Смјена, пријаве и оптужбе: Случај Ерсана Спахића открива дубљи проблем у просвјети
1 min read
Фото: А Плус
Бивши директор Средње електротехничке школе „Васо Алигрудић“ у Подгорици, Ерсан Спахић, разријешен је дужности 9. маја 2025. године, након вишемјесечних спорова, физичког инцидента унутар установе, више пријава инспекцији, као и због формално-правног недостатка — одсуства лиценце за рад у просвјети и незавршене обуке за директора која је обавезна по Општем закону о образовању.
Разрјешењу је претходио инцидент из фебруара прошле године, када је његов замјеник Младен Кликовац поднио пријаву полицији против Спахића због пријетњи, вријеђања и, како тврди, физичког напада на радном мјесту. Наводно, Спахић му је пријетио да ће га „избацити кроз прозор“, након што је Кликовац образложио одсуство службеним позивом из Министарства просвјете.
Поред овог инцидента, Управа за инспекцијске послове утврдила је низ озбиљних неправилности у раду директора, укључујући организовање матурске екскурзије без тендера, незаконито трошење средстава, неодговарајуће вођење школске документације и непредузимање мјера према запосленима који крше радне обавезе.
Посебну тежину у цијелом случају носи чињеница да је Спахић обављао функцију без важеће лиценце, што је и формални основ за разрјешење. Иако тврди да је завршио све обуке и да му је лиценца истекла „технички“, просвјетна инспекција констатовала је супротно — недопустиве пропусте у поступању и кршење законских обавеза.
Јавно обраћање проф. Милике Даниловића: Спахић је школу користио као приватну институцију
У овом случају посебну пажњу привукло је јавно обраћање професора Милике Даниловића, који је Спахића оптужио за злоупотребу положаја, незаконито отпуштање запослених, непотизам и финансијске злоупотребе.
„Боље би било да је поднио оставку 11. јануара како му је савјетовао помоћник, или бар након што је мени уручио незаконит отказ“, навео је Даниловић у саопштењу, нагласивши да је Спахић тај отказ темпирао на основу лажних навода о његовом наводном насилничком понашању према колеги — што је, како истиче, било ријешено људски и ван институција.
Даниловић је такође открио да је школа финансирала скупе ручкове у близини стана Спахића, репрезентацију, „путне налоге“ и ангажман адвоката за личне проблеме бившег директора, иако у школи постоји запослени правник. Наводи да се Спахић ослањао на подршку службеника Министарства просвјете, укључујући и случајеве у којима се помиње наводно добијен „налог“ за разрешење помоћника Лепосавића, како је изјавио у судском поступку.