СНП: Пакет мјера помоћи грађанима и привреди није довољан и неће доприњети побољшању ситуације
1 min read
СНП, лого
Дуго ишчекивани пакет мјера помоћи грађанима и привреди није довољан и неће доприњети побољшању ситуације у којој смо се нашли. Грађани су с правом разочарани оним што је Влада предложила јер је јасно да ће добити знатно мање помоћи од државе него становници земаља региона.
Ако се узме у обзир да ни први пакет помоћи није много олакшао положај грађана, огорчење је разумљиво. У том смислу, већ смо истакли да тромјесечни мораторијум на банкарске кредите има ограничен домет јер су банке одлучиле да задрже камате на исте.
Пажњу привлачи то што је Влада пакетом мјера обухватила само април и мај, а не и март, током којег су грађани имали огромне трошкове, а предузетници озбиљне губитке, казали су из Социјалистичке народне партије и додали:
Умјесто што се Влада опредијелила да предузећима која су затворена због одлуке државе о сузбијању епидемије корона вируса за април и мај додијели субвенцију у износу од 70 одсто минималне зараде (155 еура) и 100 одсто пореза и доприноса на укупну минималну зараду за сваког регистрованог запосленог, било би боље да се као у Хрватској овим послодавцима исплати пуни износ минималне зараде и да та мјера важи три мјесеца, као и да ови послодавци буду ослобођени и плаћања пореза на добит.
Што се тиче послодаваца из угрожених дјелатности, субвенције за април и мај износиће 50 одсто бруто износа минималне зараде, што је 182 еура. Хрватска Влада је и у овом погледу била издашнија, па је компаније које имају пад прихода већи од 50 одсто, а имале су раније укупан годишњи приход мањи од милион еура у потпуности ослободила пореских обавеза. Компаније које су имале промет већи од овог износа ослобађају се пореских обавеза у проценту пада промета.
Предлог Владе да се дају субвенције и за запослене на плаћеном одсуству за април и мај у износу од 70 одсто бруто минималне зараде (255 еура) који су искористили могућност да док траје епидемија остану кући због чувања дјетета млађег од 11 година, као и субвенције у истом износу за запослене који су морали да буду смјештени у карантин или изолацију, сматрамо недовољним.
Субвенције ће се обезбиједити и предузетницима, микро, малим и средњим предузећима у износу од 70 одсто бруто минималне зараде (255 еура) у трајању од шест мјесеци који запосле нове раднике у априлу, а који су до тада били на евиденцији незапослених. Извјесно је да ће ова мјера остати мртво слово на папиру јер ће се ријетко који послодавац у наредним мјесецима одлучити на запошљавање нових радника, наводе у СНП-у
Микро, мала и средња предузећа су морала добити помоћ макар у висини од 155 милиона еура за запослене и покретање заустављених бизниса, које је Влада дарежљиво не тако давно дала Монтенегро Ерлајнсу.
С обзиром да је Влада саопштила да ће субвенцијама помоћи 100.000 људи, произилази да је 90% црногорских приватних компанија угрожено. Те компаније неће бити у стању да пуне буџет кроз плаћање дажбина (ПДВ, порези и доприноси на разлику до субвенција, накнаде, парафискалне намете), а познато је да се из њихових прихода сервисирају плате у јавном сектору, пензије, капитални буџет, итд. То говори о дубини кризе у којој се Црна Гора нашла.
Влада ће обезбиједити и једнократну помоћ у износу од 50 еура свим незапосленим који се налазе на евиденцији Завода за запошљавање, а који не остварују новчану накнаду или материјално обезбјеђење. И ова мјера је прилично симболична, јер накнада за незапослене који су изгубили посао без своје кривице износи 40 одсто минималне зараде или 89 еура и може да се прима у трајању од три до дванаест мјесеци. Поређења ради, незапослени у Хрватској прва три мјесеца добијају 70 одсто просјечне зараде на државном нивоу, а затим 35 одсто тог просјека.
Једна од мјера Владе је и да се сва привредна друштва у дјелатностима чији је рад забрањен ослободе од плаћања фиксног дијела рачуна за утрошену електричну енергију за април, мај и јун. С обзиром да поменути привредници вјероватно неће радити у наредним мјесецима и да самим тим неће имати трошкове за електричну енергију, поставља се питање сврсисходности овакве мјере. Увјерени смо да би било цјелисходније да је Електропривреда ослободила грађане макар једног дијела рачуна за струју који су за март били прилично високи, с обзиром на чињеницу да је већина грађана због епидемиолошке ситуације највише времена проводила код куће, кажу у СНП-у и закључују:
Социјалистичка народна партија сматра да има још простора за дјеловање, односно за пружање помоћи грађанима и привреди и да ово не смије бити последња ријеч када су у питању економске мјере Владе. Да ли постоји воља да се то и уради, видјеће се у данима пред нама.
Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Niste vi normalni.Ako vi pomoc clanovima DPS -a nazivate nekim paketom mjera gradjanima sa vama nesto nije u redu.