ИН4С

ИН4С портал

Селаковић: Србија неће бити „џак за ударање“; немогуће је оповргнути злонамерност Резолуције према српском народу

1 min read
"Изненађен сам лицемерним и циничним тоном данашњег саопштења Министарства спољних, односно вањских, послова Црне Горе у којем се изражава чуђење због реакције српске јавности на доношење Резолуције Скупштине Црне Горе о Сребреници, 17. јуна ове године".

Никола Селаковић, Фото: Град Београд

Министар спољњих послова Србије, Никола Селаковић, осврнуо се на оцјене црногорског МВП-а.

Његово реаговање преносимо интегрално.

„Изненађен сам лицемерним и циничним тоном данашњег саопштења Министарства спољних, односно вањских, послова Црне Горе у којем се изражава чуђење због реакције српске јавности на доношење Резолуције Скупштине Црне Горе о Сребреници, 17. јуна ове године.

Сматрам да је неумесно у истом саопштењу позивати се на пријатељство и братство грађана Црне Горе и Србије, а онда износити одбрану документа чија се злонамерност према српском народу не може оповргнути никаквим накнадним читањима и објашњењима.

Придике црногорског министарства на рачун српских медија и представника власти, због тога што су раскринкали праве намере доносилаца Резолуције о Сребреници и што садржај тог документа природно не доживљавају као „пружену руку пријатељства“, плод су озбиљне политичке хипокризије, и немају никакве везе се Србијом, већ само са унутрашњим проблемима Црне Горе, у које се Србија није мешала нити ће се мешати.

И овом приликом морам да најодлучније одбацим и осудим фразирање појединих црногорских политичара о наводним мешањима Србије у унутрашње ствари Црне Горе, јер није Србија признала рецимо Боку као независну државу, али је зато званична Црна Гора признала једнострано проглашену сецесију Приштине у лику тзв. Републике Косово, односно подржала најдиректнији атак на суверенитет и територијалну целовитост Србије.

Није Србија доносила резолуције о Црној Гори и сеирила када су грађане Црне Горе неки стигматизовали због ратних операција у Конавлима, или када су неки црногорски национални спев „Горски вијенац“ описивали као апологију злочина над муслиманима.

Па исти тај Хашки трибунал на чије се пресуде позива црногорски парламент је у процесу против Радована Караџића „Горски вијенац“ тумачио као идеолошку основу злочина над Бошњацима у Босни и Херцеговини током рата 90их.

Није Србија, за разлику од Црне Горе, слала своје представнике на манифестације којима се глорификује убијање и протеривање Црногораца, а Подгорица је имала свог представника у Книну на прослави догађаја који је несумњиво највеће етничко чишћење у Европи после Другог светског рата.

Али шта је то што црногорско Министарство спољних (вањских) послова замера Србији? Замера јој на писању таблоидних медија о Црној Гори, а тамошњи медији, без разлике да ли су таблоидни или нетаблоидни, оптуживали су председника Србије Александра Вучића ни мање ни више него за покушај државног удара у Црној Гори, који се састојао у томе што је рекао да није знао да црногорски премијер долази у Београд на договор са патријархом српским, до кога није ни дошло.

Заклањање Министарства спољних (вањских) послова Црне Горе иза фраза о непостојању колективне одговорности за злочине су апсурдне, јер црногорски парламент није персонализовао своју осуду догађаја у Сребреници, чиме је, иако се тврди супротно, недвосмислено покушао да стигматизује читав српски народ.

Све речи о братству и пријатељству, о историјској блискости и савезништвима, које наводи Министарство спољних (вањских) послова Црне Горе губе на значају када се суоче са конкретним делима, а побројао сам само нека од њих.

Министарство спољних послова Србије, на чијем сам челу, настојаће да сваком својом изјавом и делом доприноси изградњи добросуседских односа, јачању угледа Републике Србије и водити бригу о припадницима српског народа, где год да живи, али није нити ће бити џак за ударање и нема и непомична мета за упућивање неоснованих и неодрживих критика на рачун Републике Србије и припадника српског народа.“, закључио је.

Прочитајте још:

МВП: Непримјерено је црногорске грађане, српског националног предзнака, третирати као припаднике и бригу Србије

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

25 thoughts on “Селаковић: Србија неће бити „џак за ударање“; немогуће је оповргнути злонамерност Резолуције према српском народу

  1. Србија треба одмах да откаже Црној Гори могућност да своје Амбасаде и Конзулате имају заједно са Српским, нека сами себи плаћају трошкове, то им одмах треба ускратити.

  2. Морам признати да су Цетињани у праву када кажу да
    Црна Гора никад неће бити обала Српског мора,али зато оће
    Бока а и јесте.
    Ми Срби живимо у Боки преко 600 год и то је наше море.
    Зато су гости из РС и СРБ увијек
    добродошли на наше море а Цетињани су видјели транспатент у Грбљу да су непожењни.

  3. Nerealno je da uopšte iko od ovih ni..arija Bečić/Abazović/Krivokapić pa i Đukanović, ima obraza Srbiji išta da prigovori poslije ovako nabrojanih činjenica šta je sve loše Crna Gora uradila Srbiji. Pridodajmo i protjerivanje ambasadora, mijenjanje dresova i nacionalnosti preko noći zarad fotelja i dolazimo do jasne situacije da je u Crnoj Gori ozbiljna kriza na svim nivoima, i da u saopštenja i izjave iznad nabrojane četvorke može da povjeruje samo osoba sa koeficijentom inteligencije manjim od 80.

    6
    1
  4. Zasto Srbija ne zabrani ulaz svima koji su glasali za rezoluciju? Zasto ih ne proglasi non grata?
    To bi njih najvise zaboljelo jer imaju po Srbiji kuce, stanove, firme, djecu tamo besplatno skoluju, mnogima su clanovi porodice zapsoleni u drzavnim resorima Srbije…
    Ako im zabranite ulaz, malo ce razmisliti sta rade. Ovako, pricali vi ne pricali, oni ce po Srbiji i Srbima sra*i do mile volje… Ako niste dzak za potkusurivanje, onda dajte konkretne poteze…

    11
  5. Бог те чуо Селаковићу,све ти здраво и весело било.
    Ми сањамо Слободну Боку и надамо се да ће осванути и тај
    радостан.
    Монтенегрински терор од априла 1945 је неиздржив.
    Какво ће то славље бити када се
    ослободимо окупаторског терора.

    21
    4
  6. Ministre Selakovicu ,apsolutno podržavam,ali ,molim vas,za nase i vase dobro,napravite otklon od lažnih lidera srpskog naroda u cg.To su lideri političkih stranaka koju u imenu nose pridjev „srpska“,a nikako nisu lideri srpskog naroda.

    6
    14
    1. Nego koga su lideri? Objektivno posmatram sa strane, izjave i ponašanje jednih, drugih i trećih, i reci mi ti evo ko su po tebi „pravi“ srpski lideri? Oni koji glasaju za antisrpsku rezoluciju možda? Ili oni koji šalju predstavnike na obilježavanje Oluje? Ili možda oni koji su protjerali ambasadora Srbije?

      DF vas boli, pogotovo lideri istog Knežević i Mandić koji svim srcem dišu srpstvo, i to svako živ zna i da se ne udubljuje mnogo, za razliku od vas ostalih ništarija koji i naciju mijenjate po potrebi zarad nešto fotelja i otklona od srpskih korijena.

      4
      1
  7. Svaki komentar je suvisan. Crna gora je rijesila sve svoje probleme pa sad kao mocna resava probleme svojih susjeda. Takodje, permanentno se zgrazava na mijesanja u njene stvari ali ona to uporno radi. Ono sto je milo radio zadnjih 20 godina zdravko samo nastavlja optuzivanjem srbije za sve.

    23
  8. Da neko moze da laze, izvrce i tako podmuklo vrsi zamenu teza kao Becic i Radulovic je zaista zabrinjavajuce. Za njihov obraz. No posto ga nemaju…nista strasno.

    24
    2
  9. Rezolucija o Srebrenoci koju je donio crnogorski patlament je mnogo korektnija i jasnija prema srpskom narodu nego ona koju je donio parlament Srbije 2011.godine.Ko ne vjeruje neka procita i jednu i drugu.Poenta je da nekome to nije u interesu i da je nekome krivo sto je tako.

    3
    34
    1. Jedini koji ovde ocigledno nista nije procitao to si ti. Da jesi znao zbog cega je Rezolucija CG podmukla i zlonamerna. Izmedju ostalog…u srpskoj Rezoluciji se ne spominje rec genocid. Ako ne razumes tu „finu“ razliku ne vredi ti objasnjavati.

  10. Мислим да је сваки коментар као и реакција контрапродуктиван. Зашто уопште придавати пажњу неком ко је на ивици одумирања. То се односи на ове авети прошлости које се батргају у своме блату. Исто тако и на вештачке творевине у региону које ће доживети судбину јужног вијетнама. Жалосно је то што се одужило. Пре никада нису трајали оволико дуго.

    17
    1
  11. Ppštovani ministe Selakoviću dali ste dobar šlagvort.
    Odavno je trebalo riješavati pitanje Boke koja je u najtežoj situaciji u svojoj višemilenijumskoj istoriji.

    45
    3
  12. Уведите санкције том отпаду од људи ако имате трунку достојанства!

    33
    1. Sva ova priča iz Srbije nama nukakvig efekta bez konkretnih mjera prema onima koji su glasali Rezoluciju. Čak liči na priču radi priče, tek da se kaže da nisu odćutali.

      23
      1
      1. Da li je država Srbija uvela sankcije za svoje državljane, za njih 127, koji su pred zoru 30. marta 2010. godine glasali za usvajanje rezolucije/deklaracije o osudi ratnih zločina u Srebrenici?
        P.S. Ja znam, no pitam za druga koji je neznaven… 😉

        2
        3
        1. Резолуција коју је парламент Републике Србије усвојио 2010. ни на једном месту не спомиње реч „геноцид“ него каже да се осуђује злочин у Сребреници на начин како је о томе одлучио Међународни суд правде (то није Хашки трибунал). Међународни суд правде није никад утврђивао да ли је у Сребреници извршен злочин геноцида или није. Он се позивао на првостепену пресуду хашког трибунала генералу Крстићу, која је у другом степену преиначена па није осуђен за извршење, него за помагање и неспречавање неког неутврђеног геноцида, који се у том тренутку још ником конкретно није приписивао као извршиоцу. Иначе, злочин геноцида не може по дефиницији извршити појединац.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *