Savjet bezbjednosti o Kosmetu: SAD za ukidanje Unmika, Rusija protiv

Ambasadori članica Savjeta bezbjednosti UN su na sjednici posvećenoj Kosovu i Metohiji pozvali Beograd i Prištinu da nastave razgovore.
Ipak, oni su iznijeli oprečne stavove o situaciji na Kosmetu deset godina od jednostranog proglašenja nezavisnosti.
Oni su na sjednici u sjedištu UN u Njujorku, na kojoj je predstavljen redovan tromjesečni izvještaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša bili saglasni u osudi ubistva lidera Građanske inicijative SDP Olivera Ivanovića, ali i o značaju sprovođenja dosadašnjih dogovora Beograda i Prištine radi mira i stabilnosti u regionu.
Ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzja rekao je da 10 godina nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti “sponzori tog projekta” treba da razmisle o posledicama te mjere, ocijenivši da “danas nema jasne perspektive” Kosova, a da su kosovski zahtjevi za članstvo u nekoliko međunarodnih institucija odbijeni.
“Postoje veliki problemi u pokrajini i međunarodna zajednica mora da ih blisko nadgleda“, rekao je Nebenzja, upozorivši na probleme s korupcijom i organizovanim kriminalom, “katastrofalnu” ekonomsku situaciju i nizak nivo bezbjednosti.
On je rekao da je očekivanje da će broj država koje priznaju nezavisnost Kosova rasti “bez temelja”, a da su pojedine zemlje čak i povukle priznanje.
Predstavnik Rusije je podsjetio da Priština ne poštuje dogovor o stvaranju Zajednice srpskih opština (ZSO), ističući da su zvaničnici EU “tolerantni na tu stagnaciju”, da još nema jasnih naznaka kada će Specijalni sud za zločine OVK početi da radi, a da istovremeno Beograd pokazuje spremnost za nastavak dijaloga i kompromis.
Upozorio je na opasnost koju predstavlja povratak radikalnih islamista iz Sirije i Iraka, navodeći da to predstavlja veliki rizik za Balkan, ali i za cijelu Evropu.
Američka ambasadorka pri UN Niki Hejli ocijenila je da je situacija na Kosovu u poslednjih deset godina poboljšana, da “multietnička demokratija na Kosovu” jača, ali da uvijek ima mjesta za napredak, dodajući da SAD žele “pravi mir”.
Ona je rekla da Beograd i Priština treba “što prije” da postignu sporazum o normalizaciji odnosa, dodajući da je to “dobitak za obe strane”.
“Naredni meseci su ključni, a benefiti jasni”, kazala je Niki Hejli.
Predstavnik Kine Vu Haitao je istakao da Rezolucija 1244 treba da bude “pravna baza” i dodao da Kina poštuje suverenitet Srbije.
On je rekao i da Kina pozdravlja dijalog na visokom nivou i da se nada da će Beograd i Priština primijeniti dogovore i doći do međusobnog pomirenja i trajnog rješenja koji bi bio u interesu obe strane.
Predstavnik Kine je rekao da je interes naroda na prvom mjestu i dodao da Kina podržava rad Misije UN na Kosovu i Metohiji.