Шарановић: Демократе примјеном три принципа могу побољшати економију ЦГ

„Систем власти једне државе је у директној зависности са њеним економским развојем. Као потврда тога постоје земље које су практично без значајнијих ресурса, а живе богато, али постоје земље изузетно богате ресурсима, у којима грађани живе сиромашно, чему смо и сами свједоци. Однос државе према привреди и тржишту кључни је фактор који директно тангира привредну развијеност и стандард грађанина“, саопштио је Данило Шарановић, члан Главног одбора Демократске Црне Горе.
Шарановић каже да неолиберална економска политика није доживјела позитиван исход у Црној Гори. „Постало је потпуно јасно да неолиберални концепт економије не може да обезбиједи благостање и дугороачан економски раст, што је било главно обећање оних који су га пропагирали“.
По мишљењу Шарановића Црна Гора се налази у политичкој, економској и социјалној несигурности, моралној деградацији, а искључива фокусираност за што већим профитом као циљем, довела је до историјски незбиљежено брзог раслојавања становништва. Економија наше земље је у драматичном стању, број незапослених достиже границе алармантности, ниво привредне активности је изузетно низак између осталог и због њене деиндустијализације.
„Ниво јавног и спољног дуга су изузетно високи, имамо огроман дефицит платног биланса, а буџетски дефицит из године у годину има тенденцију раста. Кратко речено, држава се суштински налази на ивици банкрота.“
Шарановић истиче да сви кључни макроекономски показатељи имају крајње забрињавајуће параметре, а социјална ситуација је изузетно лоша. „Приходи из буџета који имају изворни карактер нијесу довољни за сервисирање текуће потрошње и то је још један од доказа да је вођена економска политика без визије. Буџетске рупе су попуњаване од случаја до случаја, обично стихијски, кредитним задужењем, распродајом имовине, уговорним аранжманима са „стратешким партнерима“.
„Стање се континуирано погоршава усљед доспјелих обавеза, неодговорно издатих гаранција и штетних уговора. Велики број природних ресурса, привредних субјеката и туристичких дестинација је распродат, уништен и девастиран, што у суштини представља право огледало деценијске владавине, њене сврхе и домета коју су остварени, посебно из угла будућих генерација“, додаје Шарановић.
Демократска Црна Гора овим путем истиче да нуди одустајање од погубне неолибералне економске политике и напуштање атипичног модела привређивања („који функционише по принципу: продај, позајми и потроши“) чији су резултати више него поражавајући и огледају се у распродаји имовине и ресурса, неконтролисаном задуживању и потрошњи робе углавном из извоза.
„Демократе се залажу за реафирмиацију улоге државе и њених институција у реформисању привреде, као и за економију засновану на знању као предуслов за успјешан улазак Црне Горе у нову конкурентску еру економских односа на глобалном, регионалном, националном, па и на локалном нивоу“.
Додаје и да се Демократе снажно залажу за политику оријентисану према три принципа:
1) привредни раст
2) социјална равноправност
3) одрживост
„Демократска Црна Гора мора ова три принципа реализовати као равноправна јер само то обезбјеђује квалитетан раст фокусиран ка општем добру и одрживости, а главни циљ економске политике мора да буде побољшање квалитета живота грађана Црне Горе“, закључује Шарановић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

