У Њујорку се одржава седница Савета безбедности УН, на којој ће бити разматран најновији извештај генералног секретара УН Антониа Гутереша о раду УНМИК-а.
Београд ће представљати министар спољних послова Ивица Дачић.
Извештај покрива период од 16. октобра 2017. до 16. јануара ове године.
Дачић ће у свом излагању дати осврт на Извештај генералног секретара УН, односно, изнеће нашу оцену актуелне ситуације на Косову и Метохији и деловању УНМИК-а, саопштило је Министарство спољних послова.
Гутереш је у редовном извештају Савету безбедности УН о Косову оштро критиковао власти у Приштини, наводећи да су “назадовали” процеси везани за почетак рада Специјалног суда за злочине ОВК и демаркацију са Црном Гором. Као један од најважнијих догађаја у протекла три месеца, он је издвојио убиство Оливера Ивановића.
Гутереш је указао да се током 2017. године на Косово вратило 498 особа, односно најмање од 2000. године. У извештају је навео и да је у претходна три месеца на Косову видљиво незадовање у кључним областима, пре свега у непристрасној примени владавине права.
“Недавни покушаји одређених посланика да укину закон о Специјалном суду и подрију кредибилитет те институције је дубоко разочаравајући. Позивам политичке лидере на Косову* да покажу пуну приврженост правди и владавини закона”, навео је Гутереш у извештају, који је објављен на сајту СБ УН.
Он је додао да је “формирање Специјалног суда и Тужилаштва кључни корак којим Косово* треба да покаже искрену жељу да подржава владавину права”.
Као други кључни догађај у претходна три месеца, шеф УН навео је убиство једног од лидера Срба са севера Оливера Ивановића, наводећи да је ово убиство изазвало “шок и бес” на Косову и ширем региону. “Брзо откривање одговорних и њихово привођење правди кључни су фактори за одржање моментума ка трајном миру.
“Поздрављам уздржаност политичких лидера после овог кукавичког злочина, као у одлучност Београда и Приштине да сарађују и спрече распиривање политичких тензија”, навео је Гутерес.
Он је позвао лидере у Београду и Приштини да наставе ангажовање и у 2018. години у правцу пуне примене споразума постигнутих у дијалогу уз посредовање ЕУ.
Гутереш је упозорио, после дуго времена, на спорост процеса повратка прогнаних, наводећи да се током 2017. године на Косово вратило свега 498 особа – најмање од 2000. године, од када се о овом проблему извештавају амбасадори Савета безбедности.
Уз извештај генералног секретара УН приложени су анекси о раду Еулекса, али и Специјализованих већа и Специјализованог тужилаштва Косова у протеклом периоду.
У извештају Специјалног суда се каже да се наставља истрага о извештају Парламентарне скупштине Савета Европе под називом “Нехуман третман људи и нелегална трговина људским органима на Косову*”.
“Без обзира на покушаје укидања или мењања специјалног закона, канцеларија специјалног тужилаштва остаје фокусирана на испуњавању својих обавеза”, наведено је у анексу.
(Танјуг, Б92)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Извештај покрива период од 16. октобра 2017. до 16. јануара ове године.
Дачић ће у свом излагању дати осврт на Извештај генералног секретара УН, односно, изнеће нашу оцену актуелне ситуације на Косову и Метохији и деловању УНМИК-а, саопштило је Министарство спољних послова.
Ko ovome pridaje vaznost,i cemu to uopste sluzi,Un sluze same sebi ,nikada u istoriji nijesu donijeke neku izvrsujucu presudu nego nad Srbima i da se ona sprovela,zasto se uopste govri kada se UN rezolucija o Kosovu i Metohiji ne primjenjuje.Prvo se mora vratiti Un rezoluciju o Kosovu I Metohiji i ista ispotsovati u stvari provesti sta u njoj pise ,pa se moze dalje razgovrati.Ovako samo se trosi i vrijem i uzaludni posao.
UN je donio desetak obavezjzucih rezoluucija o Izraelu, sve jednoglasno i nijedan nije sprovedena,nego je Izrael do dans produzio da okupira Palestinu,a najnovije su USa donijele odluku da Jerusalim postane glavni grad Izraela.
242 (1967), 252 (1968), 267 (1969), 298 (1971), 338 (1973), 446 (1979), 465 (1980), 476 (1980), 478 (1980) und 2334 (2016), i kad se sve pogledaju i vidi se sta ima danas od toga,lako se stice utisak o snazi UN,koji se ne pita nizasta.
http://www.un.org/webcast/pdfs/SRES2334-2016.pdf
Un rezolucija 12 44
http://www.srbija.gov.rs/kosovo-metohija/?id=19944