ИН4С

ИН4С портал

Саобраћај и гријање најчешћи загађивачи у ЕУ

1 min read

Саобраћај на мосту у КиниФото: Screenshot/YouTube

У периоду од 2014. до 2020. године ЕЕА је анализирала 944 плана квалитета ваздуха, према извјештају „Управљање квалитетом ваздуха у Европи“. Од власти у државама чланицама се тражи да успоставе планове за квалитет ваздуха за смањење загађења у областима где су стандарди квалитета ЕУ прекорачени, као и да заштите јавно здравље и екосистем. Већина планова за квалитет ваздуха фокусира се на смањење нивоа азот-диоксида (НО2) и честица пречника 10 µм или мање, односно тзв. ПМ10 честице.

Од 2014. до 2020. године, нешто мање од двије трец́ине свих пријављених прекорачења стандарда квалитета ваздуха било је повезано са густим саобрац́ајем у урбаним центрима и близином главних путева, углавном због емисије азотних оксида. Друмски саобрац́ај је био кључни извор загађења у западној и сјеверној Европи, односно у шест земаља: Аустрији, Данској, Финској, Холандији, Португалу и Уједињеном Краљевству, које су пријавиле друмски саобрац́ај као једини извор прекорачења.

Насупрот томе, у јужној и источној Европи, куц́но гријање је био важан извор који је довео до прекорачења стандарда за ПМ10 честице. Земље које су пријавиле гријање у домац́инствима као значајан покретач прекорачења укључују Хрватску, Кипар, Бугарску, Италију, Пољску, Румунију, Словачку и Словенију.

Што се тиче мјера предузетих за смањење емисија у оквиру планова за квалитет ваздуха, двије трец́ине се фокусирало на смањење емисије азотних оксида из сектора транспорта, док се само 12 одсто фокусирало на гријање у домац́инствима и четири одсто на пољопривредни сектор.

Према извјештају ЕЕА „Квалитет ваздуха у Европи 2021“, изложеност загађењу ваздуха изазвала је значајан терет преране смрти и болести у 27 држава чланица ЕУ у 2019, са 307.000 пријевремених смрти које се приписују финим честицама и 40.400 смрти који се приписују азот диоксиду.

У оквиру Акционог плана о нултом загађењу Европског зеленог договора, Европска комисија је поставила циљ до 2030. да смањи број пријевремених смрти узрокованих ПМ2,5 за најмање 55 одсто у поређењу са нивоима из 2005. године. У том циљу, Европска комисија се обавезала да ц́е ревидирати релевантне политике које смањују емисије загађивача ваздуха на извору, као што су друмски транспорт и зграде.

Комисија такође ревидира директиве о квалитету амбијенталног ваздуха како би ближе ускладила стандарде квалитета ваздуха ЕУ са новим смјерницама СЗО о квалитету ваздуха објављеним у септембру 2021. године.

Шта кажу ЕУ прописи

Директивама ЕУ о квалитету амбијенталног ваздуха постављени су стандарди квалитета за одређене загађиваче у амбијенталном ваздуху ради заштите здравља људи и животне средине.

Ако су ове вриједности прекорачене, од држава чланица се захтијева да предузму неопходне мјере за смањење концентрација загађивача ваздуха и припреме план квалитета који поставља одговарајуц́е мјере.

Европски суд правде већ је осудио Француску и Њемачку, зато што су у многим градовима тих држава граничне вриједности за азот-диоксид већ годинама значајно прекорачене.

 

ртцг

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *