Случај који је шокирао Балкан: Потресна судбина 31 дјетета у Брчком, истрага у току
1 min read
BRCKO DISTRICT, BOSNIA AND HERZEGOVINA - Jun 10, 2020: An aerial view of buildings in the Brcko district of Bosnia and Herzegovina
Судбина 31 дјетета, узраста од неколико мјесеци до 12 година, пронађеног у “кући страве” у насељу Ивица у Дистрикту Брчко у БиХ, уздрмала је цијели регион. Истрага је у току, а како пишу медији, засад се разматрају два главна правца – трговина дјецом и могућност да је у питању илегални вртић у којем су родитељи остављали дјецу на чување.
Детаљи открића “куће страве”
Прва сазнања о овом случају дошла су након што је 12-годишња дјевојчица побјегла из куће и затражила помоћ од пролазника. Одмах након тога, надлежне службе су алармиране и извршен је упад у кућу, гдје су пронађена дјеца. Сва су премјештена на сигурно, а бригу о њима преузео је Центар за социјални рад.
Међу приведенима су власница куће и њен син, који су, према ријечима комшија, тврдили да воде вртић и чувају дјецу сезонских радника. Ипак, ниједно дијете није било пријављено надлежним институцијама, нити су постојале било какве евиденције о њиховом боравку.
Истрага у више праваца
Истражни органи Босне и Херцеговине, у сарадњи с Еурополом, СИПА-ом, МУП-ом Републике Српске и МУП-ом Херцеговачко-неретванског кантона, интензивно раде на расвјетљавању случаја. Осам особа је ухапшено, а очекивана су и додатна привођења. Троје приведених осумњичено је за трговину људима, трговину дјецом и злостављање малољетника.
Један од праваца истраге усмјерен је на организовани криминал, сумњајући да иза свега стоји познати породични клан, који је већ био на мети власти због кориштења дјеце за просјачење и крађе. Према непотврђеним информацијама, нека од старије дјеце била су присиљена на просјачење, док су млађа могла бити припремана за сличне активности у европским државама.
С друге стране, постоје тврдње да су родитељи својевољно остављали дјецу на чување, уз накнаду. Један од очева из Бањалуке потврдио је да је пет мјесеци плаћао услугу чувања своје двоје дјеце у тој кући, док му супруга, с још шесторо дјеце, живи у Загребу.
Нејасни идентитети и фалсификовани документи
Додатну конфузију у случају уноси и чињеница да је шесторо дјеце имало хрватске пасоше, али су они, како се сумња, истекли или фалсификовани. Хрватски премијер Андреј Пленковић потврдио је да се још увијек провјерава аутентичност ових докумената и идентитет дјеце.
Све је ово рађено за педерско глобалистичку олош,а интерпол све знао.