У Никшићу ће се градити Ургентни центар, а средства су опредијељена у капиталном буџету Црне Горе за ову годину.
То је казао министар здравља Војислав Шимун, који је, заједно са потпредсједником Владе Срђаном Павићевићем, посјетио Општу болницу Никшић.
“Ургентни центар са Одјељењем неурологије и палијативне његе је пројекат од примарног значаја, а његова вриједност је око четири милиона еура. То је пројекат који је наведен и заведен у капиталном буџету Црне Горе за 2024. годину и као такав је у фази главног пројекта”, казао је министар здравља.
Ту су, према његовим ријечима и пројекти који су у току – енергетске ефикасности чија је вриједност 650 хиљада еура, реконструкција болничке кухиње у износу више од 300 хиљада евра. Како је казао, током разговора са менаџментом и начелницима одјељења болнице кандидован је још један пројекат – реконструкција породилишта у Општој болници Никшића.
“За овај пројекат постоје већ извјесна финансијска средства, али у разговору са локалном самоуправом, као и планирањем буџета, за наредну годину ћемо гледати и да овај пројекат ставимо на листу приоритета. Осим тога, у претходним одлукама, а везано за капитални буџет, имамо могућност задужења од око 20 милиона еура за медицинску опрему, па сам колегама у Никшићу предложио да кандидују и они своје пројекте у смислу есенцијалне опреме коју би могли црпјети из ових средстава”, казао је Шимун.
Сугерисао им је, како је истакао, да се више користе средства из међународних фондова, јер као потписници ЕU4Health програма имају могућност приступа тим фондовима.
Према ријечима Шимуна примјетили су да се у Општој болници Никшић интензивно радило на унапређењу разних процеса рада.
“Чињеница је да смо затекли једно подизање из пепела гране офталмологије, гдје се практично једна грана из Клиничког центра, установе већег нивоа, преселила у регионални центар, односно у Општу болницу Никшић, и имамо у протеклој години урађено већ око 500 операција из домена офталмологије. Осим тога, отворен је и електрофизиолошки центар на одјељењу неурологије, што је значајан квалитет здравствене установе и једна нова вриједност. Оно што је још наведено у разговору са менаџментом јесте организација рада у двије смјене, специјалиста, и на тај начин омогућено практично смањење листе чекања у оквиру одређених специјалности. Све су то позитивни примјери како оптимизацијом процеса рада можемо доћи до бољих резултата, веће приступачности здравствене услуге и подизања квалитете“, поручио је Шимун.
Потпредсједник Владе, Срђан Павићевић, истакао је да је затекао стање какво је и очекивао.
“Срели смо се са једном структуром која је прилично стара, као и све наше инфраструктурне ствари, али поприлично је очувана и добрим дијелом реконструирана. Срели смо се са приједлозима и јасним визијама у даљњим реконструкцијама и адаптацијама, да би се ова установа модернизирала, да би били модерни и да би вратили дах и дух времена. Срели смо се са колегама који су и даље велики ентузијасти, људима који и даље раде на начин који је једино прихватљив и признат у медицини, а то је онај рад за другога, рад за болеснога, рад да се помогне, пун емпатије“, казао је Павићевић.
Према његовим ријечима проблеми који се тичу инфраструктуре и медицинске опреме се лако могу прелазићи, али проблем који је евидентан у свим здравственим установама је проблем кадра, посебно љекара специјалиста. Тај проблем ће, како је истакао, чим пронађу правно заснован модалитет покушати да ријеше на начин што ће интернационализовати конкурсе па ће за специјализацију моћи да се пријаве и љекари из региона и шире.
“Људи ће конкурисати по одређеним правним условима, имаће неке правне обавезе, биће им потпуно јасно да добијање специјализације у Црној Гори за црногорске куће и установе ће подразумијевати одређен рок трајања уговора, ће подразумијевати одређену дужину трајања рада у тим установама, можда то буде 10, 15, 20 година, зависно од специјализације. Мислимо да је то први корак којим ћемо покушати да овако тешке ствари покушамо да премостимо и да их на крају релативизујемо и доведемо у ниво онога што је прихватљиво цијелој Европи, па мора бити и нама”, поручио је потпредсједник Владе.
Како је казао, пред свима је обавеза да сустигнемо савремене европске стандарде, “да дајемо на квалитету, да фаворизујемо и форсирамо квалитет, да дајемо младим људима простора да се доказују, да се развијају и да будемо потпуни и квалитетни свеобухватни сервис грађана Црне Горе”.
Посветиће се стамбеној политици
Прије обиласка болнице, министра Шимуна и државног секретара, Александра Секулића, примио је предсједник Општине, Марко Ковачевић, који је госте упознао са, како се наводи у саопштењу, бројним донацијама у виду набавке медицинске опреме, које је Општина Никшић уручила здравственим установама у Никшићу, у циљу стварања услова за квалитетније пружање здравствене заштите.
“Шимун је истакао да ће Министарство здравља унаприједити здравствене услуге грађанима и омогућити бољи положај здравственим радницима. Саговорници су казали да су у наредном периоду планирани бројни пројекти из области здравства који ће се заједнички реализовати, поручивши да ће се предано посветити стамбеној политици за здравствене раднике”, стоји у саопштењу.
Министар је казао да адекватна сарадња локалне самоупрве, ресорног министарства, али и цијеле Владе, креира позитиван амбијент и омогућава начин да се превазиђемо кадровска криза, која је присутна у бројним болницама у Црној Гори, поготово на сјеверу земље.
“То је нешто на чему ћемо предано радити као ресорно министарство и настојати да, одговарајућим рјешењима, превазиђемо поменуту кризу“, казао је Шимун.
Састанку су присуствовали шеф кабинета предсједника Општине, Марко Перућица и савјетник Војин Стриковић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: