ИН4С

ИН4С портал

СБПОК: Дезинформације отежавају истрагу против Вељка Беливука

1 min read

У просторијама Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК), у склопу истраге која се води против Вељка Беливука и чланова његове групе, до сада је у својству грађана саслушано на десетине особа. Ако је судити по подацима доступним јавности, најбројнији су – спортски радници.

На саслушање су прво позвани чланови руководства фудбалског клуба и спортског друштва Партизан Милош Вазура, Милан Обућина и Милорад Вучелић, затим некадашњи директор ФК Динамо из Панчева Милош Ђукановић, да би последњи међу „спортистима” изјаву дао и председник ФСС Славиша Кокеза.

У својству грађана, иако то испрва није тако представљено у јавности, саслушан је и београдски угоститељ Александар Кајмаковић звани Аца Босанац.

Док су „партизановци” испитивани о Беливуковим штековима који су откривени на стадиону овог клуба у којима су пронађени дрога и оружја, Кокеза је, према непотврђеним информацијама, помињао имена неких „виђенијих” људи у Србији. Током саслушања поменуто је име и Дарка Елеза, али и председника Вишег суда Александра Степановића.

Председник ФСС је, према незваничним сазнањима, казао да Елеза не познаје, упркос наводима појединих сведока да су њих двојица веома блиски.

Оно што је заједничко за све који су позивани да дају изјаве у СБПОК-у јесте да су готово истовремено са њиховим уласком у службене просторије, медијима достављани подаци о томе, а у неким случајевима, и наводни комплетни извештаји са саслушања. Београдски адвокат Божо Прелевић сматра да се ова истрага дозира у јавност ради медијске обраде.

„Информације које излазе у јавност су некима поруке. Грађани не знају да ли су извештаји са саслушања истинити или лажни. То мало ко може са сигурношћу да каже. Оно што је потпуно јасно јесте да све то није по закону”, објашњава Прелевић.

Генерал Момир Стојановић, бивши начелник Војнобезбедносне агенције (ВБА), наводи за „Политику” да је недопустиво било какво мешање у рад тужилаштва и других органа који спроводе истрагу.

„Кад год је било политичког мешања у неку истрагу, она се разводнила. Истрчавање са непровереним информацијама каквима смо обасути ових дана, пре свега од носилаца политичких функција, отежава истрагу”, наглашава Стојановић.

Наш саговорник додаје да се боји да ће се ова прича завршити као „тресла се гора родио се миш”. Он пита да ли су привођења и хапшења осумњичених криминалаца у Србији у функцији пропагандне активности актуелне власти према становништву или је то заиста суштинска борба против криминала.

„Уочавам да се пласирају детаљи из истраге, као и из пресретнутих разговора, и то је недопустиво. Какву ми државу хоћемо ако пресуђујемо пре суда. Када је председник Србије одложио седницу за државну безбедност, јер му је министар полиције јавио да сачека док се не прикупе још неки докази, било ми је јасно да та истрага не тече својим нормалним током, него да политика усмерава темпо процеса”, закључује Момир Стојановић.

Извор: политика.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *