ИН4С

ИН4С портал

Шкоти ће дјеци забранити да ударају лопту главом на фудбалу

У Шкотској би ударање лопте главом на тренинзима могло бити забрањено дјеци млађој од 12 година, након испитивања која су утврдила да су бивши фудбалски професионалци изложени већој опасности од деменције.

Фото: pixabay

У Шкотској би ударање лопте главом на тренинзима могло бити забрањено дјеци млађој од 12 година, након испитивања која су утврдила да су бивши фудбалски професионалци изложени већој опасности од деменције.

Ако би предлог био усвојен, Шкотска би постала прва земља у Европи која је то учинила. Сједињене Државе имају сличну забрану од 2015. године.

Шкотски фудбалски савез (СФА) разматра ову одлуку након што су објављени резултати студије утицаја фудбала на здравље и ризик од деменције (ФИЕЛД) коју је спровео Универзитет у Глазгову, а подржао шкотски ФА.

У истраживању је анализирана медицинска документација 7.676 мушкараца који су играли професионални фудбал у Шкотској, рођених између 1900. и 1976.

Откривено је да је деменција један од чинилаца смрти 11 одсто умрлих бивших фудбалера у поређењу с око три одсто за социодемографски подударни узорак, преноси Хина.

„Од објаве студије ФИЕЛД, шкотски ФА блиско је сарађивао с ауторима истраживања и ширим фудбалским радницима како би сагледао практичне кораке које национални спорт у овој земљи може предузети како би смањио ризик у подручју трауме главе„, стоји у објави СФА.

О здравственим учинцима ударања лопте почело је да се прича када је бивши нападач Вест Бромвич Албиона, Џеф Естл, постао први британски професионални фудбалер за којег је потврђено да је умро 2002. године од хроничне трауматичне енцефалопатије (ЦТЕ), дегенеративне болести мозга која је пронађена код особа с историјом болести повреда главе, често као последица вишеструких потреса мозга.

Породица Естл покренула је 2015. акцију за подизање свести о повреди мозга у свим облицима спорта.

Др Џон Меклин, љекар шкотске фудбалске репрезентације и дио истраживачког тима, рекао је, да иако нема чврстих доказа који би повезивали ударање лоптом главом с дегенеративном болешћу мозга, мера опреза има смисла.

„Једва чекамо доказе у једном или другом смјеру“, рекао је.

„Морамо предузети неке разумне, прагматичне кораке у овом тренутку. То ће се углавном односити на покушај смањења укупног терета, свеукупног времена у којем млади играчи играју лопту.“

Универзитет Ист Англија из Норвича недавно је започео ново истраживање и планира да користи когнитивне тестове на бившим играчима. Мајкл Греј, који води истраживање, подржава забрану играња лопте главом код дјеце.

Врло мала дјеца уопште не би смјела ударати лопту главом,“ казао је Греј.

Прочитајте још:

Митровић обрадовао Србе: Не брините, пуним гасом против Норвежана

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *