ИН4С

ИН4С портал

Сјутра пресуда генералу Младићу

1 min read
"Шта год Суд урадио, генерал Младић ће остати уписан у историји овог народа као човјек који је бранио слободу српског народа, организовао Војску и командовао њоме у незахвалним условима," истиче предсједник РС Милорад Додик.

Ратко Младић

Првостепена пресуда ратном команданту Војске Републике Српске генералу Ратку Младићу пред Хашким трибуналом очекује се сјутра у 10 часова.

Суђење је почело у мају 2012. године, а окончано 15. децембра прошле године. Питање је, међутим, хоће ли Младић бити присутан, јер је, према ријечима његових адвоката, изразито лошег здравља, тешко хода и има јаке вртоглавице, наводи РТРС.

„’И овакав какав сам, ја браним слободу и српски народ, а не Ратка Младића,’ казао је нарушеног здравља пред судијама Хашког трибунала, генерал Ратко Младић. Ово је реченица коју је понављао све вријеме, од часа кад је именован за командата Војске Републике Српске у мају ’92.

Претходно се као официр Југословенске народне армије суочио са одлуком моћника да ЈНА из Босне и Херцеговине мора бити повучена у Србију и Црну Гору. Муслимани су имали војне јединице које су називали Патриотском лигом, Хрвати Хрватско вијеће одбране, на папиру конститутивни Срби кратак рок да реагују на одлазак Армије у којој су видјели заштитника.

‘Ова одлука је Србима разбистрила ум, тако да смо били приморани да створимо војску. Тако је створена седма оружана сила бивше Југославије. Седма и посљедња’,“ наводи РТРС.

Додик: Што год суд урадио, генерал Младић ће остати уписан у историји српског народа као човјек који је бранио слободу

„Шта год Суд урадио, генерал Младић ће остати уписан у историји овог народа као човјек који је бранио слободу српског народа, организовао Војску и командовао њоме у незахвалним условима. И лични и породични комодитет је жртвовао за слободу свог народа,“ истиче предсједник Српске Милорад Додик.

Говорећи о изрицању пресуде генералу Младићу, предсједник Народне Скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић рекао је да је то само још један показатељ како се овдје гледа на протекли грађански рат, да су Срби одговорни и криви за много шта, па чак и за оно у чему нису ни учествовали, нити су били судионици и свједоци тога.

„Срби су осуђени на неколико десетина пута веће затворске казне у односу на остале народе, не може се никако рећи да је у грађанском рату само једна страна имала толико пута већу кривицу,“ каже Чубриловић.

Из Републичког центра за истраживање рата наглашавају да ће и након првостепене пресуде помагати одбрани генерала Младића.

Изрицању пресуде генералу Младићу присуствоваће делегације Републичког центра за истраживање рата и ратних злочина, Борачке организације и удружења, која окупљају српске жртве рата. У Хаг су допутовали и представници бошњачких удружења, као и бројне медијске екипе, међу којима и екипа Радио-телевизије Републике Српске.

С обзиром на тешко здравствено стање генерала, процес се водио по посебном режиму рада али и у том случају Расправно вијеће није поштовало препоруке љекара, па се оправдано поставља питање да ли је Младић уопште имао поштено суђење, наводи РТРС.

У завршној ријечи, у децембру 2016. године, Тужилаштво је затражило да Младић буде проглашен кривим по свим тачкама оптужнице, док је одбрана инсистирала на томе да је генерал невин и да треба буде ослобођен кривице.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *