IN4S

IN4S portal

Sa šifrom F: Čak 123 psihički poremećene osobe zaposlene u policiji Crne Gore

1 min read
Prema najnovijim podacima, u Crnoj Gori su registrovana 123 policijska službenika sa mentalnim poremećajima i poremećajima ponašanja
policiji

Crnogorski specijalci

Prema najnovijim podacima, u Crnoj Gori su registrovana 123 policijska službenika sa mentalnim poremećajima i poremećajima ponašanja, kazao je za „Dan“ predsjednik Savjeta za građansku kontrolu policije Saša Zeković.

Prema nezvaničnim informacijama, procentualno ih je najviše u barskom Centru bezbjednosti.

Zeković je kazao da oni obavljaju određene poslove i zadatke u policiji uz poštovanje određenih ograničenja ili bez ograničenja sposobnosti utvrđenih od strane nadležne zdravstvene komisije.

“To podrazmijeva duženje naoružanja ili obavljanje poslova bez naoružanja. Policajci imaju dijagnoze pod šifrom F, a ta cifra nije konačna jer uključuje samo službenike kojima je izabrani ljekar u Zdravstvenom centru Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). To u praksi znači da nijesu obuhvaćeni policijski službenici koji zdravstvenu zaštitu ostvaruju po mjestu boravka u drugim medicinskim ustanovama, tako da navedena brojka može biti mnogo veća”, dodao je Zeković.

U Savjetu ističu da registruju značajan napredak policijskog menadžmenta u razumijevanju rizika i izazova koje sa sobom nosi policijska profesija. Zeković kaže da je za razliku od ranijih godina Uprava policije prilično otvorenija za razgovore o tim pitanjima i zdravstvenim rizicima svojih službenika.

Iz Savjeta ističu da se prepoznaje riješenost Uprave policije da se unaprijedi briga o mentalnom zdravlju policajaca, posebno da se uspostavi i sprovodi efikasniji sistem prevencije stresa, depresije, suicida, kao i potreba poboljšanja uslova za rad.

Zeković navodi da je direktor Uprava policije Veselin Veljović Savjetu predstavio jasan koncept kako da se unaprijedi mentalno zdravlje službenika uz poboljšanje podrške i interakcije policijske organizacije u cjelini sa službenicima koji se suočavaju sa određenim zdravstvenim rizicima.

“Ohrabrujuće je što se napokon psihološka podrška i institucionalno prepoznaje u policiji, pa će tako u sklopu Zdravstvenog centra MUP-a biti uspostavljen, u punom kapacitetu, Biro za psihološku podršku. Osim toga, u Upravi policije su odlučni da kadrovski ojačaju zdravstveni centar MUP-a, naročito u oblasti psihijatrije, a da u specijalnoj policiji sistematizuju radno mjesto psihologa”, kaže Zeković.

Predsjednik Sindikata uprave policije Mladen Šuškavčević u izjavi za „Dan“ je kazao da su upoznati sa podatkom kako njihove pojedine njihove kolege imaju mentalne probleme, ali da ti ljudi ne smiju biti otpušteni jer ne ugrožavaju nikog.

Crna Gora je inače evropski lider po broju policajaca po glavi stanovnika. Naime, u Crnoj Gori ima 635 policajaca na 100.000 stanovnika, dok drugo mjesto zauzima Srbija sa 596.

Podjelite tekst putem:

7 thoughts on “Sa šifrom F: Čak 123 psihički poremećene osobe zaposlene u policiji Crne Gore

  1. Tim ljudima je lopovski sistem razorio dušu gurajući ih da rade stvari koje nijesu željeli da rade. Dobro ne bleje kad idu ulicom, šta su ih gonili sve da rade. Jadni ljudi.
    Dušu ne liječe ni psiholozi ni psihijatri već Gospod Bog preko sveštenika. Popovi – dobri duhovnici njima trebaju kaki psihijatri…

  2. bas me interesuje dali policajci koji su onu noc sa HAMEROM fatali narod kroz pg da ga gaze imajuli oni ljekarske nalaze da su normalni.ako su normalni onda je njihova odgovornost jos veca

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *