ИН4С

ИН4С портал

Следећа је Црна Гора: Аеродром на Крку постао логистичка база Пентагона

1 min read
Мали аеродром на хрватском острву Крк постаје важна, иако неслужбена логистичка база за транспорт војне опреме кориштене у ратовима које Пентагон води у Сирији и Ираку.

Мали аеродром на хрватском острву Крк постаје важна, иако неслужбена логистичка база за транспорт војне опреме кориштене у ратовима које Пентагон води у Сирији и Ираку.

Авиони „low-cost“ компанија препуни туриста жељних сунца, уобичајена су слика за ријечки аеродром на хрватском отоку Крку. Али од априла ове године туристи су приморани да писту аеродрома дијеле са дивовским транспортним авионима који превозе муницију и неидентифицирану војну опрему намијењену кориштењу у ратовима које Пентагон води на Блиском истоку, открива Балканска мрежа за истраживачко новинарство.

Новинари су идентифицирали 14 летова којима су у посљедњих шест мјесеци транспортовани или се основано претпоставља да су транспортовани оружје и муниција источноеуропског типа за потребе војске САД-а.

„Људи на плажи дижу се да виде што се то догађа, јер им се чини да ће им се авион спустити равно на главу. И локално становништво буни се због великих авиона, јер праве страшну буку“, казла је Алмира Бртан, власница туристичких апартмана у близини аеродрома.

Контрола лета у Ријеци одбија да коментарише шта су авиони превозили, али потврђује да је ове године било „много више“ таквих летова него обично. Чини се да је пораст броја таквих летова резултат одлуке Пентагона о измјештању линија снабдијевања оружјем за рат у Сирији с територија Њемачке.

Од априла авио компаније које је ангажовао Пентагон обавиле су десет летова од Ријеке до зрачне базе САД-а у Катару, Ал Удеид, а посљедњи такав лет био је 25. септембра.

За сваки од тих летова кориштена је специфична кодна ознака „ЦМБ“, којом се означавају летови које наручује Пентагон. Прије приземљења у Ријеци исти авиони користили су уобичајене комерцијалне бројеве летова, што указује на то да је војни терет укрцан у Хрватској.

На темељу доказа које је прикупио БИРН може се претпоставити да је терет највјеројатније била војна опрема из бившег Источног блока упућена на Блиски исток.

Катар није званично именован као логистички центар у Пентагонову програму наоружавања бораца који ратују против ИСИС-а, али је наведен као главни штаб за зрачне операције САД-а у Сирији, Ираку и Афганистану.

Документација о летовима такође показује да транспортни авиони које користи Пентагон редовно превозе војну опрему између Катара и Кувајта, који је један од депоа за складиштење оружја намијењена сиријским побуњеницима. Азербајџанска авиокомпанија „Silk Wаy“ која располаже флотом дивовских руских транспортних авиона типа Иљушин-76, извела је још четири лета за Ријеку. Процурјела документа тог карго пријевозника показују да су споменутим летовима од Азербајџана до хрватске обале авиони превозили оружје совјетског типа за потребе Команде Пентагона за специјалне операције (СОЦОМ).

СОЦОМ је тајни род унутар војних структура САД-а који купује опрему потребну за борце против ИСИС-а у Сирији, као и за друге деликатне операције. СОЦОМ је кључни актер у организацији испоруке оружја из земаља бившег Источног блока за сиријске борце у вриједности 2,2 милијарде долара.

Аеродром у Ријеци постао је центар за извођење војних летова након што је САД обуставио испоруке оружја за Сирију из бившег Источног блока преко војних база у Њемачкој.

Као што је БИРН већ објавио, документи до којих су новинари дошли показују да је тпком 2016. Пентагон наложио уговорним партнерима који су радили на организацији транспорта да обуставе даљи превоз оружја у америчке војне базе у Њемачкој, јер је Берлин постао „веома осјетљив“ на такве испоруке.

Пентагон одбија потврдити јесу ли његови уговорни партнери користили базе у Њемачкој за транспорт војне опреме у Сирију. Али информације које објављује Систем података о федералним набавкама, онлине база документације о јавним трошковима САД-а, пружају додатне доказе о томе да је Пентагон користио базе у Њемачкој, као и доказ да је оружје за Сирију транспортирано преко Хрватске.

Према документу који су у онлине бази података пронашли новинари БИРН-а, Пентагон је у априлу 2016. наручио из Бугарске муницију за борце у Сирији вриједно готово 16 милиона долара.

Након допуне наруџбе показало се да је одредиште, које претходно није било наведено, премјештено из Њемачке у Хрватску.

Долазак транспортних авиона на Крк такође се поклапа са закључењем првог уговора у између Пентагона и Агенције Алан, хрватске државне агенције за продају оружја. Пентагон је с том агенцијом у априлу склопио посао вриједан 12,4 милиона долара за испоруку оружја из бившег Источног блока.

На питања БИРН-а о крајњем одредишту тог оружја, Агенција Алан одбила је све инсинуације о могућем непримјереном поступању.

Хрватска влада и Пентагон нијесу одговорили на захтјеве да доставе своје коментаре о кориштењу Ријеке као транспортног центра за војне летове.

Дамир Ружић, шеф контроле лета на аеродрому у Ријеци, изјавио је: „Постоји разлог зашто ти авиони долазе овамо. Не довлачи из зрачна лука Ријека већ постоји потреба да ти авиони дођу ту.“

Ружић је додао да није добивао никакве притужбе због повећаног обима саобраћаја.

Али Алмира Бртан, која изнајмљује туристичке апартмане у близини аеродрома, рекла је да када их надлети транспортни авион као што је дивовски Иљушин-76, неки од њених гостију мисле да је „почео рат“.

„Истрче ван из апартмана па их морамо смиривати и објашњавати да су само авиони у питању“, рекла је Бртан.

Државни тужиоц у Њемачкој најавио је да ће провести прелиминарну истрагу о томе је ли Пентагон прекршио закон слањем оружја сиријским побуњеницима преко зрачних база у Њемачкој без прописне документације.

Та најава услиједила је након објаве резултата истраживања Балканске мреже за истраживачко новинарство, Пројекта за извјештавање о организираном криминалу и корупцији. Њемачки закони, који се темеље на опшеприхваћеним ставовима ЕУ-а о извозу наоружања, прописују да сваку дозволу за транспорт оружја мора пратити и сертификат о крајњем кориснику у којем се наводи коначно одредиште пошиљке и ко ће оружје користити.

Ово није први пут да се Загреб показао корисним партнером САД-у у акцијама које се изводе у Сирији. Хрватска је била међу првим државама које су испоручивале оружје побуњеницима против Асада у оквиру програма који је организирала ЦИА, а финансирала Саудијска Арабија.

У зиму 2012. десетине транспортних авиона започели су превоз оружја и муниције из југославенске ере, плаћених новцем Саудијске Арабије, из Загреба у Јордан. Убрзо потом појавиле су се и први снимкци хрватског оружја кориштеног на ратишту у Сирији.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Следећа је Црна Гора: Аеродром на Крку постао логистичка база Пентагона

  1. Аеродром у Никшићу је намијење за НАТО сврхе. Никшићани делије, врело, врело врелије.

  2. Montenegru su oni prijatelji. prvu bombu nama dali. a mi da uzvratimo cijelu zemlju za NATO bazu poklanjamo. ko tako radi C.G. BOGu neka brzo plati

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *