ИН4С

ИН4С портал

„Соњин септембар” мора у бијенале

1 min read
Уметничка галерија „Надежда Петровић” у Чачку планирала је програм посвећен младој уметници из Белгије Еви ван Тонгерен, добитници награде „Соња Савић” за 2019. али је због епидемије одложен за позне дане следећег лета. Тако би се септембра 2021. године догађај удвостручио заједничким представљањем лауреата из претходне две.

Уметничка галерија „Надежда Петровић” у Чачку планирала је програм посвећен младој уметници из Белгије Еви ван Тонгерен, добитници награде „Соња Савић” за 2019. али је због епидемије одложен за позне дане следећег лета. Тако би се септембра 2021. године догађај удвостручио заједничким представљањем лауреата из претходне две.

Од 2011, кад је галерија преузела бригу о уметничкој заоставштини завичајне глумице Соње Савић (Чачак 1961–Београд 2008), сваког септембра одржавала се манифестација ’Соњин септембар’ (ове године планиран за 11–28 септембар ), у месецу рођења и смрти уметнице. Откривајући, за нашу институцију, ново поље деловања, она је најпре имала неформални карактер, са садржајима који су били другачији из године у годину. Тражили смо најбољи начин да Соњину заоставштину непроцењиве вредности реафирмишемо и откријемо новим генерацијама уметника и теоретичара и тако их подстакнемо на нова сагледавања, не само Соњиног рада, већ пре свега на редефинисање приступа уметности и уметничком стварању”, саопштено је јуче из УГ „Надежда Петровић”.

У међувремену, овде је осмишљена мултимедијална изложба „Соња Савић: девојка из града’’ која је најпре постављена у чачанској Галерији „Рисим’’ 2013. године и до сада је гостовала у више градова (Нови Сад, Инђија, Панчево, Бајина Башта, Крагујевац, Ниш, Сарајево…). Затим је 2015.  у Доњој Горевници код Чачка отворена нова поставка спомен-собе у Соњиној породичној кући и одржан је округли сто који је имао за циљ да дефинише програмску концепцију будућег мултимедијалног центра „Соња Савић” (учесници: Радослав Зеленовић, Миша Радивојевић, Стеван Вуковић, Миша Милошевић…). На десетогодишњицу Соњине смрти, 2018, нова поставка изложбе приказана је у Југословенској кинотеци у Београду, уз седмодневну ретроспективу њених филмова (сарадња са Југословенском кинотеком), на 66. фестивалу у Пули 2019, поставком изложбе обележено је 35 година Соњине Златне арене за „Шећерну водицу’’.

После неколико година експеримената и тражења, Академски филмски центар при Дому културе Студентски град у Београду и фестивал „Алтернативе” издвојили су се као најбољи партнери у афирмисању оног што је кључно у Соњиној заоставштини и од 2017. на наведеном фестивалу додељује се специјална награда „Соња Савић’’ намењена филму „који понире у субверзивну стварност с оне стране обичног, мирног живота”.

Поред једине награде чијег добитника одређује жири, то признање подразумева и ауторску презентацију у овој установи и резиденцијални боравак награђеног аутора у Чачку. Прва добитница награде, британска редитељка Аyо Акингбаде из техничких и личних разлога није реализовала своју награду. Следеће, 2018. године, награду је добила аустријска ауторка Ирис Блауенштајнер за свој филм „Друге слике”.

Галерија наставља да ради на успостављању мултимедијалног центра „Соња Савић’’ како би ускоро постао место сусрета уметника, професионалаца и публике посвећене алтернативној и ангажованој уметности и значајна тачка на културној мапи.

Протоколом потписаним крајем 2011. Соњина мајка Микаина Савић је целокупну имовину Соњине породице и њену уметничку заоставштину завештала граду Чачку, граду у коме је Соња рођена, а град је заоставштину предао Уметничкој галерији „Надежда Петровић” на старање, стручну обраду и презентацију. Уметничку заоставштину наше познате глумице чини обиман материјал: фотографије, аудио и видео-записи, завршени видео-радови, документарни и играни филмови, видео-снимци позоришних представа у којима је наступала, многобројни лични предмети.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *