ИН4С

ИН4С портал

Седам најзаступљенијих језика на свијету

1 min read
Најбрже растући сектори на тржишту рада имају најчешћу потребу за људима који знају неки од водећих свјестких језика. 

Пише: Драган Антић

Језик користимо свакога дана. Још као мале бебе усвајамо језик од родитеља и људи из околине, тако да већину времена нисмо ни свјесни да га учимо. Међутим, у овом свијету гдје глобализација намеће све већи број путовања и честу комуникацију са људима који не говоре наш матерњи језик, потреба за учењем страних језика је велика.

Осим тога, знање страних језика данас може бити пресудно у потрази за послом. Најбрже растући сектори на тржишту рада имају најчешћу потребу за људима који знају неки од водећих свјестких језика.  А који су то језици којима говори највише људи на свијету? Ако желите да учите страни језик, прочитајте текст испод и сазнајте којим свјетским језицима говори највише људи. Јер учење неког од ових језика би вам било од највеће користи.

#1 Кинески језик

Са више од 1,2 милијарде људи у свијету којима је кинески матерњи језик, овај језик је несумњиво најзаступљенији свјетски језик. Међутим, под појмом кинески језик подразумијевају се бројни језици: Мандарински, хакан, мин нан, ву и многи други. Важно је знати да све ове варијанте кинеског нису међусобно разумљиве. На примјер, људи који говоре хакан језик не могу без преводиоца да се споразумеју са људима којима је матењи ву језик.

Али мандарински, са више од 900 милиона људи који се њиме служе као матерњим језиком, је најзастпуљенија варијанта кинеског језика

#2 Шпански језик

Није тешко схватити да је шпански међу најчешће коришћеним језицима у свијету. Као званични језик, шпанси се користи у око 30 земаља, међу којима су и Шпанија, Мексико, Колумбија, Аргентина, Перу, Чиле или Уругвај.

Уколико желите језик који ће вам отворити могућност добре комуникације са људима из свих дјелова свијета, шпански језик је дефинитивно најбољи избор. Као и код свих језика са ове листе, политика и удружени идентитет шпанског језика су веома дискутабилни. Ако питате неког Каталонца или Кечуанца да ли је шпански њихов локални језик, добићете негативне одговоре. Ипак, шпански језик је примарни у већини земаља Јужне и Централе Америке, у Шпанији, као и многим дијеловима САД-а.

#3 Енглески језик

Постоји око 360 милиона људи којима је енглески матерњи језик, и још око пола милијарде оних који се енглеским служе као својим другим језиком. Иако није језик са највише говорника, енглески је најчешћи званични језик на свијету. Као службени језик, енглески се користи у чак 54 свјетске земље, што  је у великој мјери посљедица чињенице да је Британија дуго била велика колонијална сила и да је узурпирала многе територије у свим дијеловима свијета. Тако је, осим Велике Британије, САД и Аустралије, енглески званични језик и у Канади, на Новом Зеланду, у Зимбабвеу, Хонг-Конгу, Јужној Африци, на Карипским острвима…

#4 Хинди језик

За разлику од енглеског, хинди језик се говори у свега четири свјетске земље (највише у Индији и Непалу). Његова велика заступљеност везана је за чињеницу да су све земље у којима се користи многољудне. Укупно, хинди броји између 260 и 300 милиона изворних говорника.

Битно је напоменути и да ако размишљате да учите хинди, треба да знате да постоји стотинак језика који су слични њему. Управо из тог разлога, учењем хинди језика, стичете добру предиспозицију и за касније лако учење многих других језика који се говоре у овим земљама.

#5 Арапски језик

Арапски, један од најстаријих свјетских језика, говори се на Средњем истоку, највише у Саудиској Арабији, Кувајту, Ираку, Сирији, Јордану, Либану и Египту. Укупно, арапски језик говори више од 250 милиона људи у скоро 60 земаља. Поред тога, арапски се сматра светим језиком, а Куран се чита једино на арапском језику.

Међутим, арапски је тежак језик за учење, а још тежим га чини то што постоји велики број дијалеката, који се међусобно доста разликују. Зато неки дијалекат може бити потпуно неразумљив људима у различитим земљама у којима се говори арапски.

#6 Португалски језик

Ово је још један језик који доста дугује својој колонијалној прошлости. Почевши од 15. вијека, похлепни португалски трговци и освајачи донијели су свој језику у Африку, Азију и Америку. Ширење португалског језика можда је у почетку било везано за колонизацију, али су колонизоване земље упоредо развијале сопствену динамичку културу португалског језика, тако да су га потпуно трансформисале. Данас је португалски језик матерњи за око 250 милиона људи, а поред Португала, земље у којима је најзаступљенији су: Бразил, Ангола, Мозамбик, Кејп Верде, Гвинеја Бисао, Сао Томе и Приципе и Макау.

Ипак, једно је сигурно: да Португалија нема колонијалну прошлост, португалски језик се не би ни нашао на листи најзаступљенијих свјетских језика. Зашто? Зато што је број људи којима је еврпски португалски матерњи језик много мањи од броја људи који говоре бразилски португалски. Довољно је напоменути да је популација Бразила већа од 200 милиона људи, док Португалија има свега нешто више од 10 милиона становника.

#7 Бенгали језик

Као и хинди, и бенгали језик се говори у само четири земље, и то претежно у Индији и Бангладешу. У Багладешу, земљи са око 120 милиона становника, скоро читава популација говори бенгалси језиком. Укупно, на свијету постоји 210 милиона људи којима је бенгали матерњи језик, а још око 90 милиона говори бенгали као додатни језик.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Седам најзаступљенијих језика на свијету

  1. Ово је својеврсна језичка топ-листа надреалиста! Бенгали се говори у Бангладешу и пар савезних држава Индије, а разлика између дијалеката арапског језика је већа него између најдаљих словенских језика! Светски језици су: Француски и руски, а колико год људи те језике говорило, то није мање од бенгалија!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *