Солидарност медијске зајединице за бољи положај медијских радника: ПРОГЛАС Синдиката медија Црне Горе
1 min read
Синдикат медија Црне Горе, лого
Проглас поводом Свјетског дана слободе медија, Синдикат медија Црне Горе (СМЦГ) преносимо у цјелости:
На Свјетски дан слободе медија – 3. мај, стање слободе медија у Црној Гори које је и до сада генерално било слабо, додатно је угрожено због тога што се медијски радници посљедњих мјесеци суочавају с низом напада, увреда и шиканирања док је економско-социјални статус великог броја запослених и даље лош, а примања испод нивоа државног просјека и свакако далеко од значаја наше професије.
Само у посљедња два мјесеца забиљежено је чак шест случајева вербалних и физичких напада или пријетњи, увреда и омаловажавања новинара и медијских радника, а у половини случајева то се десило док су били на радним задацима гдје су само радили свој посао. Дио ових напада мотивисан је неслагањем и отвореном мржњом према уређивачкој политици медија или раду новинара што показује велико неразумијевање према улози коју медији и запослени у њима имају у демократском друштву. Напади су често производ узавреле политичке ситуације у Црној Гори и страхујемо да би се могли наставити. Због тога је веома важно да полиција у наредном периоду препозна ризике и заштити новинаре и медијске раднике док извјештавају с догађаја. Потребно је и да тужилачки и судски органи ефикасно ураде свој дио посла како би се ови случајеви до краја расвијетлили, а нападачи казнили. Такође, тражимо и да доносиоци одлука хитно измијене Кривични законик како би се пооштриле казне за нападе на новинаре и спречавање новинара у вршењу професионалних задатака и како би се медијски радници заштитили у веома тешком и изазовном времену за њихову професију. Потребно је и да се коначно покрене с мртве тачке рјешавање најтежих случајева напада на новинаре као што су убиство Душка Јовановића, гдје и даље не знамо ко су убице и налогодавци и нападачи на Оливеру Лакић, гдје још нема оптужнице, иако су надлежни тврдили да су ријешили случај.
Лоше стање слободе медија у Црној Гори компликује и епидемија коронавируса која је додатно срозала економско-социјални положај дијела медијских радника, највише у појединим локалним јавним емитерима. Епидемија је само оголила тешко стање у овим медијима гдје годинама касне плате, гомилају се дугови за порезе и доприносе, а некима пријети и стечај. Највећу одговорност за то сносе локалне самоуправе које су основале ове медије а онда им нису давале довољне износе из буџета за функционисање, па су бројни локални јавни емитери постали зависни од воље политичких структура на власти у општинама, чиме је угрожена уредничка независност тих медија. Сматрамо да је крајње вријеме да током ове године коначно добијемо нови Закон о аудио-визуелним медијским услугама и да се њиме системски ријеши стање у овим медијима и обезбиједи њихова финансијска одрживост и пуна независност у извјештавању.
Епидемија је довела и до знатног повећања обима рада запослених у приватним медијима, а велики дио њих за то није адекватно награђен иако су Влада и Агенција за електронске медије током прошле и ове године у више наврата и у вишемилионском износу финансијски помогли приватне медије преко субвенција на зараде, директних дотација, опраштања дугова или омогућавања повољнијих кредита. Још једном позивамо све власнике приватних медија који то до сада нису урадили, да адекватно награде своје запослене за рад и труд током епидемије, када су многи од њих били изложени и опасности од заразе, само да би извршили своје професионалне задатке.
Поред ових, највећих, присутни су и бројни други проблеми као што су: ограничавање рада и лош статус фоторепортера, незадовољавајући ниво саморегулације у медијима, разни притисци и недозвољени утицаји на рад медија и новинара, цензура и самоцензура, раст броја дезинформација и лажних вијести… Рјешавање ових проблема треба да буде приоритет медијске заједнице и запослених у медијима. И поред свих разлика, морамо бити уједињени макар у борби за побољшање нашег економског положаја и рјешавање напада на новинаре, али и трудити се да унапређујемо професионалне стандарде како би одговорили захтјевима које ће донијети период пред нама. Солидарност медијске заједнице, на коју СМЦГ позива годинама, можда звучи као флоскула али без ње тешко да може доћи до бољих дана за све, или макар већину, медијских радника у нашој земљи.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

