Шћепановић: Код Мартиновића пронађен 61 комад муниције
1 min read
Посланици Одбора за безбједност и одбрану расправљали су о поступању у случајевима трагедија које су се догодиле на Цетињу у јануару ове и августу 2022. године, у којима је страдало више од 20 особа. По позиву, сједници присуствују министар унутрашњих послова Данило Шарановић и в.д. директора Управе полиције Лазар Шћепановић.
У раду ће, како је најавио предсједник Одбора Миодраг Лаковић, учествовати и в.д. генералне директорице Директората за нормативно правне и кадровске послове Снежана Јоница.
- Прва тачка дневног реда је Информација о активностима које је Управа полиције предузела поводом трагичног догађаја на Цетињу од 1. 01. 2025. године;
- Друга тачка дневног реда је Информација о активностима које је Управа полиције предузела поводом трагичног догађаја у насељу Медовина, у Општини Цетиње, који се десио дана 12. 08. 2022. године.
- Одбор ће расправљати и о Информацији о поступку вршења провјера за утврђивање (не)постојања безбједносних сметњи у обављању безбједносних послова, а који спроводи надлежна комисија за провјеру, сагласно одредбама Закона о унутрашњим пословима, као и утврђивања дисциплинске одговорности и покретању поступака с тим у вези, као и о Информацији о поступку запошљавања припадника полиције Министарства унутрашњих послова, активностима надлежних комисија и процедурама, с тим у вези.
Претходна сједница Одбора означене је степеном тајности и одржана у „глувој соби“.
Ток сједнице:
Министар унутрашњих послова Данило Шарановић казао је да се у „глувој соби“ већ расправљало о прве три тачке дневног реда.
„Казао сам да ако заиста желимо о двије трагедије које су се догодиле на Цетињу да раправљамо, да је било потребно осим представника МУП-а позвати и друге представнике органа обавјештајно-безбједносног сектора, као и Министарства здравља како би сагледали све околности ових трагедија“, казао је Шарановић.
В.д. директора Управе полиције Лазар Шћепановић рекао је да је тешко говорити када се ради о трагичним догађајима који су се десили 2022. и 2025. године на Цетињу.
Он је рекао да је догађај од 1. јануара 2025. био непредвидив и није се, каже, могло проактивно поступати и спријечити посљедице.
„Управа полиције наступала је посљеднично након извршеног кривичног дјела“, рекао је Шћепановић.
Он је нагласио да информација која носи степен интерно, у наредном периоду након предузетих мјера и радњи, и када Више државно тужилаштво да одобрење након окончане истраге, моћи ће се скинути ознака степена тајности интерно, и црногорска јавност ће бити упозната.
„На сједници која је била затвореног типа информисао сам чланове Одбора о предузетим мјерама и радњама УП која носе ознаку интерно, због чега данас не могу о томе јавност упознати, а односе се на техничке капацитете, специјализовану опрему и радње које смо предузели како не би дошло до декоспирације органа који спроводимо“, рекао је он. Циљ је, каже, да се грађани упознају са истином.
Подсјетио је на хронологију дешавања 1. јануара 2025. године.
Шћепановић је казао да су сваку пријетњу и позив службеници УП провјерали, што је додатно отежавало ситуацију, како не би дошло до извршења тешког кривичног дјела и погрешне мете у перцепцији.
Након што је извршилац био изолован имао је два рјешења – или да се преда или да изврши самоубиство, што је Мартиновић и урадио.
„Сви телефонски уређаји који су пронађени били су предмет вјештачења. Средство извршења био је пиштољ узет из помоћног објекта, из шпорета, а код извршиоца је пронађен 61 комад муниције. Ово лице је било осуђено првостепеном пресудом и службеници УП у првим контактима примијетили су његово антисоцијално понашање и одмах, без одгађања, сходно закону, ово лице упутили у здравствену установу ради здравствених прегледа. Лицу је констатован одређени облик здравственог проблема са назнаком да не смије конзумирати алкохол и да се јави одређеним здравственим службама“, навео је Шћепановић.
УП није имала увид у даље активности од Министарства здравља.
Шћепановић је казао да видео снимак са прославе из кафане гдје је започео крвави пир, а који је објављен у медијима, није објавила УП већ неко из друштвене заједнице.
„Атмосфера је видјели сте потпуно била идилична. У једном тренутку дошло је до инцидентна између убице и сада смртно страдалих у шта се умијешало друго лице, који је удаљио лице без употребе физичке силе из кафане, што је, вјерује се, био окидач инцидента. Када смо обавили разговоре са преживјелима, односно свједоцима, сви су идентичног става да је Мартиновић био агресиван, антисоцијалан и да су трпјели дуги низ година и нису пријављивали полицији њихову реакцију у односу на стање раздражености, и трпјели су његов себични нагон према њима за вријеме боравка у другим угоститељским објектима“, рекао је Шћепановић.
Подаци изузети са телефонских уређаја Мартиновића достављени су државном тужилаштву и јавност неће бити ускраћена о њима, рекао је в.д. директора Управе полиције.
Нема, додаје, никаквог податка, да је Мартиновић имао помоћ у извршењу кривичног дјела. Јасно је, каже, да је ријеч о девијацијама у понашању под утицајем терапије коју је примао, уз конзумацију алкохола.
„Полицијски службеници су предузели свје мјере и радње и сви механизми контроле ће утврдити да ли су у мјери могућег предузете све мјере и радње. Овдје нико не бјежи од одговорности. Ради емпатије према породицама ове догађаје не треба користи у дневно-политичке сврхе. Уколико се ово деси поново, систем мора да буде спреман да одговори на ове пријетње у најкраћем могућем року“, казао је Шћепановић.
Он је казао да није најпозванија особа да говори о догађају из 2022. године на Цетињу, јер је у том моменту на челу полиције био други менаџмент и други директор.
„Оно што је неспорно утврђено да је тадашњи начелник ОБ Цетиње, поступајући по пријави у којој је Вук Бориловић оптужен да је извршио КД насилничко понашање, одмах обавијестио МУП и Подручну јединицу за држављанство, странце и оружје на Цетињу, начелницу да предузме мјере и радње у складу са Законом о унутрашњим пословима члан 13 а који везује императивно подручни орган да без одлагања спроведе управни поступак јер су се стекли услови да ово лице које је извршило КД које га чини недостојним за држање оружја“, казао је он.
Та служба, односно одјељење за управне унутрашње послове, није предузело активност благовремено да би након одређеног временског оквира извршилац извршио масовно, тешко убиство у ком је страдало десет особа и шест рањених, рекао је он.
„Као помоћник директора Сектора за борбу против криминала предузео све активности у односу на начелницу, тадашњу службеницу МУП-а, која је начинила низ злоупотреба у погледу додјелјиванја и издавања оружних листова лицима која не испуњавају услове сходно чл 3 Закона о унутрашњим пословима, да је одређени дио из Рожаја и других гласова добијао оружне листове на Цетињу, и она је процесуирана за низ незаконитих акивности“, казао је он.
Против ње је покренута оптужница, иако је првобитно одбачена кривична пријава против ње.
Министар Шарановић је казао да је Специјална јединица полиције (СЈП) спремна 24/7 да у року од минут по позиву напушти своју базу у кампу на Златици под пуном тактичком опремом, да се у најкраћем могућем року лоцира на мјесто догађаја гдје је ситуација активне пријетње.
Истакао је да је нови закон о оружју најважнији акт који ће МУП упутити Влади Црне Горе на усвајање.
„Имамо разлога да вјерујемо да ће нови закон бити усвојен у Скупштини до краја прољећњег засиједања“, рекао је он.
Говорећи о трагедији на Медовини која се догодила 2022. године, Шарановић је казао да је упутио захтјеве за достављање информација тадашњем вршиоцу дужности Директора управе полиције Николи Терзићу, како би добили сљедеће информације.
„Пресјек стања безбједности, непосредно пред догађај који обухвата и стање попуњености и оперативне оспособљености службеника полиције Одељења безбједности Цетиње, затим анализу поступања, хронолошки и по сазнању за извршено кривично удјело у свим сегментима; Након вишеструког убиства, које су радње и активности предузете у циљу повећања оперативног нивоа и јачања оспособљености и броја полицијских службеника и да ли су након овог догађаја покренуте и успостављене нове интерне процедуре у циљу превенције оваквих догађаја у будућности, и ако јесу, какве“, саопштио је Шарановић.
Навео је да су приједлози из иницијативе „Марков и Машанов закон“ у цјелости инкорпорирани у приједлог закона уз сет других мјера.
Шарановић је додао да су „затечени феномени утицали на спремност система да одговори у односу на све безбједносне изазове“.
„Коријен проблема јесте безбједносна политика и начин како је вођена Управа полиције у претходном периоду“, рекао је Шарановић.
Посланик ДПС-а Никола Јановић упитао је колико је држава била спремна на овакве трагедије, шта је урадила између прве и друге трагедије, односно шта није урадила.
„Шта је урађено до сада да се више никада трагедија као 1. јануара не би догодила“, упитао је он. Јановића је занимало и да ли је у периоду откако је Шарановић на челу МУП-а извршена било каква набавка оклопних возила и ако јесте које, колико и када.
Посланик ДПС-а Оскар Хутер прочитао је девет закључака Пријестонице Цетиње на које су, како каже, добили нула одговора.
„Једна од потврда да се ништа није реализовало јесте чињеница да се цетињски парламент опет састао истим поводом“, казао је Хутер.
Навео је да би волио да је Цетиње пријестоница туризма и културе, и додао да оно по наводима Шарановића, пријестоница кланова.
„По вашим наводима ту је 150 безбједносно интересантних лица. Да ли је тај број полицајаца који се налазе на Цетињу 1. јануара био довољан. Показало се, наравно, да није“, каже Хутер.
Питао је Шарановића колико пута је посјетио Пријестоницу Цетињу од почетка 2025. и од 2023. године.
Шћепановић је казао да је менаџмент Управе полиције први иницирао први протокол за поступање у кризним ситуацијама, формирали кризни штаб и да уназад 20 година нијесу имали никакву процедуру ангажовања и поступања у оваквим ситуацијама.
Он је навео да полицијска попуњеност у овом тренутку на Цетињу формално и правно броји 53 службеника.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


E EVO SADA RECE NAJVECU LAZ U ISTORIJI MONTENEGRINA SRBIN IZ HERCEGOVINE ZIROJEVIC KOJI TVRDI DA NIJE SRBIN …RECE DA NISTA JEO NIJE 13 SATA JER RADI NAPORNO U SKUPSTINI I DA SLUCAJNO NIJE 2 COKOLADICE NASAO U KLUBU POSLANIKA U USTA NISTA MU USLO NE BI …JER JADNI NI EVRA NEMAJU ZA BILO STA DA POJEDU A NI VREMENA JER RADE NAPORNO…COVEK POSLANIK PO MERI DJUKANOVIC MILA I SOROSA NEMA NISTA DA POJEDE VEC AKO PRONADJE NEGDE NESTO…DAKLE NEKUPI NEGO PRONADJE A AKO TO LAZ NAJVECA NIJE U ISTORIJI MONTENEGRINA …NEK NEKO NAPISE STA VECA LAZ OD TE …
Šta ste vi huter uradili. I šta radite da se vaši prijatelji na cetinje promijene. Ništa. Tako, da bi najbolje bilo da ućitiš