Директорица Агенције за спречавање корупције Јелена Перовић, коју Специјално државно тужилаштво сумњичи за злоупотребу службеног положаја, зарадила је током прошле године више од 40.000, успјела да уштеди 7.000, а крајем године позајмила 2.000 евра, преносе Вијести.
То стоји у њеном годишњем извјештају о имовини и приходима, који је јуче објављен на сајту Агенције.
Та институција позивала је претходних мјесеци у више наврата функционере да годишње извјештаје о имовини и приходима не достављају у посљедњи час, али је Перовић то учинила дан након истека законског рока.
Функционери су у обавези да закључно са 31. мартом текуће године Агенцији доставе имовинске картоне за прошлу годину.
Према подацима са сајта Агенције, директорка је своју извјештај доставила 1. априла.
Јелена Перовић ухапшена је прошле седмице, а тужиоци је сумњиче за злоупотребу службеног положаја, чиме је државни буџет оштетила за више од 60.000 евра.
Перовић се брани са слободе. “Вијестима” је из Вишег суда крајем прошле седмице речено да је одбијен предлог Специјалног државног тужилаштва (СДТ) за одређивање притвора, али да су одређене мјере надзора – забрана напуштања стана, забрана приступа и састајања са одређеним особама и одузимање путне исправе.
Перовић је у годишњем извјештају пријавила да је њена основна плата износила од 2.120 до 2.600 евра, док је на име варијабила приходовала 5.341 евро. Од чланства у радним групама Агенције Перовић је прошле године инкасирала 5.600 евра.
Буџетска инспекција раније је, поред осталог, утврдила да је Перовић сама себи потписавала варијабиле, што није у складу са прописима, а тај налаз је Министарство финансија доставило Специјалном тужилаштву крајем марта.
Инспекција је тада још утврдила и да је директорка Агенције радила и у дане празника прошле године – 22. и 23. маја и 13. и 14. јула, за шта је себи уплатила дневнице у износу од 536,78 евра. Тај износ, међутим, није пријављен као посебни приход у јавно доступном извјештају.
Перовић је успјела да уштеди 7.000 евра, а на крају 2023. позајмила је 2.000. У извјештају се не наводи од кога и у колико рата ће тај новац вратити. Она никада није дала сагласност за увид у банкарске рачуне.
Портпарол СДТ-а Вукас Радоњић раније је саопштио да тужиоци терете Перовић да је злоупотријебила службени положај и себи и другима незаконито прибавила имовинску корист у износу од више од 60.000 евра у периоду од августа 2020. до фебруара 2024. године.
Он је нагласио да тужиоци у посебном кривичном предмету утврђују да ли је злоупотребљавала и службени аутомобил.
“Свакако, у посљедњем покренутом поступку извиђаја против осумњичене биће цијењена и службена документација АСК-а, коју је полиција привремено одузела приликом претресања сједишта Агенције, али и коју је Агенција доставила по захтјевима СДТ-а, у циљу утврђивања основа сумње да ли у састав продуженог кривичног дјела улазе и друге противправне радње осумњичене, осим оних због којих је поступак покренут”, поручио је Радоњић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Eno se oni glibovi iz Južnog Gusinja spremaju da protestuju, ne znaju još zbog čega ali da su spremni!
Ја Јели вјерујем. Увијек је била ЏЕК. Кад би дошла у ресторан , није дала никоме да плати осим ње . Па како ће имати пара неко ко је толико ЧАЗБЕН .