ИН4С

ИН4С портал

УРА: Случај Семира Балића доказ како ДПС управља школама

1 min read

Случај Семира Балића, члана Бошњачке странке, најбоље илуструје како политика, односно предизборни интереси условљавају изборе директора по црногорским школама, чак и по цијену драстичног огрешења о закон, изјавила је данас чланица Координационог одбора УРА и доскорашња помоћница министра просвјете са посебним овлашћењима проф. др Татјана Бечановић.

Она је, на конференцији за новинаре, рекла да је Балић је именован за директора Средње стручне школе у Бијелом Пољу 7. јула 2016. године, одлуком министра Предрага Бошковића.

„Томе су претходиле двије спорне одлуке истог министра, донесене у једном истом дану. Наиме, 29. јанура 2016. Бошковић је прво донио Одлуку да се по Конкурсу објављеном у Побједи 28. новембра 2015. не врши избор директора, упркос чињеници да су се на Конкурс јавила три кандидата која испуњавају услове, што се у Одлуци и констатује. Међутим, никаквог образложења зашто ниједан кандидат није довољно добар за министра Бошковића нема. У истој Одлуци констатује исти министар да Семир Балић не испуњава услов прописан чланом 78 став 2 тачка 3 Општег закона о образовању и васпитању, односно да нема 5 година радног искуства на пословима образовања и васпитања. Три минута након ове констатације, исти министар истог господина Балића који не испунајва услове, именује за В. Д. директора, што је скандалозно. Али шта је то за министра који неће да поступи чак ни по пресуди суда. Ниједан закон не важи за чланове ДПС-а, што нам је и овом приликом министар просвјете потврдио“, рекла је Бечановић, додајући да су у најмање шест школа незаконито именовани директори.

Она је указала да превозно предузеће „Симон Војаж“ ужива привилегован положај и нуди дупло скупљи превоз ученицима, да је дата потврда да то предузеће нема пореског дуга, а 15 мјесеци касније појавио се дуг од 500.000 еура.

„Споран је и уговор између Министарства, које заступа Сања Влаховић, и Симон Војажа, потписан 25. 12. 2014. са роком важења до 31. децембра 2014, дакле, укупно 6 дана! Наведен је знатно увећан број корисника превоза. Родитељи су се обратили министру Бошковићу, који наравно није имао времена за њих, па је на разговор послао сараднике, а ни до дана данашњег није предузео ништа да спријечи огромну штету коју Симон Војаж наноси како родитељима, тако и буџету Министарства просвјете. Директори школа су достављали много већи број ученика који користе превоз од реалног броја. Специјални тужилац је упознат с овим случајем и већ је тужилаштво предузело истражне радње, али онај ко није предузео ништа јесте министар Бошковић, провјерени заштитник директора који крше закон“, нагласила је Бечановић.

Истичући да су постојали проблеми са коришђењем ћирилице у ОШ „Југославија“ у Бару јер директорка Лидија Раковић, иако зна да мора имати свједочанства и на ћирилици и на латиници, фаворизују латиницу.

„Ћирилица је превише српска за њихов укус, па се усудила да се оглуши о закон и уопште није наручила ћирилична свједочанства. За свој намјерни пропуст криви професоре и злоставља их. Просвјетни инспектор Светозар Булатовић је игнорисао све информације које би могле да инкриминишу директорку и „неутемељено, пристрасно, непрофесионално, нестручно и у супротности са законом извршио инспекцијски надзор“, како стоји у приговору професорица које траже ревизију. Исти инспектор је обавио инспекцијски надзор на Факултету за црногорски језик и књижевност и нашао да је обичан списак имена регуларна ранг листа, држећи у привилегованом положају декана тог Факултета Аднана Чиргића. Када год треба заштити неког од ДПС директора или декана, шаље се инспектор Булатовић. Стога ћу захтијевати од Управе за инспекцијске послове да преиспита његов рад“, казала је Бечановић.

Што се тиче високог образовања, Бечановић је рекла да Факултет за црногорски језик и књижевност кошта грађане Црне Горе 600.000 еура сваке године, јер с финансира из буџета.

„Нико нема надзор над тим новцем јер Министарство финансија директно уплаћује тај износ на рачун Факултета. Имовински картон господина Чиргића откриће много о кретању новца који се потпуно ненамјенски троши на дупли студијски програм, јер студије црногорског језика и књижевности већ постоје на Универзитету Црне Горе. Приликом оснивања Чиргићевог факултета Савјет за квалификације Владе ЦГ износи податак о „изузетно израженом дефициту“ високообразованих лица са дипломом Црногорског језика и јужнословенских књижевности. Послодавци су, наводно, изразили потребу за 116 лица тог образовног профила, па је неопходно основати Факултет на Цетињу. Ја стога захтијевам да се сви који имају „дефицитарну“ диплому, а тренутно су на Бироу рада, под хитно запосле, или да неко призна да је лагао“, казала је Бечановић.

Она је додала да је налаз просвјетне инспекције на Факултету за спорт утврдио је непостојање Пословника о раду од 2008. године, што значи да су све одлуке донесене на тој институцији незаконите.

„Декан који је тако несавјесно водио тај Факултет сада води Универзитет Црне Горе на исти начин, показујући исту стручност и знање. Данас је Душко Бјелица још увијек на челу Управног одбора, иако му је истекао и други мандат и упркос чињеници да све поменуте услове за разрешење испуњава. Или је можда тај члан Главног одбора ДПС-а, а од скора и научник, изабран без ограничења мандата? Да му је дозвољено да крши закон, то већ знамо. Он мора бити разријешен дужности предсједника Управног одбора УЦГ без одлагања“, оцијенила је Бечановић.

Према њеним ријечима, незаконито дјеловање УЦГ, на чијем су челу проф. др Душко Бјелица и Радмила Војводић, потврђује још једна пресуда Управног суда, донесена 10.06.2016, којом се поништава Одлука Универзитета Црне Горе. Оспореном Одлуком одбијена је докторска дисертација пријављена на Факултету политичких наука мр Исидоре Дамјановић, због неусвајања извјештаја Комисије за оцјену докторске дисертације.

„Ранг листа Факултета ликовних умјетности, по мојој процјени, нерегуларна је, па сам се обратила Просвјетној инспекцији. У писму које ми је упутио инспектор Радан Николић наводи се да није могао извршити надзор јер почев од 12.07.2016. није могао успоставити контакт са управом Факултета, а то је вријеме уписа, па се намеће питање да ли се управа скрива од инспекције. Кандидати који нису примљени, нису оцијењени из свих дисциплина, а Комисија је била дужна да их оцијени. Прворангирана Сара Петровић Пољак већ је уписана у прву годину студија на истом Факултету у јунском уписном року 2014. године. Овако несавјесним радом Комисија је оштетила све кандидате како примљене тако и одбијене, јер се се сада намеће питање о привилегованом положају оних који су примљени, пошто су само они оцијењени из свих дисцпилина. Очекујем поништење ове ранг листе и много одговорније понашање управе Факултета“, рекла је Бечановић.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *