ИН4С

ИН4С портал

САД и Њемачка у сукобу због Косова*

1 min read
Њемачка, на другој страни, остаје при истом ставу о Косову* још од 2008. године. Нормализацију односа између Приштине и Београда посматра као дио процеса евроинтеграције тог дијела региона
Косово, аутор Новица Коцић

Косово, аутор Новица Коцић

Њемачка и САД нашле су се на супротним странама када је ријеч о начину решавања косовског питања, оцјењује РСЕ.

Процес тражења решења за питање нормализације односа Србије и Косова* одавно је интернационализован, али у последњих нешто мање од годину дана САД су направиле заокрет, после ког се поглед вашингтонске администрације на ово питање чини значајно другачијим.

Њемачка, на другој страни, остаје при истом ставу о Косову* још од 2008. године. Нормализацију односа између Приштине и Београда посматра као дио процеса евроинтеграције тог дијела региона, наводи РСЕ.

Njemačku
Њемачкa

„На све што је изван европског процеса званичници гледају као на скретање од тог процеса, док је за америчке званичнике то, очигледно другачије: они на ту ствар гледају прије свега као на изолован проблем између Косова* и Србије, на који покушавају да ставе тачку и да се повуку са Балкана, на који су потрошили много времена, а који им више није релевантан у спољној политици као што је био у прошлости„, коментарише у изјави докторанткиња Лондонске школе економије и политичких наука Јулиа Химрих.

Она подвлачи да док САД тежи решењу конфликта између ове двије стране, Њемачка то прије свега види у контексту евроинтеграције Србије и Косова*:

„Ту се сударају та два приступа, њемачки и амерички. Примјетили сте, свакако, да су прошле године на београдској безбједносној конференцији.

За разлику од САД, чији су високи представници први пут после 2008. године, када је проглашена независност Косова*, последњих месеци слали поруке да Приштина и Београд треба да дођу до флексибилног и креативног решења, које не искључује ни корекцију граница, што би оне подржале, Њемачка је против било каквих помјерања граница.

Ипак, ако се дугорочно покаже да су Србија и Косово спремни да покажу више напретка у дијалогу, мислим да би и Њемачка могла бити спремнија на већи степен флексибилности, али садашњи став Берлина јесте да поједини политичари корекцију граница представљају као паралелно или алтернативно решење у односу на дијалог о нормализацији односа између Србије и Косова*„, оцјењује Јулиа Химрих.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *