативних посљедица међу којима су губитак 33,7 милиона еура отплаћених рата за ваздухоплове и слотова на страним аеродромима.
Сагледавајући алтернативни сценарио стечаја или ликвидације МА Влада је закључила да би овакав сценарио био изузетно неповољан не само по националну авио компанију већ и по укупну црногорску економију посебно имајући у виду туризам као стратешку грану развоја.
Влада је размотрила и упоредна позитивна искуства више земаља Европске уније које су протеклих година на сличан начин консолидовале своје авио компаније као и случајеве земаља које су одлучиле да не приступе консолидацији што је довело до значајних негативних посљедица по њихове националне економије.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Kada bi u dzukaniji neki kredibilni stručnjak ocijenio opravdanost postojanja domaćeg avio preciznija,dobili bismo pokazatelje koji su dijametralno suprotni ocjeni i zaključcima vlade.
Umjesto da se objelodane stvarni problemi ove kompanije (partisko uhljebljivanje nepotrebnog i nestručnog kadra,rasipanje u kompaniji na svim nivoima itd) ova vlada nabraja nekakve zaključke u koje ni ona ne vjeruje!!!
No to joj može proći kao sto je neodgovornost dosadašnja prolazila (koliko su na sva usta objavljivali da u sljedećim godinama slijedi poboljšanje standarda gradjana pa objavise da idućih godina slijedi pogoršanje)!!!