ИН4С

ИН4С портал

Словенци ће на референдуму одлучити о јавној телевизији

1 min read

Илустрација

Чланови Координације новинарских синдиката Радиотелевизије Словеније (РТВС) упозорили су данас на забрињавајућу ситуацију у тој медијској кући и позвали на расписивање референдума о измјенама и допунама закона о РТВС.

Говорећи о ситуацији на РТВС, гдје штрајк новинара траје већ пола године, учесници су истакли да се ситуација погоршала јер су прије годину дана први пут указали на непромишљене интервенције у информативном програму и најавили штрајк прије 180 дана. Истакнуто је да је постојећи закон из 2005. године „лош, штетан и застарио“ и да су неопходне његове измјене.

Генерална секретарка Синдиката новинара Словеније Мојца Забуковец подсјетила је да штрајкачи ни после 180 дана нису постигли договор о штрајку и да руководство РТВС наставља да уништава аутономију те медијске куће.

Представници запослених позвали су на референдум наводећи да је седмично изјашњавање крајње вријеме да се јавни медији врате јавности, заједници и младима.

Измјенама Закона о РТВС, о чијем ће ступања на снагу гласачи одлучивати на референдуму у недељу, мијења се, између осталог, начин управљања јавном радио-телевизијом.

С тим у вези, истичу се принципи деполитизације, плурализма, трећинског саопредељења радника и професионалне финансијске контроле.

Нова словеначка влада и Министарство културе, најављујући измјене закона почетком љета, истакли су да је циљ ових измјена да се обезбиједе потпуна институционална и програмска аутономија ове медијске куће, новинарска аутономија и уређивачка независност. Измјенама закона би се политичке странке искључиле из именовања органа управљања РТВ Словеније у циљу деполитизације највећих јавних гласила, навели су предлагачи, преноси Дан.

Државна скупштина усвојила је амандман о РТВС у јулу, али је захтјев опозиционе Словеначке демократске странке за расписивање законодавног референдума спријечио његову имплементацију.

Током мандата бившег премијера Јанеза Јанше често су истицани политички притисци на медије и политички утицај на њихово функционисање, па се бивши премијер нашао на удару европских критичара због ограничавања слободе медија.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *