СНП: Пропала намјера Уставног суда да нанесе штету Скупштини и новој парламентарној већини
1 min read
СНП, лого
Намјера Уставног суда да натјера Скупштину Црне Горе да се у року од 15 дана изјасни о предлогу за оцјену уставности одлуке о образовању Одбора за свеобухватну изборну реформу може се сматрати још једним покушајем државног удара. Овог пута он је дошао од институције чији би основни задатак требало да буде очување и поштовање уставности и законитости, саопштили су из Социјалистичке народне партије.
Како истичу, индикативно је да је у случају одлука о измјенама Пословника Скупштине и о избору чланова Државне изборне комисије остављен уобичајени рок од 30 дана.
Из СНП-а се питају „шта је мотивисало чланове Уставног суда да прибјегну оваквом непринципијелном дјеловању, тј. покушају опструкције рада највишег законодавног дома у држави?“
„Јасно је да је Уставни суд оваквим политичким и селективним поступцима желио да нанесе штету Скупштини Црне Горе и новој парламентарној већини, како би се додворио својим налогодавцима из Демократске партије социјалиста, која је заједно са осталим опозиционим партијама и покренула провјеру уставности поменутих одлука“, наводи се у саопштењу.
Овакво пристрасно и ничим оправдано поступање Уставног суда постаје, како кажу, јасније када се зна да је судија Хамдија Шаркиновић отишао у старосну пензију, као и да 9. фебруара услове за исту испуњава и суткиња Мевлида Муратовић, те да се на тај начин доводи у питање потребан број гласова за одлучивање у Уставном суду.
„Након критика које су се чуле јуче из редова парламентарне већине, предсједник Уставног суда Будимир Шћепановић продужио је рок за достављање одговора на иницијативу у вези са одлуком о формирању Одбора за изборно законодавство на мјесец дана, потврђујући тако и сам да је ријеч о покушају блокаде рада Скупштине“, наводи се у саопштењу.
СНП ЦГ се залаже за апсолутно поштовање законских и уставних процедура и сматра да се више не смије десити да политички инструисане институције попут Државне изборне комисије и Уставног суда покушавају да утичу на неизбјежне политичке процесе у држави.
„Такав луксуз више се не смије дозволити никоме, а законито дјеловање мора постати принцип којег ће се придржавати сви, без разлике“, закључује се у саопштењу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

